Başlangıç / Gümüş Hakkında / Gümüş Testi Yapmanın En İyi Yolları

Gümüş Testi Yapmanın En İyi Yolları

Belki de çok tehlikeli bir yerden çevrimiçi bir parça gümüş aldınız ya da arkadaşınız bulduğu bir parça verdi. Belki sadece gerçeklerden emin olmadığınız bir aile yadigarına göz atmak istersiniz. Sebebiniz ne olursa olsun, gümüşünüzü nasıl test edeceğinizi bilmeniz gerekir. Gümüş, çok yönlü bir kimyasal elementtir. Gümüş, yüzde 92.5 gümüş ve yüzde 7.5 diğer metaller, özellikle bakır. Saf gümeden daha zordur. Saf gümüş yumuşaktır ve genellikle “ince gümüş” olarak adlandırılır. Ürünler genellikle gümüş kaplamalı (sadece ince gümüş bir ince tabaka ile kaplanmış) gümüş olarak anlaşılabilir. Gümüşünüzü denemeye başlamak için 1. Adıma gidin.

 Damga arayın. Gümüş olarak ilan edilen ve uluslararası pazarlarda satılan ürünler gümüş içeriğine dayalı olarak damgalanmalıdır. Eğer damga yoksa temkinli olun. Saf gümüş olmasına rağmen, damgalama gerektirmeyen bir ülkede yaratılmış olabilir.
Uluslararası gümüş pul oranını değerlendirin. Büyüteçle gümüş parçaya bakın. Uluslararası gümüş satıcıları, gümüşü 925, 900 veya 800 olarak damgalayacaklardır. Bu rakamlar, parçadaki ince gümüş yüzdesini göstermektedir. 925, parça yüzde 92.5 gümüş anlamına geliyor. 900 ya da 800’lük bir damga, parçanın yüzde 90 ya da yüzde 80 oranında gümüş olduğu anlamına gelir ve sıklıkla “para” gümüş olarak adlandırılır.
Bir mıknatısla test edin. Özellikle neodimyumdan yapılmış nadir toprak mıknatısı gibi güçlü bir mıknatısı kullanın. Gümüş paramanyetik olup zayıf manyetik etkilere sahiptir. Mıknatısı parçaya kuvvetle yapışırsa, bir ferromanyetik çekirdeğe sahiptir ve gümüş değildir.
 • Bir mıknatısa yapışmayan ve gümüş gibi görünmesi için yapılabilecek birkaç metalin daha bulunduğunu unutmayın. Manyetik testi çekirdeğin başka bir metal olmadığından emin olmak için başka bir testle birlikte gerçekleştirmek daha iyidir.

Sürme testini deneyin. Gümüş çubukları deniyorsanız, gümüşünüzün gerçek olup olmadığını görmek için bir mıknatıs kullanmanın başka bir yolu vardır. 45 derecelik bir açıyla gümüş renkli çubuklarınızdan birine sahip olunuz. Mıknatısını aşağı kaydırın. Mıknatıs yavaşça çubuğun yüzüne doğru kayması gerekir. Bu, karşıt öngörülemeyebilir, ancak gümüş paramanyetik ve nadir toprak mıknatısı, mıknatısın inişini yavaşlatan bir fren etkisi yaratmak için bir elektromıknatıs görevi gören elektrikli girdap akımlarını indükler.

Biraz buz getirin. Test için ihtiyacınız olana kadar dondurucuda saklayın. Buz ve gümüşün birlikte gittiği gözükmese de, gümüş herhangi bir ortak metal veya alaşımdan en yüksek ısı iletkenliğine sahiptir, ancak bakır hemen arkasındadır.

 • Bu test para ve çubuklarla iyi çalışıyor ancak gümüş takılar üzerinde gerçekleştirmek daha zor olacak.

Buz parçanızı doğrudan gümüş üzerine yerleştirin. Gözlerini ondan alma. Buz, sanki oda sıcaklığında olan bir şeye yerleştirilmiş gibi, sıcak bir şeye yerleştirilmiş gibi hemen eriyecek.

Zil testini herhangi bir bozuk para ile deneyin. Gümüş, dokunulduğunda, özellikle de başka bir metal formuyla çalıştırıldığında gerçekten hoş bir zil benzeri zil sesi çıkarıyor. Şüpheli gümüşünüzü kullanmadan önce bunu denemek isterseniz, 1965’den önce ABD’de bir çeyrek buluyorsunuz. Bunlar% 90 gümüş, 1964’ten sonra ABD’de üretilen bakır-nikel alaşımından yapılmış ürünler. Daha eski mahalle, yüksek tonda, net bir zil sesi verirken, yeni mahalle bir sarkık sarkıyı verecektir.

Kendi paranı yaklaşık altı santimetre aşağıda düz bir yüzeye bırakın. Bir zil çalıyor gibi bir ses çıkarıyorsa, elinizde gerçek bir gümüş paranız var demektir. Eksikliği varsa, gümüş büyük olasılıkla diğer metallerle karıştırılır.

Maddenin bir kimyasal test analizi yapın. Parça üzerinde gümüş rengini gösteren bir kimyasal analiz kullanın. Bir çift eldiven giy. Parlaklığı test etmek için aşındırıcı asit kullanacaksın. Bu tür asitler cildi yakarlar.

 • Bu yöntemin gümüş ürününüze biraz zarar verme potansiyeline sahip olduğunu unutmayın. Yüksek değerli bir ürününüz olduğundan kuşkulanıyorsanız, bu makalede listelenen diğer yöntemlerden birini kullanarak gümüş içeriğini belirlemeye çalışmanız daha iyi olabilir.

Bir gümüş asit testi al. Bunları Gümüş City veya www.gumuscity.com gibi sitelerde veya kuyumcu mağazalarında satın alabilirsiniz. Saf gümüş için gümüş asit testleri harika, ancak parçanızın gümüş kaplamalı olduğunu düşünüyorsanız, kaplamanın altında olabilecekleri gösteren bir işaret oluşturmak için küçük bir kuyumcu dosyasını kullanmak zorunda kalacaksınız.

Söz konusu ürün üzerinde göze çarpmayan bir yer bulun ve gümüş parçada küçük bir çizik yapın. Asit ile test etmek için alttaki metale ulaşmak için bu gereklidir. Parçayı metal bir dosya kullanarak çizin. Herhangi bir gümüş kaplama tabakasının ötesine geçebilmeniz için yüzeyi yeterince kazın.

 • Parmağınızı çizmemek veya asitten bir işaret bırakmak istemiyorsanız, siyah bir taş plaka kullanın. Bunlar genellikle bir gümüş test kiti ile birlikte verilir veya aynı mağazada satılacaktır. Siyah taşın yüzeyinde gümüşünüzü sürüp taş üzerine kalın ve nispeten geniş bir alan bırakın. Bir buçuk inç kalınlıkta bir çizgi için.

Çizik yüzeyine sadece bir damla asit uygulayın. Asidin parçanın çizilmemiş herhangi bir bölümüne dokunması, parçanın cilalanmış görünümünü etkileyecektir. Siyah bir taş kullanmayı seçtiyseniz, taş üzerine yarattığınız çizgiye bir damla asit ilave edin.

Üzerinde asit bulunan çizilmiş yüzeyi analiz edin. Asitin parça içine batmasıyla ortaya çıkan rengi analiz etmeniz gerekecek. Gümüş testinizin talimatlarını ve renk skalasını takip ettiğinizden emin olun. Genel olarak renk skalası aşağıdaki gibidir:

 • Parlak Kırmızı: İnce Gümüş
 • Koyu Kırmızı: 925 Gümüş
 • Kahverengi: 800 Gümüş
 • Yeşil: 500 Gümüş
 • Sarı: Kurşun veya kalay
 • Koyu kahverengi: Pirinç
 • Mavi: Nikel

Öğenize bir damla çamaşır suyu koyun. Gümüş, yaygın bir ağartma maddesi gibi güçlü bir oksitleyici ajan ile karşılaştığında aşırı derecede zedeler.

Renk bozulması veya reaksiyon olmadığını izle. Eğer hızla bozulur ve siyah renge dönüşürse ürün gümüş olur.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir