Başlangıç / Pırlanta / Pırlanta Alırken Berraklık Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta Alırken Berraklık Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta satın alırken berraklık konusunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli ayrıntılar bulunmaktadır. Takı tasarım uzmanları tarafından da pırlanta satın alınırken berraklık konusunda dikkat edilmesi tavsiye edilen ayrıntılar ise şunlardır;

Büyüklük Önemli

  • Pırlanta satın alırken berraklık konusunda pırlantanın büyüklüğü önem arz etmektedir. Uzmanlar, büyük çaplı pırlantaların alıcı tarafından daha kolay bir biçimde berraklığı hakkında fikir yürütebilmesini sağladığının altını çizmektedirler. Bu bakımdan pırlanta satın alırken mümkünse küçük çaplı olmamasına özen gösterilmelidir.

Gösterişli Olması

  • Pırlantalarda berraklık özelliğini ele veren önemli unsurlardan biri de pırlantaların gösterişli olmasıdır. Işıl ışıl parlaması ve loş bir ortamda dahi kalitesinden birşeyler eksiltmemesi, satın alınmak istenen pırlantanın kaliteli olduğu anlamına gelmektedir.

Sertifikalı Olması

  • Pırlanta satın alırken berraklık konusunda dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri de ilgili pırlantanın mutlak olarak sertifikası ile birlikte satışa sunulmasıdır. Pırlantada en az berraklık faktörü kadar önem arz eden sertifika faktörü bulunmayan pırlantadan kaçınılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Ayrıca pırlantada H colour faktörü bulunması durumunda, pırlantanın daha pahalı ve daha parlak bir berraklığa sahip olduğu anlamına gelmektedir. Satın alınmak istenen pırlantanın berraklığının mutlak olarak VS olması gerekmektedir. I olduğu takdirde ise problemli olduğundan kesinlikle satın alınmamalıdır.
  • İlgili satıcı firma mağazasından satın almak istediğiniz pırlantanın berraklığı hakkında bilgi almak açısından pırlantayı çıplak elinize alarak eliniz ile gölge oluşturun ve pırlantanın hafif gölge içerisinde berraklığının ne durumda olduğunu gözlemleyin.
  • Satıcı firma ile ürünü yeniden değiştirebilmek açısından antlaşma veya yazılı olarak sözleşme imzalayın. Bu sayede satın aldığınız pırlantada herhangi bir olumsuz durum gözlemlediğiniz takdirde ürünü satıcı firmaya iade edebilirsiniz.

Pırlanta Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyanın en değerli taşlarından biri olan pırlanta satın alırken mutlak olarak dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntılar ise şunlardır;

Satıcı Firma İle Pazarlık Yapılmalı

  • Pırlanta satın alırken mutlak olarak satıcı firma ile pazarlık yapılmalıdır. Çünkü, pırlanta ve diğer değerli taşların satış fiyatları birçok satıcı firmalar tarafından yüksek tutulabilmektedir.

Ekonomik Bütçeye Uygun Olan Pırlanta Satın Alınmalı

  • Pırlantaların oldukça yüksek değerden satışa sunulduğu bilinmektedir. Bu bakımdan gösterişli ve çok lüks pırlantalar satın almak istediğiniz ekonomik bütçenizi zorlamanız gerekmektedir. Ekonomik bütçenizin yetersiz olması durumunda ise, orta fiyat tarifesinden satışa sunulan pırlanta çeşitlerinden satın almanızı tavsiye ederiz.

Moda Olan Pırlanta Modeli

Özellikle son dönemlerde siyah renkli pırlantaların çok moda olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.Birçok kıyafet türleri üzerinde kullanılabilen siyah renkli pırlantaların uygun fiyatlardan satışa sunulması ekonomik yönden zorluk çekmemenizi sağlamaktadır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Doğal Pırlanta İle Sentetik Pırlantayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğal pırlanta ile sentetik pırlantayı nasıl ayırt edebiliriz? Pırlanta, elmasın 57 fasete (ışığın yansımasını sağlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir