Başlangıç / Kolye / Yatırım Olarak Altın Alacaklar Nasıl Tercih Yapmalı?

Yatırım Olarak Altın Alacaklar Nasıl Tercih Yapmalı?


Yatırım olarak altın alacaklar nasıl tercih yapmalı? Çok uzun zamanlar öncesinden günümüze kadar kişilerin birikimlerini güvende tutmak ve de değerlendirmek amacı ile altına yatırım yaptıkları bilinmektedir. Yani bu durum herkes tarafından şahit olunan bir durum. Son dönemlerde siyasi olayların ve de küresel iktidarinin de etkisi ile bu değerli metal yükselişe geçmiş ve de yatırımcıların kendisine yönelmesine sebep olmuştur. Yaşamış olduğumuz sene içerisinde ABD borsaları tarafından yaşanmakta olan küresel endişelerin ve de düşüşlerin etkisi ile altının fiyatı %19 oranında artışa uğramıştır. Bu yönü ile de hala güvenli liman olarak yatırımcıların en çok tercih ettiği birikim yöntemi olma özelliğini taşımaya devam ediyor. Bu dönemde söz konusu olan sebeplerden dolayı altının fiyatı yükselmiş olsa da uzun ve de orta vadelerde altın çok iyi bir yatırım aracıdır.

Altın denildiği zaman akıllara yarım altın, bilezik, çeyrek altın vs. şeklinde takı tasarımları gelmektedir. Aslında takı olarak da bakıldığında gerçekten hoş görüntüleri de ola, yatırım açısından düşünüldüğü zaman bu tarz altınlara işçilik girdiği için uygun olmuyorlar. Bunun yerine yatırımcıların gram altın alması tavsiye edilmektedir. Çeyrek, yarım, bilezik gibi altınlarda işçilik için de bir miktar ücret konuluyor ve bu durumda da satılacağı zaman işçilik değeri çıkartılıyor. Buna nazaran gram altında böyle bir durum söz konusu değildir. İşçilik olan kuyum ürünlerini alıp satmanız halinde yaklaşık olarak yüzde otuzluk bir zarar görülür. Gram altında ise söz konusu olan işçilik maliyeti bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra gram altın için yarım altın, çeyrek altında olduğu gibi eski- yeni tarih ayrımı da bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı da işçilik maliyeti olmamasından dolayı yatırım için gram altın diğer kuyum ürünlerinden daha çok tercih edilmelidir.

Yatırım için hangi altınlar ön planda?

Yatırım için en uygun olan altınlar daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi gram altın ve benzeri işçilik maliyeti olmayan altınlardır. Bunun yanı sıra cumhuriyet altınında da yeni- eski ayrımı olmadığından dolayı yatırım için tercih edilebilir. Aynı şekilde 22 ayar bileziklerde de işçilik maliyeti bulunmadığından dolayı yatırım açısından tercih edilebilir. 22 ayar altın ve de cumhuriyet altını maliyet açısından biraz yüksektir. Bu sebepten dolayı da herkes tarafından tercih edilemeyebiliyor. Ama yarım ya da çeyrek altın tercih etmektense imkanını doğrultusunda 22 ayar bilezik ya da cumhuriyet almanız çok daha avantajlı olacaktır.

Bankalarda altın değerlendirmek

Yatırım olarak altın alacaklar nasıl tercih yapmalı? Altınlarınızı banka hesabı olarak açtıracağınız altın hesaplarında değerlendirmek, yastık altında değerlendirmekten çok daha mantıklıdır. Bu şekilde bankaların da üzerine koyacakları faiz getirisi ile kazançlarınızı daha da yükseltmeniz ve verimli bir değerlendirme yapmanız söz konusu olacaktır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir