Başlangıç / İpuçları / Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu yaprakları yemek olarak kullanıldığı gibi çeşitlendirilerek salata yapımında da kullanılmaktadır. Anavatanı Hindistan’dır. Ancak arsız bir bitki olduğundan rahatça her iklimde rahatlıkla yetişmektedir. Görünüm itibari ile ıspanağa benzese de tat olarak ekşimsidir. Semizotunun faydaları ve zararları konusunda bilgi sahibi olmak daha bilinçli bir beslenmeye olanak tanımaktadır. Sebzelerde pek rastlanmayan Omega3 vitamini semizotunda bulunması bu bitkiyi oldukça kıymetli yapmaktadır. İçeriğinde bulunan omega3 sayesinde kalbinizin koruyucusu olacak bir sebzedir. Semizotu kirli kanı temizleyerek kan dolaşımının daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Olası kazalarda kan akışını durdurarak iç kanama nedenlerini en aza indirir.

Semizotu faydaları ve zararları, konusunda kısaca bilgi verelim. Semizotu iyi bir idrar söktürücü olarak bilinmektedir. İdrar yolu iltihaplarında hastaların şikâyetlerini giderir. Bununla birlikte semizotunun bir faydası da böbrekleredir. Düzenli semizotu tüketiminde böbreklerde bulunan taş veya kum kısa zamanda dökülecektir. Semizotu aynı zamanda sindirim sistemi için çok faydalı bir sebzedir. Özellikle kabızlık çeken kişilerin tüketmesi çok önemlidir. Çünkü semizotu boşaltım sisteminin rahatlamasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte semizotu vücudun şeker seviyesini dengeler. Kilo vermek isteyen kişilerin semizotu tüketmesi oldukça doğru bir tercihtir. Bronşit hastalığına etkisi büyüktür. Stresli dönemlerde semizotu tüketmek sakinlik verir. Semizotunun sağlığa zararlı hiçbir yan etkisi yoktur. Güvenle tüketebilirsiniz.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Adaçayı Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Doğa şifalıdır. Birçok bitkinin yaprakları, dalları, kökleri, tohumları, soğanlı kısımları şifa verici olarak tüketilir. Beslenmemizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir