Başlangıç / İpuçları / Gümüş Takılarınızı Temizlemek için Basit Yollar

Gümüş Takılarınızı Temizlemek için Basit Yollar

Gümüş mücevheratı güzelleştiren yumuşak bir parlaklığa sahip çok yönlü bir metaldir. Ne yazık ki, gümüş çok daha yaygın olarak kullanılan metallere kıyasla oldukça kırılgandır ve çabucak bozulma, lekeler veya çizikler geliştirebilir. Aynı zamanda narin oldukları için gümüş parçalarını temizlemeyi denemek biraz korkutucu olabilir. Bununla birlikte, profesyonel olmanız ya da gümüşünüzü kendiniz temizlemek için pahalı araçları kullanmanız gerekmez.

Bir bardağa iki su bardağı sıcak su dökün. Temizlediğiniz takıları kapatabilecek kadar ihtiyacınız var. Bu yöntem, gümüşü aşındırmadan karartmayı gideren nazik bir temizleyici olarak çalışır. Gümüş hafifçe zedelenirse, tuz banyosu deriyi yıkamalısınız.

 • Bir kerede bir çok mücevher temizliyorsanız, daha fazla su kullanabilirsiniz. Bir mücevher parçası için daha az su kullanın.
 • Mücevher taşlar varsa, bir tuzlu su çözeltisi batırılmış etkilenmeyeceğini emin olun. Bu çözüm çoğu taş üzerinde naziktir, ancak pahalı değerli taşlarla çok güzel mücevherler temizliyorsanız, bu durumda ürünü profesyonellere götürmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca, tavsiye için kuyumcu ile temasa geçebilirsiniz.

Tuz ve alüminyum folyo ekleyin. Bir çorba kaşığı tuzu bir kaşıkla sıcak suya tamamen karıştırıncaya kadar karıştırın. Bir levha alüminyum folyo alın ve birkaç şeritten yırtın, sonra kaseye koyun. Tuz ve alüminyum birleşimi, gümüşün yüzeyindeki leke ile reaksiyona girer ve lekenin yerine parlak, parlak bir yüzey oluşturur.

 • Karartma, gümüş yüzeyi kükürt ile birleştiğinde ortaya çıkar ve siyah olan gümüş sülfit haline dönüşür. Gümüş sülfür bir tuz solüsyonunda alüminyum ile reaksiyona girdiğinde, maddeler arasındaki kimyasal reaksiyon gümüş sülfidi gümüşe döndürür. Çözelti sıcak olduğunda reaksiyon daha hızlı olur. [2]
 • Tablet tuzunuz yoksa bunun yerine kabartma tozu kullanabilirsiniz. Aynı kimyasal reaksiyonu kolaylaştırmak için doğru özelliklere sahiptir.

Mücevherlerinizi kabın içine batırın. 5 dakika kadar beklemesine izin verin. Kararmanın olup olmadığını görmek için biraz karıştırın. Gümüşün parlaklığının eski haline geldiğini gördüğünüzde, çözeltiden gümüşü çıkarın.

 • Derinize bulanmış gümüş ile çalışıyorsanız, işlemi iki veya daha fazla tekrarlamanız gerekebilir. Çözelti soğutulduğundan emin olun çünkü çözelti soğuksa reaksiyon çok daha yavaş olur.

Mücevheri durulayın. Tuzu durulamak için serin akan suyun altında çalıştırın, daha sonra yumuşak bir bez veya mikrofiber havlu kullanarak hafifçe kurutun. Mücevherat yeni olmalı. Kararma belirtileri hala görürseniz, temiz görününceye kadar işlemi tekrarlayın.

İKİNCİ YÖNTEM

Gümüş bir cila satın al. Kararmaz gümüş üzerinde geliştiğinde, basit bir tuz ve alüminyum banyosu onu çıkarmak için yeterli olmayabilir. Özellikle formüle edilmiş gümüş takı parlatmaları, gümüş takıları parlatmak için en güvenli seçenektir, özellikle bir antik veya karışık desenleri içine kazınmış bir parça ile uğraşıyorsanız.

 • Özel parlatıcılar bile bir gümüş katmanını kaldırabilir, bu nedenle hassas bir parça ile uğraşıyorsanız profesyonel bir temizlik yapın.
 • Eczaneden gümüş cila satın almak yerine, bir mücevher mağazasından veya kaliteli mücevher bölümüyle bir mağazadan almayı düşünün.

Mücevheri biraz parlatın. Yumuşak, gümüş parlak bir bezi veya gümüş cilanın içerdiği süngeri nemlendirin ve bezin üzerine bir miktar cila alın. Cilayı hafifçe gümüş takıya sürtün. Yalnızca düz çizgi, ileri geri hareket kullanın. Mücevher yüzeyinde çizikler veya desenler bırakabileceğinden çevrelerde fırçalama veya sürtünmeyi önleyin. Cilanın işi yapmasına izin verin.

Gümüş takıları durulayın ve kurutun. Serin akan su altında yıkayın. Mücevher yüzeyinde çalışmaya devam etmemesi için tüm cila kalıntısını temizlediğinizden emin olun. Yumuşak bir bezle tamamen kurutun.

Daha az rastlanan veya daha az değerli ürünler için ortak kullanılan ev eşyalarını kullanmayı düşünün. Genellikle sert lekeleri gidermek için çalışırlar, ancak çakıl izleri veya çizikler gibi hasarlara neden olabilirler. Onları kendi sorumluluğunuzdadaysa deneyin.

 • Diş macunu deneyin. Özel beyazlatma seçenekleri olmadan düz beyaz bir diş macunu seçin. Yumuşak, ıslak bir bez veya nemli bir sünger koyun ve üzerine biraz diş macunu koyun. Gümüş takılar üzerine düz, ileri geri hareketlerle hafifçe ovun. Çok nazik olun ve herhangi bir noktada çizilmeyi fark ederseniz, diş macunu duracak ve durulayacaktır. Bez veya sünger kararmazken, nemli bez / süngerin temiz bir bölümüne daha fazla diş macunu ekleyin ve nazikçe parlatmaya devam edin. Ilık suyla iyice yıkayın ve yumuşak bir havluyla kurulayın.
 • Pişirme çamuru inatçı karıncayı çıkarabilir, ancak gümüşe zarar verme riskini sakıncası olmadıkça kullanmayın. Fırında gazlı içecek ve ılık su yapıştırın, hafifçe mücevher yüzeyine sürtün ve bulanıklık giderildiğinde durulayın.

Gümüş bir dalış deneyin. Ticari gümüş “dips”, lekeleri gümüş takığı süpürmeden çözebilir, ancak bir tabaka gümüş alabilir. Bu nedenle, sadece son çare olarak kullanılmalıdırlar. “Daldırma” sözcüğünün aksine, profesyoneller nadiren bu ürünlerinde gümüşi ıslatmaz, en azından uzun sürmez. Dips genellikle sert, potansiyel olarak tehlikeli kimyasal maddelerdir, bu nedenle talimatları dikkatlice takip edin ve şüphelendiğinde profesyonellere danışın.

Sık sık temizleyin. Gümüş takılarınızı sık sık temizleyin ve kullandıktan sonra derhal temizleyin. Sıklıkla kullanılan gümüş takılar, nadiren karartma problemlerine sahiptir. Kirecin henüz bulunmadığı veya gelişmeye yeni başladığı zaman, gümüş takılarınızı nazik, fosfatsız bir deterjanlı sıcak (sıcak değil) suyla yıkayın.

 • Gümüş takılar kükürt içeren belirli gıdalara veya asidik veya tuzlu olan gıdalara maruz kaldıklarında, hızlı temizlik özellikle önemlidir. Özellikle, masa tuzu, yumurta, bazı meyveler, soğan, mayonez ve sirke gibi yaygın gıdalar gümüş için zararlıdır.
 • Her halükarda, gümüş takılarınızı derhal yıkayın ya da en azından ılık suyla durulayın ve bu gıdaların izlerini içerebilecek bulaşık sularında gümüş rengi bırakmayın.

Ayrı yıkayınız. Gümüşü diğer gümüş parçalarından ayrı olarak, örneğin kaseler veya gümüş eşyalar gibi yıkamak iyi bir fikirdir, çünkü metal lavabolar ve aletler gümüş mücevherleri çizebilir.

 • Ayrıca kauçuk gümüş takıları aşındırdığı için gümüşü yıkarken lastik eldiven kullanmamalısınız.
 • Paslanmaz çelik, gümüş takılarla temasa girdiğinde finişe zarar verebilir, bu nedenle lavabonun içine koymaktan kaçının; bunun yerine yıkamak için bir kap kullanın.

Bir parlatma bezi ile kurulayın. Yıkandıktan sonra gümüşü hafifçe ovmak için özel bir parlatma bezi veya yumuşak, tiftiksiz bir bez kullanın. Tamamıyla kurumuş olduğundan emin olun.

 • Gümüş o kadar yumuşak olabilir ki, cızırtılı, kaba bir havlu kullanarak bile yüzeye girinti yapmak için yeterli olabilir. Yumuşak bir bez kullandığınızdan emin olun.
 • Mücevheri kurarken, nazikçe yumuşak pamuklu bir bezle parlatın.

Gümüş takılarınızı doğru bir şekilde saklayın. Hemen ve sık sık temizlemenin ötesinde, gümüşünüzü korumanın en iyi yolu doğru bir şekilde saklamaktır. Depolamadan önce her parçanın tamamen kuru olduğundan emin olun. Zımparalanmalarını önleyen gümüş takıları saklamak için özel çantalar satın alabilirsiniz. Çantalarınız yoksa bu tekniği kullanın:

 • Her bir gümüş eşyasını asitsiz doku kağıdına veya leke giderici kağıda sarın. Parçaları pazenle sarabilirsiniz.
 • Gümüşü mücevheratınızın geri kalanından ayrı bir bölüme saklayın. Gümüş takığı asla kauçuk, paslanmaz çelik veya boya ile temas edebileceği bir yerde saklayın.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir