Başlangıç / Pırlanta / Pırlanta Sertifikalarında Hangi Bilgiler Bulunur?

Pırlanta Sertifikalarında Hangi Bilgiler Bulunur?

Pırlanta Sertifikalarında Hangi Bilgiler Bulunur?

Öncelikle pırlanta satın alırken mutlak olarak ürünün kimlik bilgilerinin yer aldığı sertifikası ile birlikte satın almanızı tavsiye ederiz. Satıcı firma ile alıcı arasında bir tür güvence özelliği taşıyan pırlanta sertifikası sayesinde satın almış olduğunuz pırlanta hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. İlgili pırlantanın kimliğini doğrudan sizlere gösteren pırlanta sertifikası alıcı ve satıcı açısından satın alınmak istenen taş hakkında açıklama yapılması zahmetinden de kurtulması açısından avantaj sağlamaktadır.

Pırlanta Sertifikasında Yer Alan Bilgiler İse Şunlardır;

  • Pırlanta taşın doğrudan kalitesini belirleyen renk kesim faktörü hakkında
  • Pırlanta taşın sahip olduğu karat ağırlığı hakkında
  • Pırlanta taşın berraklık derecesi hakkında birçok farklı özellikleri hakkında satın almak istediğiniz pırlanta sertifikası içerisinde bulabilirsiniz.

Pırlanta Sertifikalarında Sahtelik Durumu Söz Konusu Olabilir Mi?

Pırlanta sertifikasında maalesef ki sahtelik durumu söz konusu olabilmektedir. Uzmanlar tarafından dahi fark edilemeyen sahtelik durumu karşısında yapılması gereken en uygun uygulama ise, satıcı firma hakkında suç duyurusunda bulunulmasıdır. Sertifikanın gerçekliği, sertifikanın hangi gemoloji enstitüsü veya laboratuvarın hazırladığına doğrudan bağlıdır. Bu bakımdan pırlanta satın alınmadan önce mümkünse bir uzmandan yardım talep edilmesinde faydalar bulunmaktadır.

Pırlanta Sertifikasında Yer Alan Bilgiler İngilizce Olarak Mı Kaydediliyor?

Pırlanta sertifikasında bulunan bilgiler sertifikayı hazırlayan firmaya bağlı olarak yerli ve yabancı dilden hazırlanabilmektedir. Örneğin, Türkiye’de hazırlanan pırlanta sertifikalarındaki bilgiler türkçe olarak hazırlanabildiği gibi, yabancı ülkelerde hazırlanan prılanta sertifikaları içerisindeki bilgiler o ülkenin resmi dili üzerinden hazırlanabilmektedir.

Sertifikasız Olarak Pırlanta Satın Alınmasında Ne Gibi Dezavantajlar Söz Konusu Olabilir?

Öncelikle sertifikasız pırlanta satan firmalardan ve kuyumculardan mutlak olarak uzak durmanızı tavsiye ederiz. Her değerli taşta olduğu gibi pırlantada da gerek satıcı firma ve gerekse de alıcı açısından güven köprüsü inşa edilmesi açısından mutlak olarak sertifika belgesine gereksinim duyulmaktadır.

Bu durumun aksine sertifikasız olarak satın alınan pırlantanın yeniden ilgili firmaya iade edilmesi ve değiştirilmesi söz konusu olamayabilmektedir. Ayrıca sertifikasız olarak satın alınan pırlanta hakkında detaylı bilgilere ulaşılmasının güç oalbildiği gibi ilgili pırlantanın sahte olma durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu bakımdan satın alınmak istenen pırlanta açısından hayati bir öneme sahip olan sertifika belgesinin mutlak olarak alınması gerekmektedir.

İnternet Dünyası Üzerinden Sertifikası İle Birlikte Pırlanta Satın Alınabilir Mi?

İnternet dünyası üzerinden sertifikası ile birlikte pırlanta satın alınabilinmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı ise, ilgili satıcı firmanın güvenilir olmasıdır. İlgili satıcı firmanın güvenilir olmaması durumunda satın alınan pırlanta ile birlikte sertifikasında da bazı olumsuz durumların görülebileceği unutulmamalıdır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Doğal Pırlanta İle Sentetik Pırlantayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğal pırlanta ile sentetik pırlantayı nasıl ayırt edebiliriz? Pırlanta, elmasın 57 fasete (ışığın yansımasını sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir