Başlangıç / Yaşam / Kapari Menopoz Stresini Yok Ediyor

Kapari Menopoz Stresini Yok Ediyor

Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki bazı bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar ve deneyler sonucunda menopoz döneminde ortaya çıkan sorunları minimum seviyelere indirmek üzere fareler üzerinde yapmış oldukları deneyler sonucunda Kapari bitkisinin menopoz döneminde oluşan stresi azaltıcı etkisi olduğu sonucunu ortaya çıkardı.

Özellikle Akdeniz ve Ege’de bol miktarda yetişen kaparinin menopoz sonucunda oluşan olumsuz etkilere karşı faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Projeyi yapan araştırma ekibi kadınların menopoz dönemini kolaylıkla atlatabilmeleri için kapari bitkisini kullanmaları gerektiğini belirterek bitkinin menopoz döneminde meydana gelen olumsuzlukları en aza indirdiğini ve antioksidan düzeyini de düzenlediğini yaptıkları deneylerle ortaya çıkarmışlardır. Çoğu kadın 45’li yaşlardan sonra menopoz dönemine girmektedir. Bu döneme giren bayanlar sıcak basması ve stres gibi şikayetlerde bulunmaktadırlar.

Ortaya çıkan bu şikayetler östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Oluşan bu östrojen yetersizliğini giderebilmek için dışarıdan ilave hormon tedavisi yapılmaktadır. Ancak yapılan bu hormon takviyesinin bazı zararları da olabilmektedir. Hormon tedavisinin yerine kapari bitkisinin kullanılmasının da faydalı olabileceği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kapari menopoz stresini yok ediyor. Evet yanlış duymadınız. Menopoz dönemindeki bayanların en büyük derdi olan strese karşı kapari bitkisi faydalı olmaktadır.

Yapılan deneylerde kapari bitkisinin yoğunlaştırılmış sıvısı kullanılarak belli bir süre gözlemler yapılmıştır. Bu deneyler sonucunda da menopoz dönemini girmiş deneklere kapari verilmiş ve bunun sonucunda da kapari bitkisinin menopozdaki strese karşı koruyucu özelliğinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Barut ağcının tedavilerde kullanılmak amacıyla 3 yaşındaki dallarının kabukları toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kabuklar 1 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir