Başlangıç / Elmas / Hangi dönemlerde altın yatırımı yapılır ?

Hangi dönemlerde altın yatırımı yapılır ?

Altına yatırımı yapmak için insanların birden fazla seçeneği vardır. Kuyumcudan satın alınıp ve yastık altında saklanan klasik yöntemin dışında, bankaların son yıllarda açtığı altın yatırım hesapları, altın borsaları ve bunların dışında özellikle son 6-7 yıldır adını çok sık duyduğumuz forex altın yatırım seçeneklerinin başında gelenleridir. Eski yöntem olan kuyumcudan alınıp saklamak eski usul bir yöntem olmasına rağmen vatandaş tarafından halen en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Yatırım uzmanlarının söylediğine bakılacak olursa bu yönteme halen en çok baş vurulmasının sebebi daha çok psikolojik ve sosyolojik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Ve elbette ki alışkanlıklardır.

Altına Yatırım Ne Zaman Tercih Edilmelidir?

Dövize duyulan güven azalma eğilimi gösterdiğinde altın alımında çok ciddi artışlar olur. Gerçekten de bu davranış gayet mantıklı bir yaklaşımdır. Yatırımcıda döviz güveninin azalmasının farklı sebepleri vardır. Ülkeler arasında meydana gelen sürtüşme ve anlaşmazlıklar, ticari sorunlar, yaşanan siyasi karmaşa ve savaşlar dövize duyulan güveni azaltan sebeplerdir. Böylesi durumlarda yatırımcı dövizden altına geçiş yapar.

Böylesi olumsuzluk hallerinde dövizde çoğu zaman sıra dışı dalgalanmalar oluşur ve büyük yatırımcılarda olduğu gibi halkta da döviz yerine altına kaçış söz konusu olur.

Neredeyse bütün ülkelerin rezerv ürününün ilk sırasını altın oluşturur. Bu demektir ki ülkelerin de en güvenilir limanı altındır. Vatandaşlar açısından da en sağlam liman her zaman altın olmuştur ve altını hep ilk yatırım aracı olarak görmüşlerdir.

Aslında altın alındıktan sonra kısa süre sonra paraya çevrilmesi gereken bir yatırım aracı değildir ve olmamalıdır. Alındıktan sonra şartlar doğrultusunda en az 2 yıl saklanması gerekir. Yatırım uzmanlarının bu yöndeki tavsiyeleri ise 3 yıldır. Yatırımlık altının en az 3 yıl saklanması halinde hissedilir bir getiri getirmesi mümkün olabilmektedir.

Burada söz konusu ettiğimiz altın üzerinde işçilik bulunmayan ya da olabildiğince az işçilik bulunan altınlardır. İşçilikli altın söz konusu olduğunda 22 ayar bilezikler ve liralar en az işçilik içeren altınlardır. İşçiliği az olan bileziklere burma bilezikler en güzel örnektir. Liralarda ise Ata lira ve Cumhuriyet Lirası söz konusudur. Bunların yanı sıra son yıllarda oldukça revaçta olan külçe altın da işçilik açısından en az işçilik barındıran yatırım elemanlarıdır. İşte, açıkladığımız bu tarz altınlar en az 3 yıl saklanması halinde yatırımcının yüzünü güldürecek ürünleridir.

Yüksek enflasyonu olan ülkelerde altına yatırım yapmak paranın en azından enflasyon etkisiyle ezilmemesini ve değer kaybetmemesini sağlar.

Yüksek enflasyonu olan bir ülkede yaşayan birisi kenara 1000 birim para koyacak olursa o para yıl sonunda enflasyon oranında değer kaybına uğrayacaktır. Ülkede %25 oranında bir enflasyon varsa kenara koyulan para 1 yılın sonunda %25 değer kaybına uğrayarak 1000 birimden 750 birime inecektir. Bu gerçekten yüksek oranda bir değer kaybıdır. Fakat bu 1000 birim para ile yukarıda açıkladığımız altınlardan her hangi birisine yatırım yapılacak olunursa yani bu altınlardan birisi satın alınıp saklanacak olursa yılın sonunda altın hiç getiri getirmese bile bozdurulduğunda elde edilen para en azından 1000 birim olacaktır. Ve yüksek enflasyon karşısında bir kazanç söz konusu olmasa bile bir kayıpta yaşanmamış olacaktır. En kötü şartlarda durum bunu gösterecektir.

İşte bu açıdan bakıldığında altına yatırım yapılması halinde 1 yılın sonunda kar elde etmeyi sağlamasa dahi enflasyona karşı yatırımcıyı koruyan her zaman sağlam bir limandır. Elbette verdiğimiz bu örnek yüksek enflasyonlu ülkelerde altının hiç değilse 1 yıl saklanması durumunda geçerlidir. Oysa bu bekletme süresi 1 yılı geçtiğinde altının getirisi enflasyon oranının üzerine çıkacak ve yatırımcı kazanç elde etmiş olacaktır.

Bizim ülkemiz gibi yastık altı altın alışkanlığı tavan yapan ülkelerde altına rağbet her zaman yerini korumuştur. Ve bu alışkanlık vatandaşı güvende tutan ve her zaman altını en üst seviyede tutmayı sağlayan bir yatırım davranışıdır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Kara Elmas Trüf Mantarı Ekonomiye Kazandırılacak

Dünya genelinde kalitesine göre 3 bin 500 euro civarına kadar çıkan trüf mantarı ülke ekonomisine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir