Başlangıç / Elmas / Kara Elmas Trüf Mantarı Ekonomiye Kazandırılacak

Kara Elmas Trüf Mantarı Ekonomiye Kazandırılacak

Dünya genelinde kalitesine göre 3 bin 500 euro civarına kadar çıkan trüf mantarı ülke ekonomisine kazandırılacak. Üretimin başlaması için trüf mantarı ormanı oluşturuldu.

2 Bin 60 Dekarlık Trüf Ormanı

Ülke ekonomisine kazandırılmak amacıyla trüf mantarı ormanı oluşturuldu. Dünyada maddi değerinden dolayı kara elmas olarak bilinen trüf mantarı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından mercek altına alındı. Ülke ekonomisine can vermesi açısından tam 2 bin 60 dekar alan trüf ormanına dönüştürüldü. Bakanlıktan konuyla ilgili açıklama yapıldı. Türkiye’de çok fazla tanınmayan trüf mantarı dünyada oldukça meşhur. Hatta fiyatı mantarın kalitesine göre 3 bin 500 euro civarına kadar çıkabiliyor.

Bakanlık, Üniversitelerle İş Birliği İçinde

Toprak altında yetişen bu bitki, gıda ve kozmetik pazarlarında binlerce euroya satılıyor. Trüf mantarı bu kadar değerli olunca, Orman ve Su İşleri Bakanlığı da harekete geçti. Bakanlık ve bazı üniversiteler işbirliği içerisine girerek konuyu analiz etti. Yapılan iş birliği neticesinde trüf yetiştiriciliği konusunda çalışmalar başladı. Öncelikli olarak trüf mantarının seveceği toprak araştırılmaya başlandı. Trüf için Türkiye’de en uygun alanın tespiti adına, arazi taraması yapıldı. Trüf Mantarı Eylem Planı oluşturuldu ve ülke topraklarının potansiyeli incelemeye alındı. Çalışmaların 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Türkiye’nin Trüf Potansiyeli Avrupa’dan Yüksek

Bakan Veysel Eroğlu yaptığı açıklamada Türkiye’nin trüf yetiştiriciliği potansiyelinin, Avrupa’dan daha yüksek olduğunu söyledi. Potansiyel açıdan bakıldığında ülkemiz, Avrupa ülkelerinden daha avantajlı konumda bulunuyor. Türkiye’de bu zamana kadar bu bitkiden hiç faydalanılmamış. Bu nedenle trüf mantarının tarım sektöründe yeni bir soluk olması planlanıyor. Ayrıca kırsal kesimde alternatif istihdam sağlanması bekleniyor. Trüf mantarının üretiminin başlamasıyla birlikte, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların yaşam standartları da yükselecek.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Hangi dönemlerde altın yatırımı yapılır ?

Altına yatırımı yapmak için insanların birden fazla seçeneği vardır. Kuyumcudan satın alınıp ve yastık altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir