Başlangıç / Pırlanta / Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta seçerken bazı detaylara mutlak olarak dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira pırlanta satın alımı konusunda birçok alıcılar tarafından mutlak olarak dikkat edilmesi gereken detaylara yeteri düzeyde dikkat edilmemesine bağlı olarak bazı olumsuzluklar söz konusu olabilmektedir.

Pırlanta Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar Şunlardır;

Pırlantanın Berraklığı

  • İyi kesilmiş olan bir pırlantanın mutlak olarak berraklığının da iyi olması gerekmektedir. Bu bakımdan pırlanta seçerken mutlak mümkünse bir uzman eşliğinde berraklığının incelenmesinde fayda bulunmaktadır.

Pırlantanın Standart 4C Kuralına Dikkat Edilmeli

  • Pırlanta seçerken pırlantanın 4C kuralı olan renk, berraklık, karat ve kesim olmak üzere toplamda 4 farklı özelliğine de mutlak olarak bakılması gerekmektedir. Bu faktörün de özellikle bir uzman tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Renk Tonu Önemli

  • Her ne kadar pırlantaların renksiz olarak bilinmesi söz konusu olsa da genel anlamda pırlantalar da birçok renk tonları bulunmaktadır. Renksiz olması durumunda ise pırlantanın değerinin yüksek olması söz konusu olmaktadır. Pırlantada renk ”diamond” teriminin baş harfi olan D sözcünden başlayarak Z sözcüğüne kadar devam eden renklerin sınıflandırılmasından oluşmaktadır. J renk tonuna sahip olan pırlantalar ise, makul ve yeterli düzeyde beyazlıktadır.

Sertifika Belgesinin Olması

  • Pırlanta seçerken mutlak olarak dikkat edilmesi gereken detaylardan biri de sertifikasının bulunmasıdır. Sertifikasız olarak satışa sunulan pırlantalarda fiyat indirimi söz konusu olsa dahi kesinlikle satın alınmamalıdır.

Pırlantanın Özellikleri

Her değerli taşta olduğu gibi pırlantada da kendine özgü olan bazı özellikler bulunmaktadır. Doğal bir taş olması nedeniyle doğanın izleri olarak da isimlendirilen pırlantanın içerisinde yer alan maddeciklerin yapısı, sayısı, renk tonları, ağırlığı, sahip olduğu konumu ve büyüklüğü pırlanta taşın doğrudan değer özelliğini yansıtmaktadır.

Doğal iz bulundurmayan pırlantaların bulunması neredeyse imkansız olması ile birlikte içerisinde çok az düzeyde doğal iz bulunduran pırlantalar ise tamamen kusursuz olmasa da kusursuza yakın bir konumda yer almaktadır. Bu bakımdan mümkün olduğu kadar SI ve üzerindeki pırlantaların tercih edilmesinda faydalar bulunmaktadır.

Pırlantanın özelliklerinden biri de karat ile ölçülmesidir. Ayrıca rengi, berraklığı ve kesimi gibi farklı özelliklerinin de hesaba katılması ile birlikte pırlanta taşının ağırlığı arttığında doğal olarak değerinde de yükselme oluşmaktadır.

pırlantanın üzerinde insan dokunuşu sonucunda meydana gelen tek faktör ise, kesim işlemidir. Pırlantada kesim işlemi ne kadar başarılı olursa, pırlantanın berakklığı, parlaklığı, ışıltısı da o oranda artmaktadır. Bu aşamadan itibaren taşı sağa sola, aşağıya yukarıya doğru oynatılması durumunda pırlanta taşının verdiği tepkimelerin görülmesi söz konusu olabilmektedir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Doğal Pırlanta İle Sentetik Pırlantayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğal pırlanta ile sentetik pırlantayı nasıl ayırt edebiliriz? Pırlanta, elmasın 57 fasete (ışığın yansımasını sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir