Başlangıç / Gümüş Hakkında / Gümüş Takı Nasıl Tamir Edilir ?

Gümüş Takı Nasıl Tamir Edilir ?

İki çift düz burun pensesi alın. Bunları yerel donanım mağazanızda nispeten ucuza satın alabilirsiniz. Ayrıca, onarım için gerekli olan özel pense ve aletlerle birlikte gelen bir hobi mağazasından bir mücevher tamir seti satın alabilirsiniz. Sadece mücevheratın küçük parçalarını işleyecek kadar küçük, düz burun pensesi aldığınızdan emin olun.

 • Çitleri bir kitin parçası olmak yerine kendi başına satın alırsanız, kırılmış toka her iki ucunu tutmak için iki çift gerekir.

Yeni bir toka ve ekstra atlama halkaları satın alın. Klips koptuğundan mücevhere takmak için yenisini almalısınız. Takviye toka tutturmak için gümüş kaplama toka ve birkaç atlama halkası veya konektör halkası alın. Bu malzemeleri online olarak satın alabilir.

 • Her türlü malzemeden klipsler ve atlama halkaları satın alabilirsiniz. Büyük ihtimalle gümüşten yapılmış yerine gümüş kaplanırlar.

Atlama halkalarını açın ve eski tokayı çıkarın. Yassı burun tellerini kullanarak, tokayı zincire veya dize bağlayan halkayı tutun. Yüzükte tam olarak bağlanmayan bir yarık olmalıdır; bu yarıkın her iki yanında tutun. Bir elini kendinize doğru çekin ve iki yüzü birbirinden ayırarak bir elini itin. Eski tokayı kaydırın.

 • Atlama halkasını dışarı doğru çekmediğinizden emin olun. Bu sadece halkayı büker ve onu normal şekline geri döndürmeyi zorlaştırır.

 

Yeni atlama halkalarını ekleyin. Hasar görmüş veya kırılmış olabilecek atlama halkalarını çıkarın ve değiştirin. Ardından, son atlama halkasında, halkayı kapatmadan önce yeni toka tutturun. Atlama halkalarının kapalı ve emniyetli olduğundan emin olun.

 • Toka ve atlama halkaları görmede sorun yaşıyorsanız eller serbest büyüteç satın almayı düşünün. Bu, ne yaptığınızı anlamanıza, ancak yine de ellerinizi serbest bırakmanıza yardımcı olacaktır.

Sert gümüş lehim kullanın. Sert lehimi satın aldığınızdan ve yumuşak lehim almadığınızdan emin olmak istiyorsunuz. Yumuşak lehim, gümüş takılar ile çalışmaz ve daha da zarar verebilir. Sert gümüş lehimi çevrimiçi veya yerel bir donanım mağazasından satın alabilirsiniz.

 • Lehim telini veya yaprakları almayı seçebilirsiniz. Sayfalar genellikle daha ucuzdur ve ihtiyacınız olan boyutu keseceksiniz.

Bir lehim lambası kullanın . Yumuşak lehim, havalı lehimle lehimlenebilir, ki bu elektriklidir. Sert lehim, gazla güçlendirilmiş bir meşale ile lehimlenmelidir. Bütan meşale atlama halkaları sabitleme ve küçük zincirleri yeniden takma gibi standart takı onarım işleri için yararlıdır.

 • Her zaman lehim tezgahlarını dikkatle ele alın. Koruyucu eldiven kullanın ve dumanları teneffüs etmekten kaçınmak için iyi havalandırma olan bir odada olduğunuzdan emin olun.

Lehim yaparken akı kullanın. Flux, metali lehimlemeden önce düzgün şekilde yapıştıracak ve eriyecek şekilde temizler. Başlamadan önce lehim yaptığınız yüzeyi kaplamak için sıvı akı kullanın. Özellikle sert lehimleme ve gümüş ile çalışmak için özel olarak üretilen akı spreyleri satın alabilirsiniz.

 • Sert lehimleme, lehimlemenin ardından lekelenme işleminden sonra da temizleme işlemini gerektirir. Ayrı asitleme sıvısı satın alabilir veya kendinden tozlu akışı bile kullanabilirsiniz.
 • Lehimi uygulamadan önce lehimlemeyi planladığınız derzin veya yüzeyin üzerine fırça akı.

 

Gümüş parçalarını lehimlemek için meşale kullanın. Örneğin iki parça lehimleme yapıyorsanız, lehimlemeniz gereken yere lehim telini yerleştirin. Meşaleyi en yüksek sıcaklık ayarına getirin ve tel eriyene kadar ısıtın. Bir kez erirse, onarmakta olduğunuz veya başka bir parça ile yapıştırdığınız gümüş parçayla birleşecektir.

 • Lehimlemeden sonra, yeni tamir edilen veya birleştirilen parçayı suyla durulamak, daha sonra kullandığınız akı kendi kendine temizlemezse temizlemek için onu turkeyle yıkamak isteyeceksiniz.

Boyutlandırmanız gerekiyorsa, gümüş mücevheratınızı bir kuyumcuya götürün. Gümüş takı Boyutlandırma altın boyutunu değiştirmekten çok daha zor ve zaman alıcıdır. Yeniden boyutlandırmak için gümüşü eritirken oksitlenme yoluyla çok kirlenir. Bir kuyumcu, parçanın yeniden boyutlandıktan sonra önceki parlak durumuna dönmesini sağlayacaktır.

 • Unutmayın ki içinde taş bulunan gümüş yüzük varsa, bazı kuyumcular size bütün yüzüğü ayırmadan yeniden boyutlandırılamayacağını söyleyebilir. Gümüş tüm halka boyunca ısı iletir ve parça üzerine bir taş ayarı olduğunda yeniden boyutlandırmayı zorlaştırır.

Gümüş takı tadilatının altın fiyatından daha uzun ve daha pahalıya mal olabileceğini düşünün. Gümüşün altın ile karşılaştırıldığında ons başına daha az değerli olmasına rağmen, onarımı zaman alır. Bir kuyumcu, parçayı tamir ettirmek için ne kadar süre alacakları ve daha sonra normal renklerine geri döndürdüğü için, işi yüksek bir fiyatla fiyatlandırabilir.

Lazer kaynak makinası olan bir kuyumcu arayın. Lazer kaynağı, metalin geleneksel torç kaynak yöntemine zarar vermeyeceği için gümüşi yeniden boyutlandırmanın ve çalışmanın en güvenli yoludur. Lazer kaynağı, bir kuyumcunun, üzerine bir taşla bir gümüş halkayı yeniden boyutlandırmasına olanak tanır, mesela, geleneksel torç kaynağı ile yapılamaz.

Özel bir gümüş parlatma bezi kullanın. Bu bezler özellikle gümüşü temizleme ve parlatma için üretilmiştir. Sıvı temizleyici veya parlatma maddesi gerektirmezler. Yıkayarak pırıltıyı yumuşatmak ve mücevherlerinizi doğal parlaklığa döndürmek için sadece bezi kullanın.

Özel bir gümüş parlatma bezi kullanın. Bu bezler özellikle gümüşü temizleme ve parlatma için üretilmiştir. Sıvı temizleyici veya parlatma maddesi gerektirmezler. Yıkayarak pırıltıyı yumuşatmak ve mücevherlerinizi doğal parlaklığa döndürmek için sadece bezi kullanın.

Dip ve cilalama ajanlarını kullanmaktan kaçının. Sıvı cilalama ajanları ve dipleri, kaplamalı gümüşe zarar verebilecek sert kimyasallardır. Kokunun sağlığınız için tehlikeli olabileceği için çok iyi havalandırılan alanlarda da kullanılmaları gerekir. Tehlikeli olarak değerlendirildiği için bu kimyasalları dikkatli bir şekilde atmanız gerekebilir.

 • Koruyucu yüzeyi soyabildikleri için bu ağır hizmet tipi temizleyiciler takılarınızın daha hızlı bir şekilde lekelenmesine neden olabilir.

Ev yapımı bir gümüş temizleyiciyi kullanın. Parlatma bezi hile yapmazsa, gümüş mücevherlerinizi temizlemek için mutfağınızdan şeyler deneyebilirsiniz. Örneğin fosfatsız bulaşık deterjanı sabunu ve ılık su biraz yardımcı olabilir. Ya da, kabartma tozu ve sudan yapılmış bir macunu deneyin. Mücevherinize küçük bir bebek maması (bezelye büyüklüğünde) uygulayın ve bulanıklığı gidermek için kullanın.

 • Ev yapımı veya başka türlü herhangi bir cilayı kullandıktan sonra daima mücevherlerinizi durulayın. Kısaca durulayın, sonra temiz bir bezle kurulayın. Mücevhere herhangi bir yerde sıkışmamak ve sertleşmek için herhangi bir leke istemiyorsunuz.

Değerli taşlar içeren gümüş takılar temizlerken dikkatli olun. Bazı değerli taşlar temizleme sırasında özel dikkat gerektirir. Gümüş takılarınız inci gibi kırılgan parçalar içeriyorsa, takıın bu kısımları için yalnızca temizleme veya cilalama ajanları kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

 

 

Düzgün diş macunu ile parlatarak sığ çizikleri onarın. Bir beze diş macunu koyun biraz. Gümüş takı parçasını ıslattıktan sonra diş macunu dairesel hareketlerle hafifçe ovalayın. Mücevheri tekrar durulayın. Hurda hala varsa, işlemi tekrarlayın. Birkaç denemeden sonra çizik gidermezse, tamir için bir kuyumcuya götürülmesi gerekebilir.

 • Diş Macunu, tartar kontrolü için veya beyazlatıcı bir ajana sahip değildir. Bu maddeler çok aşındırıcıdır ve aslında gümüşe zarar verebilir.

 

 

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir