Başlangıç / Pırlanta / Pırlanta Nasıl Bir Taştır?

Pırlanta Nasıl Bir Taştır?

Pırlanta Nasıl Bir Taştır?

Dünyanın en değerli taşları arasında yer alan pırlanta, muhteşem bir görünüme sahiptir.Kaliteli bir pırlantada 4C adı verilen, pırlantaya özgü olan 4 adet özelliği bulunmaktadır.

Pırlantanın 4C Özelliği İse Şu Şekildedir;

  • Karat Ağırlığı
  • Berraklık
  • Renk
  • Kesim

Pırlantada Karat Özelliği

Yeryüzünde bulunan her değerli taşın kendine özgü bir karat ağırlığı mutlak olarak bulunmaktadır. Uzmanlık gerektiren karat ağırlığı kaliteli bir pırlantanın ağırlığıne göre doğrudan tespit edilmektedir.1 karatın yaklaşık olarak 20 mm olduğu bilinmektedir. Günümüzde ise mücevher sektöründe yoğun olarak satışa sunulan pırlanta, bir karattan az olmaktadır. Bu faktör ise puanlama sistemi sayesinde belirlenmektedir. Örneğin, 1 karat 100 puan, yarım karat ise 50 puan olarak belirlenmektedir.

Pırlantada Berraklık Özelliği

Kaliteli bir pırlantada mutlak olarak bulunması gereken berraklık özelliğine ise, doğanın parmak izleri olarak da isimlendirilen izlerine bakılarak belirlenmektedir. Birçok pırlantalarda karbon izlerine bağlı olarak izler meydana gelmektedir. Karbon kristaller azalım gösterdikçe, pırlantanın doğal berraklığı da artmaktadır. Bu durum ise, pırlantanın değer bakımından yükselmesine neden olmaktadır.

Pırlantada Renk Özelliği

Pırlantada renk özelliği ise taşın sarılığına göre belirlenmektedir. En değerli pırlanta renksiz tona sahip olmaktadır. D harfinden Z harfine kadar olan alfabetik sıralamalar pırlantanın renk oranını göstermektedir. En nadir bulunabilen ve beyaz renk tonuna sahip olan pırlantalar ise D, E, F ve G’dir. Fakat genellikle pırlantalar H ve G arasında yer almaktadır. M ve Z arasında bulunan pırlantalarda ise belirgin sarı renk tonu bulunmaktadır.

Pırlantada Kesim Özelliği

Pırlantada kesim özelliği ise 4C özelliği arasında yer alan en önemli özellik olarak kabul görmektedir. Pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı doğrudan kesim işleminin iyi yapılmasına bağlı olmaktadır. Pırlantada diğer 4C özelliği ise tamamen doğaya bağlı olmaktadır. Kesim işlemi ise doğrudan bireylere bağlı olmaktadır.

Pırlantanın Diğer Özellikleri

Günümüzün En Yaygın Tercih Edilen Değerli Taşlarından Biri

  • Pırlantanın geçmişten günümüze kadar çokça tercih edildiği bilinmektedir. Özellikle her kıyafetler üzerinde kullanılması sayesinde pırlantaların her yaştan bireyler tarafından tercih edilebildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Diğer Değerli Taşlar İle Uyum Sağlayabiliyor

  • Pırlantanın ayrıca diğer değerli taşlar ile birlikte kullanılabilmesi sayesinde de çokça tercih edilmektedir. Örneğin, zümrüt taşı ile birlikte pırlanta muhteşem bir uyum içerisinde olabilmektedir.

Gösterişli Olması

  • Yüksek değeri ile birlikte aynı zamanda ışıl ışıl olması sayesinde de oldukça gösterişli olan pırlanta, bu özelliği bakımından da yoğun olarak ilgi görmektedir.

Oldukça yüksek fiyat tarifeleri üzerinden satışa sunulan pırlanta satın alırken mutlak olarak güvenilir olan satıcı firmalar tercih edilmeli ve ayrıca pırlanta hakkında temel bilgilere sahip olunması gerekmektedir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Doğal Pırlanta İle Sentetik Pırlantayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğal pırlanta ile sentetik pırlantayı nasıl ayırt edebiliriz? Pırlanta, elmasın 57 fasete (ışığın yansımasını sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir