Başlangıç / Yaşam / Soğanın İnsan Sağlığına 5 Önemli Etkisi

Soğanın İnsan Sağlığına 5 Önemli Etkisi

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kırmızı soğan kalp sağlığına oldukça fazla katkıda bulunmaktadır. Soğan, sülfür bakımından zengindir ve bu özellik sayesinde de kalp rahatsızlığını önlemeye yardımcı olur. Bir araştırmaya göre, soğanların içerdiği sülfür bileşikleri kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaktadır. Soğan ayrıca kolesterol seviyelerini de artırarak kalbe yarar sağlar.

Yüksek Kan Düzeylerini Düşürür

Bir çalışmaya göre, soğanların kan şekeri düzeylerini düşürmesine yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Bununla birlikte, soğanların sadece anti diyabetik ilaç ile birlikte alındığında pozitif etki sergilediği de görülmüştür.

Sindirimi Düzenler

Soğanların sindirim açısından faydaları sebzede bulunan bir lif olan inulin hormonuna bağlanabilir. İnulin hormonu bağırsaklardaki yararlı bakteriler için bir gıda kaynağı görevi görür. Bu lifi tüketmek, vücudunuzun sağlıklı bakterilerin iyi derecedeki seviyelerini korumasına yardımcı olur. Bununla birlikte, soğanlarda bulunan hormonlar yararlı bakterilere ( anti bakteriyel özelliklere sahip oldukları için ) zarar verebilir. Bu nedenle, soğanların anti bakteriyel özelliklerine duyarlı bir kişi iseniz, doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Soğandaki doğal antibiyotikler de kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca mide ağrısı ve mide kasılmalarını tedavi etmeye yardım ettiğine inanılmaktadır ama bu konu hakkında daha fazla araştırma yapmaya da gerek vardır.

Kemiklerin Sağlığını Korur

Yapılan araştırmalara göre, soğanların yaşla ilişkili osteoporozu önleyebileceğini öne sürüyor. Bu araştırmalar sonucunda, beyaz soğanların bir bileşimi kemik kaybını azalttığı gözlemlenmiştir. Soğan tüketiminin de 50 yaşın üzerindeki kadınların kemik yoğunluğu üzerinde olumlu etkisi olduğu bulundu. Soğan alımınında da eklem ağrılarının tedavisinde yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğan, bağışıklık fonksiyonunu uyaran selenyum içerir. Mineral aynı zamanda, yan etkilere neden olabilecek aşırı bağışıklık tepkisini önler. Selenyum eksikliği olan bağışıklık hücreleri yetersiz biçimde çoğalır ve burada soğanların işleme girdiği yerdir. Soğan, soğuk ve grip tedavisinde kullanılan bitkisel ilaçlar olarak da kabul edilir. Soğuk algınlığı tedavisinde soğan çayı da yapabilirsiniz. Bu çay size bağışıklık kazandırır ve rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olur. Soğan çayını hazırlamak, bir soğanı kesip suda kaynatmak ve suyu içmek kadar basittir. Bu yöntem, başka hastalıklarınız için hızlı bir çare olarak ön plana çıkmaktadır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Barut ağcının tedavilerde kullanılmak amacıyla 3 yaşındaki dallarının kabukları toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kabuklar 1 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir