Başlangıç / Doğal Taşlar / Uvarovit Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

Uvarovit Taşı Faydaları ve Özellikleri Nelerdir ?

Kova burcunu simgeleyen uvarovit taşı, camsı parlaklığıyla dikkat çekmektedir. Fizyolojik bakımdan sayısız fayda sağlamakla birlikte mineral grubuna aittir. Taşın tarihi 1832 yılına dayanmaktadır. Kaynaklar tarandığında Germain Henri Hess tarafından bulunduğu görülmektedir. Garnet türünden olmasının yanında kristalli yapısı ile göze hitap etmektedir. Çok değerlidir ve koleksiyoncular tarafından önemli bir parçadır. Taş yeşil ve tonlarında bulunmaktadır. Diğer değerli taşlardan farklı olarak net ve baskın bir renge sahiptir. Yeşilin en güzel tonları bu taş üzerinde hayat bulmuştur.

Takı yapımında da kullanılan taş, aksesuar ve süsleme sanatlarında tercih edilmektedir. Özellikle ev ve ofis ortamlarının dekore edilmesinde uvarovit taşının tamamlayıcı özelliğinden yararlanılmaktadır. Bitkilere alerjisi olan insanlar ortamdaki yeşil eksiğini bu taşla tamamlayabilirler. Taş, uzaktan bakıldığında çim görünümündedir. Dünyanın değişik bölgelerinden çıkarılabilen taş, kolay bulunmasına karşın oldukça değerlidir. Genellikle eser niteliğinde kabul edilmektedir. Taş belirli bir kesimin elinde dönmektedir. Sıradan haklın bu taşa ulaşması neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni taşın çok yüksek fiyatlara satılmadır.

Uvarovit Taşının Özellikleri

Saydam veya yarısaydam görünümde olan uvarovit taşı, 6.5 ile 7.5 derece arasında sertliğe sahiptir. Cam parlaklığındaki uvarovit taşının uyumlu olduğu gezegen Mars’tır. Kova burcunun uğurlu taşıdır ve burcu taşıdığı karakter özellikleri ile birebir örtüşmektedir. Bu nedenle kova burcu kadınları tarafından takı olarak kullanılmaktadır. Yeşil tonlarında olan uvarovit taşı; zümrüt yeşili ya da yeşil siyah arasında renk skalasına sahiptir. Çıkarıldığı ülkelerin başında; İspanya, Norveç, Rusya, Kanada, Finlandiya ve Kuzey Afrika bulunmaktadır.

Taşın en dikkat çekici özelliği iç ve dış yapısının birbirinden farklı oluşudur. Taş kırıldığında iç renginin, dışına kıyasla daha koyu hatta siyaha yakın olduğu görülmektedir. Taşın yeşil rengi bir fona iliştirilmiş çimen görünümü vermektedir. Saf ve doğal enerjiyi sembolize etmektedir. Taşın en önemli özelliği koleksiyon parçası olmasından kaynaklanmaktadır. Çoğu koleksiyonerin peşinden koşacağı niteliktedir. Uzaktan bakıldığında kayaların üzerine tutunmuş çimleri andırmaktadır. Genellikle koyu yeşil renginde bulunmaktadır. Büyüleyici güzelliğe sahip olan uvarovit taşı, insanları kısa sürede etkileme gücüne sahiptir. Tıpkı kova burcunun insanı etkileme gücü gibi…

Uvarovit Taşının Faydaları

Uvarovit taşı insan hayatına psikolojik ve fizyolojik faydalar sağlayan önemli taşlar arasında bulunmaktadır. Taşın sağladığı en önemli fayda ise saf ve doğal enerji kaynağı olmasının sunduğu avantajlardır. Verdiği saf enerji ile iyimserlik duygularını harekete geçirmekte ve pozitif bakış açısı kazandırmaktadır. Manevi duyguların güçlenmesine yardımcı olan taş, imkansız görünen düşüncelerle başa çıkmayı sağlamaktadır.

Kişisel duyarlılığı arttırmakta ve kişinin görmekte zorlandığı ya da kabul edemediği olay ve duyguların gerçekliğinin farkına varılmasına destek olmaktadır. Bunların yanı sıra kalp üzerinde olumlu etkiler bırakmakta ve kalbin sağlıklı işleyişini desteklemektedir. İnsanların üzerinde bulunan ölü toprağı ya da başka bir deyimle uyuşukluğu atmaya yardımcı olmakta ve hissel canlılığı korumaktadır. Yalnızlık hissi ile mücadele ederek, psikolojik destek sağlamaktadır. Cinsel sorunlara iyi geldiği bilinen uvarovit taşı, solunum yolları üzerinde de etkilidir. Akciğerlerde hücre yenilenmesine yardımcı olmakta ve kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

Uvarovit Taşı İle İç Dünyaya Yolculuk

Çoğu insanın en büyük eksikliği gerçek bir dosttur. Herkes kendini dinleyecek ve akıl verecek birilerini yanında görmek ister ancak kimse kimseye kelimenin tam anlamıyla güvenemez. İşte bu noktada en güvenilir kişi yine kişinin kendisidir. Sağlıklı bir birey başkalarıyla paylaşsın ya da paylaşmasın; en önemli sorunlarını, en sevdiği şeyleri, mutluluklarını, acılarını bilmelidir. Asla düşüncelere ket vurulmamalı ve beyin daima özgür bırakılmalıdır. Mutluluğun sırrı özgürlükte saklıdır. Eğer insanın düşünceleri özgür değilse, kendi de hiçbir zaman özgür olamaz. İşte bu sorunun biran önce çözülmesi gerekmektedir.

Uvarovit taşı doğal ve saf enerjiyi temsil etmesi bakımından önemli bir taştır. İnsanların iç dünyalarının kapılarını aralayan taş, bireysellik ve bağımsızlık duygularını pekiştirmektedir. Adeta buzdağının görünmeyen kısmını simgelemektedir. İnsanların düşünmek istemediği ya da var olmasına rağmen kimselere bahsedemediği duygular ve bastırılmış duygular üzerinde etkilidir. Kişinin kendi kendine terapi yapmasına imkan tanıyarak, iç dünyanın analizini sağlamaktadır. Bu bakımdan huzur, rahatlık ve dinginlik vermektedir.

Günümüzün en önemli sorunlarından olan kendini dinleyememe durumuna çözüm sunmaktadır. Yoğun iş hayatı ve koşuşturmacada kendilerine zaman ayıramayan insanların kalabalıklar içerisinde kaybolup gitmesini engellemektedir. Kendi iç dünyanıza eğilmenizi sağlayarak, ruhunuzdaki eksik veya yaraları görmenizi ve hatta onarmanızı teşvik etmektedir.

Uvarovit Taşı Nasıl Temizlenir?

Hayatımızı kolaylaştıran doğal taşlar bizlere sayısız fayda sunmaktadır. Kimisi kolay ulaşılırken, kimisi servet değerinden alıcı bulmaktadır. Doğal taş görünümüyle, psikolojik etkileriyle ya da bedensel faydalarıyla mükemmel parçalardır. Taşların bizlerden tek beklentisi ise temizlik ve arınmadır. Taşlar uzun süreli kullanımlarda güç ve enerji bakımından deforme olmaktadır. Kendilerini toparlamaya, eski enerjilerine kavuşmaya ve tazelenmeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu bakımdan taşı kullanan kişilerin bakımlarını da yapmaları gerekmektedir. Özellikle tene temas edecek şekilde takı olarak kullanılan taşlar daha kısa sürede kirlenmektedir. Uvarovit taşı da bunlardan biridir.

Uvarovit taşı saf ve temiz enerji kaynağıdır. Bu sebeple çoğu insanın ihtiyaç duyduğu olumlu enerjiyi çevresine yaymaktadır. Ancak uvarovit taşı bu işlemi gerçekleştirirken, kötü enerjiyi de bünyesine çekmektedir. Hal böyle olunca taşı kullanan kişi ve taşın çevresinde bulunanlar bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Taşı hem temizlemek, hem de etkisini arttırmak amacıyla akan suda 5 dakika boyunca yıkamak gerekmektedir. Bunun yanı sıra sirkeli suda bekletmek de taşın enerjisini geri kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak sirke kemiği dahi deforme edebilecek güçtedir. Bu nedenle sirkeli suda en fazla 10 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Akik Taşı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir ? Özellikleri Nedir ?

Akik taşı şifalı taşlar içinde en çok tanınan taşlar içinde olması nedeniyle pek çok yerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir