Başlangıç / Kolye / Yemen Zırhı Taşı Hakkında Bilmedikleriniz

Yemen Zırhı Taşı Hakkında Bilmedikleriniz

Akik TAŞI Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.A.V) tarafınca da mühür taşı olarak kullanılmış olma özelliğine haiz, faydalı, şifalı, maddi kıymeti düşük, tinsel kıymeti çok yüksek bir taş çeşididir. Fosilleşmiş taşlar grubundan olan akik, içinde barındırdığı minerallar açısından da bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış materyallerdendir.

Şifalı taşlar içinde, dünyada çoğunlukla bulunabilen bir madde olması yönüyle akik taşı maddi bir değer taşımamakta ama peygamber efendimizin süreından bile önce ve özellikle kendisi tarafınca günlük hayatta dahi sık sık kullanılmış olması sebebiyle akik taşları büyük önem taşımaktadır. Çok pahalı bir pırlanta kolye takmaktansa akik taşı bir kolye takmak yahut pırlanta bilezik yerine akik bilezik takmak daha hayırlıdır.

PIRLANTADAN KIYMETLİ AKİK TAŞI:
Dermansız dertlere iyi geldiği iddia edilen akik ile yapılmış bir çok madde süs eşyası yahut takı olarak da günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle akik taşı tesbih, akik taşı yüzük en çok gördüğümüz ve piyasa bulunan ürünler arasındadır.

Sert ve saydam bir yapıya sahip olan akik taşının ortasından başlayıp halka halka dağılan bir renk kümesi olması özelliği ile ayırt edilebilirliğinden, akik taşı olduğu iyi mi anlaşılır diye soranlara ipucu vermiş olalım.
Isterseniz bu yazımızdan sonra, akik dışındaki hayırlı ve şifalı taşlardan necef taşı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.
Yemen Zırhı Taşı olarak da bilinen akikle ilgili bilgilerimize devam edecek olursak
Akik Taşının Faydaları;
faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz akik maddesinden oluşan taşların en göze çarpan özellikleri, özellikle buhranlı geçen lohusalık döneminde yeni anneye ve bebeğe olan faydalarından tutun, cinsel güç için akik taşı kullanılması, boğazca çakraları üzerindeki faydaları için kullanım alanları, cilt hastalıkları ile ilgili sorunlara olanlara yararları, kemik ve diş sağlığı üzerindeki olumlu tesirleri diye sıralayabilir ve daha pek çok özellik ekleyebiliriz.
Sağlığa olan faydaları dışında tinsel kıymeti büyük olan ve mukaddes olan, pek çok defa belaları, sıkıntıyı defetmek için kullanılan akik taşları Hz. Muhammed tarafından da bir çok defa dile getirilmiştir ve taşlarla ilgili bir çok hadis-i şerif mevcuttur.
Akik taşından yapılmış bir tesbih kullanan kişilerin de bundan da bir çok yarar gördüğü söylenmektedir.
Akik Taşı hakkındaki Hadisler
İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan bireyin akıbeti güzel ve hayırlı olur. Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.
İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurdu: Akik yolculukta insanın emniyetini sağlar, akik takan perişanlık görmez ve işlerinin akıbeti hayra ulaşır.
Hz. Resulullah (saa) İmam Ali’ye (as) hitaben şöyle buyurdu: Parmağına kızıl akik tak! Çünkü bu akik Allahu Teala’nın birliğine, benim nubuvvetime, senin ve evlatlarının velayetine ve imametine, senin dostlarının cennette ve şialarının Firdevs cennetinde oluşuna şehadet etmiştir.
Hz. Resulullah (saa) şöyle buyurdu: Her kim akik yüzüğü taksa gereksinimlarını temin etmiştir.
Rebieturravi şöyle rivayet eder: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan bireyin akıbeti güzel ve hayırlı olur.
İmam Rıza (as) şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.
**
Hz. Ali (as) bir gün Fırat Kenarında boğulmuş birini gördü. O meyyitin yanına gidip bakmış olduğunda serçe parmağında Yemen taşından (akik) yüzük gördü. şaşkınlık ederek yanındakilere bu meyyitin ölümüne ne neden oldu diye sordu. Ve buyurdu ki; zira Yemen akiği taşıyan kimse suda boğulmaz. Tanrı’ın izni ile o meyyitin barmağındaki taş dile geldi ve dediki: “Ey Ali! Dediğin doğrudur ancak ben Yemen akiği değilim ben Hint akiğiyim…”
***
ek olarak; parmağında akik taşı yüzük takarak tek başına namaza duran bir bireyin kıldığı namazdan alacağı sevabın, yüzüksüz kılınan cemaat namazından en az 40 kat daha sevap olduğu da rivayet edilmektedir.

Akik Taşının Faydaları
Bedenin gerginlik olan kısımlarına ısı hissi verir ve gerginliği azaltır.
Ağrıları gidermek için kullanılabilir.
Cilt hastalıklarına karşı etkilidir.
Damarları kuvvetlendirir.
Hamilelikte hem anne bununla birlikte bebeğin sağlığı için yararlıdır ve bu süreç içinde kullanılması özellikle önerilir.
Kemik ve diş yapısının korunmasında yararlıdır.
Mavi renkli olan öteki taşlar gibi, mavi tonlarında olan akikler de akiğin öteki türlerinden farklı olarak boğazca çakrasında etkilidir ve boğaz ile ilgili sorunlarda kullanılabilir.
Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda vakaların iyi yönünü de görmenizi sağlar.
İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsaniz akik size iyi gelecektir.
Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır.
İş adamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır.
Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine itimatını artırır.
Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir.
Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak meblağ.
Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.
Mavi dantelli akik taşı; toplumsal ortamlarda ihtiyaç duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını sağlamlaştırır.
Peygamber efendimizin akik yüzüğü
Akik taşı yüzük
konuya yoğunlaşmaya ve mevzuşmaya destek verir.
Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak mevzuşmalarda duyulan heyecanı giderir.
Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir.
Ek olarak; bir tek rengiyle bile ferdin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.
Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine faydalı olur.
***
Bir ek data daha: Akiğin bir kalsedon türü olduğunu ve turuncu-kırmızı-kahverengi tonlarında bulunduğunu söyledik. Bu durumda mavi akik denilen taş nedir diye düşünebilirsiniz. Burada renk önemli; bir tek belirtilen renklerde olursa taşa akik denir. Mavi akik olarak malum tür aslında ya mavi kalsedondur veya genelde soluk renkli kalsedonun kimyasal işlemler sonucunda renklendirilmiş halidir. Normalde mavi akik isminde bir taş yoktur. Mavi akikler her ne kadar naturel taş olsalar da renklendirme işlemi nedeniyle görünümü doğal halinde değildir. Eğer etkileri nedeniyle mavi renkli akik kullanmanız önerilmişse tercih etmeniz gereken taş Mavi Dantelli Akik taşı olmalıdır.
Faziletli ve kutsal sayılan taşlardan kabul edilen firuze taşına da Turkuaz taşı adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz
AKİK TAŞINI HANGİ FORMLARLA KULLANABİLİRİM?
Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.A.V. Akik taşını günlük hayatında pek çok farklı alanda kullanmakla birlikte, elinden çıkarmadığı ve parmağında hep takılı olan bir akik yüzüğü de mevcuttu sadece günümüz şartlarında akik taşı yüzük ile dolaşmanın mümkün olmayacağı kimseler, akik tespih satın alıp onu kullanabilir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir