Başlangıç / Pırlanta / Pırlantanın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın gerçek olup olmadığının kolayca anlaşılabilmesi açısından bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Ayrıca pırlantanın gerçek olup olmadığı hakkında tecrübenizin bulunmaması durumunda bir uzmandan destek almanızda faydalar bulunmaktadır.

Satın Almak İstediğiniz Bir Pırlantanın Gerçek Mi Sahte Mi Olduğunu Şu Kolay Uygulamalar Sayesinde Anlayabilirsiniz;

Şeffaflık Testi

Sahte bir pırlanta kesinlikle şeffaf bir özelliğe sahiptir. Bu bakımdan gerçek bir pırlantanın asla şeffaf olmadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Örneğin, sahte bir pırlantayı gazete üzerine koyduğunuzda kelimeler buğulu görünmektedir. Bu durumda ilgili pırlantanın sahte olduğu kanaatine varılabilmektedir.

Parlaklık Testi

Gerçek bir pırlantanın en önemli özelliklerinden biri de parlak olmasıdır. Taşın kesimi, kesim oranları ona özgü bu ışıltının doğrudan sağlanabilmesi açısından tasarlanmıştır. Bu bakımdan bir pırlantanın gerçek olup olmadığının anlaşılması açısından verdiği ışıltının çok iyi düzeyde olması gerekmektedir. Bu ayrıntı ise uzman tarafından görülebilmektedir.

Yansıma Testi

Pırlantanın gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesi açısından yansıma testinin uygulanması gerekmektedir. Gri renk tonlarından yansımaları bulunan pırlantaların ışığa tutulması durumunda fazlaca renkli görünmesi yani gökkuşağı renk tonu ile görüntü sunması durumunda ilgili pırlantanın gerçek olmadığı kanaatine varabilmektesiniz.

Su Testi

Gerçek pırlantalar suya konulduğu takdirde suda batma özelliği göstermektedirler. Bu bakımdan pırlantanın gerçek olup olmadığının kolayca anlaşılması açısından suya konulmasında fayda bulunmaktadır. Suya konulan pırlantanın suya batması durumunda ürünün sahte olduğu anlaşılmaktadır.

Çizme Testi

Gerçek pırlantalar hiçbir metaryel ile çizilememektedir. Bir pırlantanın gerçek olup olmadığının anlaşılabilmesi açısından yüzeyinin bıçak gibi kesici alet ile çizilmesi ve sonuç olarak çizilmesi durumunda pırlantanın sahte olması söz konusu olmaktadır.

Aşınma Belirtileri

Bir pırlanta üzerinde aşınma, sıyrık ve çentik yer alması durumunda ürünün gerçek olmadığından söz edilebilmektedir. Çünkü gerçek pırlantada kesinlikle aşınma, sıyrık ve çentik gibi yüzey sorunları bulunmamaktadır.

Pırlanta Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pırlanta satın alırken mutlak olarak ürünün sertifika belgesinin bulunmasına özen gösterilmelidir. Ürünün sonraki süreçler içerisinde iade, değişim gibi durumlarında satıcı firmaya kolayca gönderilmesinin sağlanması ve satın alınan pırlanta hakkında daha detaylı bilgilere kolayca ulaşım sağlanabilmesi açısından sertifika belgesinin mutlak olarak satıcı firmadan istenmesi gerekmektedir.

Pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de satıcı firmanın güvenilir olmasıdır. Bu bakımdan alıcıların güvenilir firmalardan pırlanta satın alması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Pırlanta satın alırken dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de, pırlanta hakkında yeteri düzeyde bilgi birikimine sahip olunmasıdır. Alıcıların pırlanta hakkında yeterli düzeyde bilgi birikimine sahip olamaması durumunda yanlarında bir uzman bulundurmasında büyük faydalar bulunmaktadır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Doğal Pırlanta İle Sentetik Pırlantayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğal pırlanta ile sentetik pırlantayı nasıl ayırt edebiliriz? Pırlanta, elmasın 57 fasete (ışığın yansımasını sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir