Başlangıç / Yaşam / Otizmli Çocuklar Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Husus

Otizmli Çocuklar Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Husus

Bebeklik Dönemlerinde Meydana Çıkması

Otizm hastalığı genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar, yaşamın ikinci ve üçüncü yılında daha belirgin olmaktadır. Otizmin farkında olunması, ebeveynlerin çocuğun gelişiminin üstünde kalmasına yardımcı olabilir ve böylece ilk belirtilerde hastalık üzerine endişeleri tartışabilirler.

Diğer Bebeklere Göre Farklılık Göstermesi

Bazı çocuklarda erken bir yaşta otizm hastalığı görülür ve belirli gelişimsel yaşam koşullarına ulaşmada gecikirler. Diğerleri tipik olarak gelişmekte gibi görünebilir ve daha sonra otizmle ilişkili belli başlı davranışlarla birlikte gelişimsel yavaşlama belirtileri gösterebilirler.

Gerçek Yaşama Dayalı Mücadeleye Girmeleri

Böyle bir müdahale mümkün olduğunca erken dönemde başladığında, çocuklar genelde gelişimin tüm yönlerini geliştirir. En etkili erken müdahale kapsamlıdır. Öngörülebilir yarı yapılandırılmış rutinler içinde sosyal, iletişim, bilişsel, motor ve davranış düzenleme becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Natürel gelişimsel davranışsal müdahale stratejilerinin kullanılması önerilir. Bunlar, istenen davranışları belirtmek için uygun ipuçları vermek ve daha sonra çocuğun girişimlerini ödüllendirmek gibi davranış ilkeleri ile birlikte çocuk ilgi alanlarına cevap veren öğretim stratejilerinin kullanılmasını içerir.

Sosyal Yaşamdan Uzak Görülmeleri

Çoğu otizmli çocuk diğer insanlarla arkadaşlık etmek ister ancak arkadaşlarıyla başarılı bir şekilde etkileşim kurmak için sosyal ve iletişim becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olmaya ihtiyaç duyarlar. Özel eğitim alan okul programları ve terapistler genellikle bu becerileri geliştirmede çocukları destekleyebilirler.

Yüksek IQ’ya Sahip Oldukları Düşünülmez

Genellikle soyut dille yani mizah, mecazlar ve öfke gibi figüratif dil anlayışı ile mücadele ederler. Sonuç olarak, yazılı dilin ve hatta konuşulan dilin işlenmesi yavaş olabilmektedir. Çoğu kez insanların yorumlarını yanlış yorumlayabilirler, çünkü düşünceleri okumak için uğraşıyorlar ve söylediklerinin insanlara ne ifade ettiğini anlıyorlar. Bu çocuklar zindeliğe çıkma ve diğer sosyal dışlanma biçimleri için özellikle yüksek risk altındadırlar çünkü alay konusu olduklarını bilmiyor olabilirler. Onların sosyal ve dil işleme hızı açısından akranlarıyla birbirinden ayırabilir.

Diğer Kişilere Göre Duyu Organları Farklı İşleyebilir

Seslere, manzaralara, zevklere ve dokunmaya aşırı derecede hassas olmayabilirler. Durum böyle olunca da belirli giysiler giymek, belirli gıdalar yemek veya bazı sesleri tahammül etme istekliliğini etkileyebilir. Otistik çocuklar, nöropatik akranlarının fark etmediği seslerden veya görsel frekanslardan rahatsızlık duyabilirler.

Otizmli Çocuklar Yetişkin Kişiler Gibi Önemli İşleri Yapabilirler

Otistik birçok genç çocuk, yetişkinliğe yaklaştıkça işgücü becerileri geliştirebilir; ancak işten hızlı bir şekilde sıkılma riski yüksektir, çünkü sosyal zorluklar zorlayıcı davranışlara neden olabilir. İşletmeler, otizmli bireylerin benzersiz yeteneklerinden yararlanmak için, öngörülebilir iş rutinleri ve açıkça tanımlanmış iş etkinlikleri sağlarken çalışanlar arasında otizm farkındalığını artırabilirler.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Barut ağcının tedavilerde kullanılmak amacıyla 3 yaşındaki dallarının kabukları toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kabuklar 1 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir