Başlangıç / Gümüş Hakkında / Gümüş Paraları Temizlemenin Yolları

Gümüş Paraları Temizlemenin Yolları

Temizleme tavsiyesi için bir madeni para toplayıcıya sorduğunuzda bağırsak reaksiyonu genellikle “yapmayın!” Yüzeyi çizilmemişse ve pırıltıyı olduğu gibi bırakılmışsa hemen hemen tüm toplayıcılar nadir bulunan bir bozuk para için daha fazla para ödeyeceklerdir. Bununla birlikte, kirin en kötüsünü gümüşe zarar vermeden kaldırmanın birkaç yolu var. Tahsil edilemeyen sikkeler genellikle gümüşün maliyeti nedeniyle yalnızca değeri vardır ve siz onları fiyatını etkilemeksizin istediğiniz kadar cilalayabilirsiniz.

Nadir sikkeleri dikkatlice idare edin. Nadiren veya kimliği belirlenemeyen gümüş sikkeleri mümkün olduğunca az tutun. Onları sadece kenarından tutun, yüzü değil, tüysüz pamuk eldiven giyin. Madalyon kirli veya hasarlı görünse bile, toplayıcı doğal halini bırakırsanız ve daha fazla hasar görmemesi durumunda para ödeyebilir.

 • Nadir sikkeleri Mylar plastik paralar ile saklayın veya alternatifler için bir madeni para satıcısına sorun. PVC paraları paralarınıza zarar verebilir.

Paraları ılık ısıtılmış su ve sabun içine batırın. Bir kadeh sıcak ısıtılmış suya birkaç damla hafif sabun (deterjan değil) ekleyin.  Paraları hafifçe koyun ve onları birkaç saatte bir döndürerek emmeye bırakın. Gümüş kaplı paraları temizlemenin garantili tek garantili yolu budur (ancak saf gümüş biraz daha serttir).

 • Musluk suyu renk kaybına neden olabilir klor içerir.
 • Zedelenmiş (“tonlama” olarak da adlandırılan ince bir gri, siyah veya iridescence katmanı), kir ile aynı değildir. Para sikke az ise, tonlama bile sikkenin değerini yükselten istenen bir özellik olabilir.

Suyu her gün değiştirin. Ertesi gün, bozuk para hala kirli ise, suyu yeni distile su ve sabun ile değiştirin. Para paraları temizleninceye kadar tekrarlayın (ancak tonlamaları yapın).

Dikkatlice kurutun. Paraları bir kağıt havlu ile kurutun veya hava kuruması için emici bir bez üzerine bırakın. Paraları ovmak çok riskli, çünkü renk tonlaması ile çizilebilir.  Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla dikkatli fırçalama genellikle güvenlidir, ancak değerli madeni paralar ile yavaş yavaş ve nazikçe çalışır.  Amaç madeni paranın yüzeyini doğrudan fırçalamamak için gevşek kir çıkarmaktır.

Paraları ıslak ve dondurun. Paralar hala kirli ise, tekrar damıtılmış suya batırın. Islak madeni paraları dondurucuda plastik bir kapa aktarın. Suyun donmasıyla birlikte su genişleyecektir, umarım alttaki kiri kopar. Bir kere donduktan sonra kirleri patlatın veya fırçalayın. Çoğu durumda, ıslatma ve donma işlemlerini birkaç kez tekrarlamanız gerekecektir.

Uzun kirli yağ emicileriyle ağır kir oluşumunu giderin. Madeni paralar çamur veya kir içeriyorsa ve yukarıdaki yöntemlere tepki vermiyorsa, madeni yağ veya zeytinyağına batırın. Mineral yağ madalyonuza asla zarar vermemelidir, ancak daha sonra aseton ile yıkanmalıdır. Zeytinyağı da işe yarayacak, ancak hafif bir hasar şansı var. [11] Her biri fazladan kirli paraları temizlemek aylar sürebilir. En iyi sonuçları elde etmek için, paraları bir parça plastik üzerinde destekleyin, böylece her iki taraf da yağa maruz kalır.

 • Ucuz, sızma zeytinyağı bakire veya bakırdan daha iyi, çünkü daha asidiktir.
 • Paralar koleksiyoncu eşyaları olarak değerli değilse, zamandan kazanmak için sert temizleme yöntemlerine atlayabilirsiniz . Paralar nadiren veya kimliği belirsiz ise ve aylarca beklemek istemiyorsanız, tavsiye için bir jeton toplayıcıya götürün.

Her iki haftada bir yağ kontrol edin. Yağları çıkarmak için paraları ılık sabunlu suda yıkayın. Kir, onunla birlikte çıkmazsa, paraları uzun süre ısınmaya bırakın. Zeytin yağı kullanılıyorsa, koyu yeşil renge dönünce değiştirin.  Paralar bir kere temizlendikten sonra, onları ılık sabunlu su ile durulayın. Madeni yağ kullandıysanız, saf aseton içine batırılmış bir bez ile silin.

Bir ultrasonik temizleme makinesi kullanın. Bu makineler, pisliği atmak için madeni parayı hızlı bir şekilde titreşir. Ev kullanımı için küçük makineler madeni para temizleme için güvenlidir, ancak yalnızca yumuşak, küçük kir oluşumunu kaldıracaktır. Büyük, profesyonel makineler daha etkilidir ancak dikkatli kullanılmalıdır. En iyi sonucu elde etmek için bir fincanı bir dizeden askıya alın, böylece tabana dokunmadan makinenin banyosuna batırılır. Bardağa hafif sabunlu damıtılmış su doldurun ve madeni paranın asılı kalmasını sağlayın. Ana banyoyu saf damıtılmış su ile doldurun, makineyi yalnızca birkaç dakika çalıştırın, parayı fırçalayın ve tekrarlayın.

 • Makineyi fincan olmadan çalıştırabilirsiniz, ancak tablanın üzerindeki kir veya nesneler tavanın titreşimini etkiler ve makinenin kullanım ömrünü kısaltır.

Değerli madeni paralarla çok dikkatli olun. Nadir, tahsil edilebilir bir madeni paranın temizlenmesi, küçük çizikler veya lekenin giderilmesiyle değerini% 50’nin üzerine düşürebilir. Yukarıdaki hafif temizleme yöntemleri işe yaramazsa, profesyonelce temizlenmesi veya eksik bir görünümü kabul etmesi daha güvenlidir. Kendi koleksiyonunuz için daha parlak bir görüntü elde etmeyi tercih ederseniz, ortak, tahsil edilemeyen sikkelerde aşağıdaki yöntemlerden çekinmeden çekinmeyin.

 • Hatta altın, gri veya sarkık renkte leke (tonlama) istenir ve madalyonun değerini arttırır.
 • Siyah veya lekeli bir leke ideal değildir, ancak sert temizleme değeri hala düşürebilir. Çok dikkatli bir şekilde devam et veya profesyonel birine götür.

Küçük çatlaklardan kir çıkarın. Parayı sabunlu suda yıkadıktan sonra, harfleri veya ayrıntılı resimleri özetleyen koyu renkli alanlar görebilirsiniz. Tekrar yıkayın ve bu kiri yavaşça ve dikkatli bir şekilde kürdan veya bambu şiş ile çıkarın. Madeni paraları kazıma yapmamaya özen gösterin çünkü elekten bulanıklık bozulabilir.

 • Sivri plastik kaplar daha yavaş, ancak madeni paraları daha az çizebilirler.

Gümüş cila ile sürtün. Gümüş, asit ve aşındırıcılar kullanarak temiz metal parlatır ve her ikisi de küçük bir tabaka metal yedirir. Bu, tahsil edilemeyen paraları aydınlatmanın kolay bir yoludur, ancak koleksiyon ürünlerinin değerine neredeyse kesinlikle zarar verecektir:

 • Yumuşak bir bez üzerine madeni para büyüklüğünde bir parlatıcı koyun.
 • Cilayı iki yüze aktarmak için bezi yarıya kadar katlayın.
 • Parayı bezin arasına yerleştirin.
 • Kısa sürede birlikte sürtün.
 • Madeni paraları bezin temiz bir parçası üzerinde silin.

Pişirme suyu ve su püresi ile silin. Gümüş parlatıcıya yapılan bu daha ucuz alternatif, gümüş madalyonu aşındırarak büyüteç altında görünecek çiziklere neden oluyor. Damıtılmış su kullanarak hasarı en aza indirin ve sulu bir macun yapmak için sadece biraz kabartma tozu ile karıştırın. Madalyonun tamamını pasta batırın, parmaklarınız arasında bir dakika sürtün, sonra su ile durulayın. Gerekirse iki veya üç kez tekrarlayın.

Sert depozitleri amonyum ile çıkarın. Antik sikkelerde kalın bir oluşum olasılıkla “boynuz gümüşü” (gümüş klorür) ‘dir. Bu, özellikle tanımlamayı engellediğinde kaldırılmaya değer olabilir. Madeni paraları sıkıca kapatılmış bir kapta% 10’luk amonyak çözeltisi içine batırın. Birkaç dakika sonra çıkartın, derhal suyla yıkayın, ardından yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın. Gerektiği gibi tekrarlayın.

 • Uyarı: Amonyak sıvısı ve dumanlar aşındırıcıdır. Neopren eldiven takın ve havalandırılan bir alanda çalışın.
 • Bazı sert yığınlar, farklı tedavilerin gerekebileceği farklı bir kimyasal tepkimenin sonucudur. Madalyon değerli olup olmadıysa, öncelikle bir madeni para satıcısına danışın.

Son çare olarak ekstra sert tedaviler kullanın. Aşağıdaki tedaviler özellikle risklidir. Uzman gözetimi olmaksızın, madeni paranın yüzeyindeki lekeleri veya çukurları kaldırabilirler. Bunlar, daha ağır sık ​​kullanılan birikimler, tanımlamayı engelleyebilecek veya değeri ciddi derecede düşürebilecek eski sikkelerde kullanılır. Nispeten modern, makine yapımı bozuk paralar, eğer az toplayıcı değeri ve çirkin bir kararsam varsa, bu şekilde muamele edilmelidir:

 • Madeni paraları damıtılmış su ve limon suyu karışımı içinde bir saat bekletin.
 • Madeni paraları 1.5 çorba kaşığı (360 mL) zeytinyağına karıştırılan 1 çay kaşığı (5 mL) limon suyu içinde bekletin. Su banyosunda ısıya dayanıklı bir kapta ısıtın, ancak kaynatmanın altında tutun.
 • “Daldırma” tedavileri, bazı toplayıcıların değer verdiği soğuk beyaz bir gümüş görünümüne bir madeni para verebilir. Bununla birlikte, bu lekelerin ortaya çıkmasına neden olan son derece riskli bir prosedürdür. Bir profesyonelin işe alınması şiddetle tavsiye edilir, ancak evde kullanmak için daldırma çözümü satın alabilirsiniz.

 

 

 

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

İnci nasıl temizlenir?

İncileriniz уıllar bоуu ауnı pаrlаklıktа kаlѕın іѕtіуorѕanız, onlаrа gereken іlgіуі göstеrmеlisiniz. Fеminеnliğin ѕіmgеѕі оlan іncіler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir