Başlangıç / Kolye / Sahte İnci Nasıl Anlaşılır ?

Sahte İnci Nasıl Anlaşılır ?

Günümüzde he şeyin imitasyonu var da incinin olmaz mı? Gerçeğinin bir miktar pahalı olması, çok zor şartlarda elde edilmesi sebebiyle zor bulunması sebebiyle hem kullanıcı hem de üreticinin de işine geliyor açıkçası. Ancak yıllarca parlaklığını kaybetmeden, rengi solmadan kullanabileceğiniz gerçek incilerin yanında sahte incinizin dışındaki kaplama birkaç haftada dökülünce kabak tadı veriyor ve hiç de zevk almıyorsunuz, hadi itiraf edin. Hem de sahte inciyi ilk kimler keşfetmiş bilin bakalım? Tahmin etmesi hiç zor değil. Günümüzde ‘çakma ürün’ kavramının fikir babası olan millet, sahte deyince isim tamlaması olarak ikinci sırada hemen akla gelen, elbette Çinliler! Tarihi de öyle çok yakın bir zamana filan dayanmıyor, adamlar daha sekiz yüz yıl önce ‘biz bunun sahtesini nasıl yaparız’ın çakallığını düşünmüşler. Bilinçli olarak tercih edip sahte inci kullanıyorsanız saygımız sonsuz. Ama bu yazımız gerçek inci aldığını düşünerek satıcı ya da üretici tarafından dolandırılan sahte inci mağdurları için hazırlandı. Sahte inci nasıl anlaşılır?

Satın aldığınız ya da almayı düşündüğünüz incinin nerden çıkarıldığını öğrenin

Sahte inci illa ki inci görünümünde bir plastik olmak zorunda değildir. Üreticiler tarafından suni yöntemlerle üretilen inciler de sahte inci sınıfına girer. Sekiz yüz yıl önce Çinliler’in yaptığı ve günümüzde de devam ettikleri şey de buydu zaten. Bazı ülkeler suni inci üretimiyle nam salmışlardır. O nedenle siz incinizi satın alırken nerden çıkarıldığını sorun ve işinizi riske atmamak adına doğu ülkelerinden çıkarılmış incileri tercih etmeye çalışın. Panama, Filipinler, Kızıldeniz ve çevresinde konumlanmış ülkeler bu sektördeki en güvenilir ve kaliteli ürünlerin çıkarıldığı yerlerdir.

İncinin boyutuna ve rengine dikkat edin

Sahte inci nasıl anlaşılır merak ediyorsanız algılarınızı biraz daha açmanız gerekiyor. Zira zamanın şartlarında gerçeğinden neredeyse ayırt edilmeyen inciler üretilebiliyor. Ama incinin rengi ve boyutu sizin için bir referans olabilir. Doğal yollarla oluşmuş incilerin rengi genellikle beyaza çok yakın çok hafif sarımtırak ya da maviye çalan bir renktedir. Amerika kıtasına yaklaştıkça çıkarılan incilerin rengi koyulaşarak siyah inciler de elde edilse de birçok yerde gördüğünüz pembe, kırmızı, turuncu ve diğer çeşitli renkteki inciler muhtemelen gerçek değildir. İkinci husus olan boyut kavramı ise biraz daha zorlayıcı olabilir. Çünkü gerçek inciler deniz özelliklerine ve hayvanın yapısına bağlı olarak çok çeşitli boyutlarda olabilmektedir. Şimdiye kadar yedi santime bile varan inciler elde edilebilmiştir.

Doğal incilerin çok pürüzsüz ve düzgün bir yüzeyi olmayacağını unutmayın. Bu özellik daha çok sahte incilerde görülen bir özelliktir. Her ne kadar istiridyeden çıkarıldıktan sonra üreticiler inciye şekil verseler de yine de dış yüzeyindeki pürüz tamamen kaybolmaz ve o doğal görüntüyü nerde olursanız olun kolaylıkla tanırsınız.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir