Başlangıç / Pırlanta / Pırlanta Alırken Büyüklük Ne Kadar Önemli?

Pırlanta Alırken Büyüklük Ne Kadar Önemli?

Pırlanta Alırken Büyüklük Ne Kadar Önemli?

Pırlanta satın alırken büyüklüğü her zaman önem arz etmektedir. Doğrudan fiyat ve değeri ile ilgili olan pırlantanın büyüklüğü bayanların kullanım amacına göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, 5 karatlı pırlantanın hergün kullanılması söz konusu olamayabilmektedir.Yalnızca özel gün ve davetiyelerde kullanılabilmektedir.

1,2, ve 3 kratalı pırlantalar ise büyüklük bakımından daha ekonomik olduğundan hergün kullanılmaya son derece uygundur. Pırlantanın büyüklüğü beraberinde daha gösterişli olmasını da sağlamaktadır. Bu bakımdan örneğin, ilk etapta 1 karat pırlanta satın alan bayanların bir müddet sonrasında daha büyüğü olarak 2 karatlı pırlanta tercih edebilmekte ve bir müddet sonrasında da daha büyüğü olarak 3 karat ve üzeri pırlantayı tercih edebilmektedir.

Pırlantanın Büyüklüğü Ne Gibi Dezavantajlar Sağlamaktadır?

Taşınması Biraz Daha Zahmetli Olabiliyor

Pırlantanın normal karattan yani 1,2 ve 3 karattan büyük olması daha ağır olması söz konusu olabildiğinden kıyafet üzerinde taşınması biraz daha zahmetli olabilmektedir. Örneğin, 5 karatlı bir pırlantanın uzun süreli olarak taşınması beraberinde bireyin yorgun düşmesine neden olabilmektedir.

Daha Fazla Dikkat Çekici Olabiliyor

Pırlantanın normalden büyük olması, beraberinde daha fazla dikkat çekici olmasına neden olabilmektedir. Bu durum her ne kadar kullananlar açısından avantajlı olsa da, pırlantanın kıyafet üzerinden düşmesine neden olabilmektedir.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta alırken büyüklük özelliği alıcıların tercihine kalan bir ayrıntıdır. Fakat pırlanta satın alırken ayrıca dikkat edilmesi gereken bazı detaylar da bulunmaktadır. Bu detaylar ise şunlardır;

Pırlantanın Sertifika Belgesi

Pırlantalar satışa sunulmadan önce mutlak olarak üretici firma tarafından sertifika belgesi hazırlanmakta ve ilgili pırlanta hakkıda sertifika belgesi içerisinde detaylı olarak bilgiler sunulmaktadır. Özetle, pırlantanın kimlik bilgileri onayı olan ve pırlantanın garanti belgesi olan sertifika belgesi, satın alınmak istene pırlanta ile birlikte mutlak olarak alınmalıdır.

Pırlantanın 4C Özelliği Hakkında Bilgi Alınmalı

Dünyanın en değerli taşlarından olan pırlantanın satın alınması sırasında mutlak olarak 4C özelliği hakkında da satıcı firmadan bilgiler alınmalıdır. Kesim, berraklık, renk ve karat olmak üzere pırlantanın sınıflandırılmasında kullanılan 4C özelliği hakkında yetersiz bilgi sahibi olunması durumunda bir uzmandan destek alınmasında faydalar bulunmaktadır.

Satıcı Firmanın Güvenilir Olması

Değerli taşlar satın alırken her zaman güvenilir olan bir firma tercih edilmelidir. Güvenilir olan firma ile alıcı arasında güvensizlik durumunun söz konusu olamayacağı gibi satın alınan pırlantanın değiştirilmesi, iade edilmesi gibi durumlarda herhangi bir olumsuz durumun görülmesi de söz konusu olamamaktadır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Doğal Pırlanta İle Sentetik Pırlantayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğal pırlanta ile sentetik pırlantayı nasıl ayırt edebiliriz? Pırlanta, elmasın 57 fasete (ışığın yansımasını sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir