Başlangıç / Yaşam / Sigara İçmenin İnsan Vücut Sistemine 5 Zararı

Sigara İçmenin İnsan Vücut Sistemine 5 Zararı

Cilde ve Saçlara Zararı Oldukça Fazladır

Sigara içmenin belirgin açıdan belirtileri cilt değişikliklerinin meydana gelmesidir. Tütün dumanı içindeki maddeler aslında cildinizin yapısını değiştirir. Yakın tarihte yapılan bir araştırmaya göre sigara içmenin cilt kanseri riskini önemli ölçüde arttırdığını gösterdi. El tırnaklarınız ve ayak tırnaklarınız sigara etkilerine fazlasıyla maruz kalır. Sigara, ayaklarda mantar çıkarmasına neden olabileceği gibi tırnak enfeksiyonu olasılığını da artırmaktadır. Saçlar sigara dumanının içerisinde bulunan nikotinden de etkilenir. Bu nedenle saçlarda ağarmalar meydana gelirken zamanla da saç dökülmeleri gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Cinsellik ve Üreme Sisteminin Dengesini Bozar

Nikotin hem kadınların hem de erkeklerin genital bölgelerine kan akışını etkiler. Erkekler için, bu olay cinsel performansın düşmesi anlamına gelmektedir. Kadınlar için ise, yağlanmayı ve orgazm yeteneğini azaltarak cinsel tatminsizliğe neden olabilmektedir. Sigara, hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel hormon seviyelerini düşürmektedir. Bu olay, muhtemelen cinsel arzuların azalmalarına neden olabilmektedir.

Sinir Sistemini Olumsuz Yönde Etkiler

Tütünün içeriklerinden biri, nikotin adı verilen ruh halini değiştiren bir ilaçtır. Nikotin beyninize sadece birkaç saniye içinde ulaşır ve sizi bir süre daha enerjik hissettirir. Fakat bu etki azaldığında, kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur. Nikotin son derece alışkanlık yapan bir maddedir, bu nedenle insanlar sigarayı bırakmada oldukça fazla zorlanmaktadırlar. Nikotinden fiziksel olarak geri çekilme bilişsel işlevlerinizi zayıflatmaktadır. Kendinizi endişeli, sinir bozucu ve üzgün hissetmenizi sağlar.

Solunum Sistemini Zor Durumlara Sokar

Sigara içerken dumanı solumaya başladığınızda, akciğerlerinize zarar verebilecek maddeleri vücudunuza alırsınız. Zamanla bu hasar çeşitli problemlere yol açmaktadır.

* Akciğerlerindeki hava keselerinin tahrip edilmesi,

* Akciğerlerdeki solunum borularının astarını etkileyen kalıcı iltihaplanma,

* Akciğer kanseri gibi rahatsızlıklara direk olarak etki yapar.

Tütün ürünlerini kullanmayı bırakma, akciğerleriniz ile hava yollarınız iyileştikçe geçici tıkanıklıklara ve solunum rahatsızlıklarına neden olabilir. Sigarayı bıraktıktan hemen sonra artmış mukus üretimi solunum sisteminizin düzelmekte olduğuna dair olumlu bir işaretidir. Ebeveynleri sigara içen çocuklar, ebeveynleri olmayan çocuklara kıyasla öksürük, hırıltı ve astım ataklarına daha yatkındır. Aynı zamanda daha yüksek pnömoni ve bronşit oranlarına sahip olma eğiliminde de olmaktadırlar.

Kardiyovasküler Sisteminize Zarar Verir

Sigara, tüm kardiyovasküler sisteminize zarar verir. Nikotin kan damarlarının sıkışmasına neden olur ve bu da kan akışını kısıtlar. Zamanla devam eden damarlarda daralma bunun yanı sıra kan damarlarında görülen hasar arter hastalığına da neden olabilmektedir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Barut ağcının tedavilerde kullanılmak amacıyla 3 yaşındaki dallarının kabukları toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kabuklar 1 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir