Başlangıç / Kolye / Klasik Tek Taş Modelleri Nelerdir?

Klasik Tek Taş Modelleri Nelerdir?


Klasik tek taş modelleri nelerdir? Tek taş yüzük, evlilik teklifi esnasında bayana verilecek olan pırlanta nişan yüzüğüdür. Tarihte, Avusturya Arşidük’ ü Mary’ ye M şeklinde pırlantalar ile doldurulmuş bir yüzük vermiştir ve bu yüzük tarihe ilk pırlanta yüzük olarak geçmiştir. Aynı tarihlerde, aşk tanrısı olan Eros’ un da kullanmış olduğu okların uç kısımlarında pırlanta ve elmaslar olduğu, kalpleri de bu şekilde çaldığına inanılırmış.

Söz konusu olan tek taş yüzük nişan yüzüğüdür ve sol ele takılmasının da sebebi eski Mısır’ a dayanır. Antik dönemlerde Mısır halkı sol elin yüzük parmağından kalbe giden bir damar olduğuna bu sayede de sevenlerin birbirlerine bağlandığına inanırlarmış. Çok uzun yıllardan beri kabul gelen bir şey daha var ki o da elmas ya da pırlanta kimin üzerinde olursa o kişi doğa dışı güçler kazanır.

Eski dönemlerde savaşa gidecek olan kralların kullanmış oldukları zırhlarda ve de kılıçlarda kendileri koruyacaklarına inandıklarından dolayı değerli taşlar ve elmaslar bulunurdu. Antik dönemlerden bugüne kadar aşkın sembolü haline gelmiş olan pırlanta, orta çağda üst tabaka bir kesimin tutkusu haline gelmişti. Bu dönemde Afrika’ da yeni elmas madenleri ortaya çıktı ve de yayılmaya başladı. Elmasın bu denli yayılması ve de çoğalması sonucunda kesimi, şekli, büyüklüğü de değişim göstermeye başladı. Doğadaki en sert taşlardan olan elmas ile üretilmiş olan tek taş yüzük şimdilerde sevginin, sonsuzluğun ve aşkın sembolü olarak evlilik teklifleri esnasında gelinlere takdim edilmektedir.

Tek taş modelleri farklı mıdır?

Elmas, pırlanta gibi değerli taşlardan yapılmakta olan tek taş yüzükler, genel olarak evlilik teklifleri esnasında verilen nişan yüzükleridir. Tek taş yüzük de tıpkı diğer takılar gibi çok çeşide sahiptir. Genel olarak zarif bir görüntüsü olan bu yüzüklerin boyutları, şekilleri, renkleri de birbirinden farklı olabiliyor. Kimisi beyaz tercih ederken kimisi de sarı tercih edebiliyor. Kimisi pırlanta taş tercih ederken kimisi zümrüt taştan bir tek taş tercih edebiliyor. Her zevke, her isteğe hitap eden çok fazla çeşidi vardır. Aşkın ve sonsuzluğun sembolü olan tek taş yüzük her kadının zevkine uygun şekilde bulunmaktadır.

Klasik tek taş modelleri hangileridir?

Klasik tek taş modelleri nelerdir? Herkesin tek taş konusunda farklı bir zevki olsa da, bu zarif düşünce barındıran yüzükte en çok tercih edilen kategori şüphesiz ki klasik tek taş modelleridir. Klasik tek taş modelleri şu şekildedir;

Yuvarlak kesim

Damla kesim

Prenses kesim

Baget kesim

Bunlara benzer daha pek çok alternatif seçeneklere sahip olan klasik tek taş modellerinde en sık tercih edilenler bu tarz kesimlerdir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir