Başlangıç / Kolye / Kolye Yaparken Boncuklar Nasıl Dizilir ?

Kolye Yaparken Boncuklar Nasıl Dizilir ?

Son zamanların gözde modası el yapımı kolyeler hazırlardan bile çok daha fazla tuttu ve hemen herkeste görmeye başladığımız farklı tarzdaki ürünler bizde de bir kıskançlığa sebep oldu. Herkes yapabiliyorsa biz neden yapamayalım? Aslında oldukça kolay olan el yapımı kolyeler tamamen kendi zevklerimize uygun ürünler üretmemizi ve tasarlamamızı sağlarken aynı zamanda ‘ben yaptım’ demenin de haklı gururunu yaşatıyor. Bu trend alıp başını gittikçe tabii çeşit ve model, yöntem sayısı da oldukça artış gösterdi. Şimdi size anlatacağımız boncuklu kolye yapım yöntemlerinden birini seçip hemen yapmaya başlayabilir ve bu yaz kendi ellerinizle tasarladığınız kolye sayesinde tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Kolye yaparken boncuklar nasıl dizilir?

Düz sıra dizgi yöntemi

Elimiz objeleri kavramaya başladığı günden beri ezbere bildiğimiz bu metot inanılmaz derecede kolay olmasının yanı sıra aslında oldukça da şık duruyor. Hemen küçümsemeyin. Başarılı bir işçilik ve güzel malzemelerle her kıyafetinize uygun ürünleri nasıl tasarladığınızı gördüğünüzde siz de hayret edeceksiniz. Tavsiye olması açısından iki milim kalınlığındaki düz renk boncukları tercih edebilirsiniz. Renk çeşitliliği sizin zevkinize kalmış ancak bir sır vermek gerekirse düz dizim kolyelerde fazla renk seçimine gidilmesi ortaya daha karmaşık ve özensiz bir görünüm çıkarıyor. Yine de siz bilirsiniz tabii. Boncukları ipe ya da misinaya dizmeye başladıktan sonra kolyenin tam orta kısmını oluşturacak noktaya geldiğinizde orda farklı bir boncuk kullanmanızı öneriyoruz. Bu farklı renk ya da daha büyük olmasıyla farklı duracak bir boncuk olabileceği gibi farklı boncuk dışında başka bir malzeme de olabilir. Karar size ait. Düz dizilmiş kolyeniz tek sıra da olabilir, üst üste getirilmiş birkaç sıra da. Uzunluğu da yine sizin zevklerinize bağlı olarak şekillenecek bir faktör.

Çapraz sıra örgü yöntemi

Aslında kolye yaparken boncuklar nasıl dizilir konusunda en çok beğenilen aynı zamanda da en zor olduğu düşünülen bu yöntem hiç de sandığınız gibi zorlayıcı bir özelliğe sahip değil. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli husus üst üste bindiğinde aşırı kalınlık oluşturacak ip ya da teller tercih etmemeniz. Öte yandan saç örgüsü gibi öreceğiniz için seçtiğiniz malzemenin çok kolay birbirine de dolanmaması gerekiyor. Malzemelerinizi seçtiniz, aynı düz dizim kolyede olduğu gibi kaç sıra yapacaksanız o kadar sayıda ipe boncukları dizdiniz. Bu kısımda boynunuzun ölçüsünden epey bir fazla uzunluk bırakarak ipi kesip boncukları dizmeniz gerekiyor. Çünkü örülünce boyu epey kısalacak. Ayrıca çok iri ya da şekilli boncuklar yerine düz ve küçük boncukları seçmeniz de işinizi kolaylaştıracak. Tüm boncukları her sıra için dizdiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken iplerin başlangıç noktalarını yan yana aynı hizaya gelecek şekilde bir yere sabitleyip sonrasında diğer kısımları örmeniz. İşte bu kadar kolay!

 

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir