Başlangıç / Gümüş Hakkında / Gümüş Nasıl Temizlenir ? Nasıl Parlatılır ?

Gümüş Nasıl Temizlenir ? Nasıl Parlatılır ?

Gümüş, çok yönlü, güzel bir metaldir ve yumuşak parlaklığı zarif yemekler, sofra takımı ve mücevherat çeşidine sahiptir. Ne yazık ki, gümüş çok daha yaygın olarak kullanılan metallere kıyasla oldukça kırılgandır ve hızlı bir şekilde leke, lekeler veya çizikler geliştirebilir. Gümüş parçalarını temizlemeye çalışmak biraz da korkutucu olabilir, çünkü genellikle bize özel ve onlara zarar vermek istemiyoruz. Gerçi gümüşü temizlemek için gümüşçü bir değere sahip olmanız gerekmiyor. İşte size gümüş rengini tutmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Gümüşünüzü kullandıktan sonra sık sık ve derhal yıkayın. Sıklıkla kullanılan gümüşte bulanıklık sorunları vardır. Kirecin henüz bulunmadığı ya da sadece gelişmeye başladığı zaman, gümüşü nemli, fosfatsız deterjanla ılık suda yıkamalısın. Limon esaslı ürünler gümüşü bulabileceğinden, limon esaslı bir deterjanı kullandığınızdan emin olun.

 • Bu sizin diğerinden ayrı olarak gümüş yıkamak için iyi bir fikirdir yemekleri metal lavabolar ve çünkü eşyaları gümüş çizebilir, ve o gümüş temas halinde paslanmaz çelik bitirmek zarar verebilir.
 • Kauçuk korozyona uğradığından gümüşü yıkarken lastik eldiven kullanmaktan kaçının. Gümüşü hafifçe ovmak için yumuşak bir bez kullanın ve yumuşak bir havlu ile derhal kurutun. Parlatmayı yavaşça yumuşak bir pamuklu bezle donuk gümüşe sürtün.
 • Nitril eldiven kullanın – bulanıklığın oluşumunu teşvik edecek hiçbir kükürt içermezler. Pamuklu eldivenler de kabul edilebilir.

Gümüşü temizlemek için bulaşık makinesini kullanmayın. Yüksek sıcaklıklar ve kaba yıkama gümüş rengini değiştirebilir ve özellikle gözenekli parçalara hasar verebilir. Gümüş rengini elinizle yıkayın.

Açık renk bozulması oluştuğunda gümüşünüzü cilalayın. TARANŞ, gümüş ve diğer metallerin en dış tabakasında doğal olarak gelişen ince bir korozyon tabakasıdır. Parazitin karanlık ışıltısını gümüşünüzde gördüğünüzde, basit el yıkama işlemi onu çıkarmak için yeterli olmayabilir. Özellikle formüle edilmiş gümüş cilalar, gümüş parlatmak için en güvenli seçenektir, özellikle antik bir ürünle veya karmaşık desenlere kazınmış bir parça ile uğraşıyorsanız. Üreticinin talimatlarını dikkatle izleyin.

 • Parlatmak için bir selüloz süngeri kullanmak en iyisidir çünkü bazı cilalarla birlikte verilen süngerler gibi çizilmeyecektir. Ayrıca pamuklu topları deneyebilir ve çatal kolları arasında düzleştirilmiş Q-uçları kullanabilirsiniz.
 • Yumuşak, gümüş parlak bir bezi veya gümüş lehime dahil olan süngeri nemlendirin.
 • Gümüşü yalnızca düz çizgi, ileri geri hareketlerle sürtün (dairelerde değil). Fırçalamaktan kaçının ve cilanın işi yapmasına izin verin.
 • Gümüşü akan su altında yıkayın.
 • Gümüşü yumuşak, temiz bir bezle tamamen kurutun.

Gümüşü çizmemekten kaçının. Gümüş tabağı kesme tahtası olarak kullanmak asla iyi bir fikir değildir. Keskin nesneleri gümüş renkli bir kapta saklamaktan kaçının ve gümüş yığın yapıyorsanız, her parçanın yastık olduğundan emin olun. Gümüş kapları lavabonun içine atmayın, çünkü birbirlerine veya başka tabakların çizilmesine neden olabilirler.

Gümüşünüzü doğru şekilde saklayın. Hemen ve sık sık temizlemenin ötesinde, gümüşünüzü korumanın en iyi yolu doğru bir şekilde saklamaktır. Depolamadan önce her parçanın tamamen kuru olduğundan emin olun. Her bir parçayı asitli doku kağıdına veya lekelenmemiş kağıda sarın. Parçaları pazenle sarabilirsiniz (özel amaçlı flanşlar sadece bu amaç için yapılır). Sarma gümüş parçalarını hava geçirmez bir plastik torbaya yapıştırın. Yakınına yerleştirilen bir kutu silika jel, nem oranını düşürmeye ve kirlenmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

 • Gümüşü kauçuk, paslanmaz çelik veya boya ile temas edebileceği yerlerde asla depolamayın.
 • Sterlini sofra eşyası için güzel tutmanın en iyi yolu düzenli olarak kullanın ve nazikçe bulaşık deterjanı ve su ile yıkayıp kurutun. Depolama ortamı uzun süre saklanmazsa, derinden lekelenme şansı yoktur.
 • Birçok mağaza ve gümüş satan kataloglar, ayrıca muamele edilmiş keçe ile astarlı kiraz önleyici gümüş göğüsler veya sadece lekeleri temizleyen kumaş satacak. Bu bezler parlatma arasında gereken süreyi uzatır, ancak yine de yapmanız gerekir. Parçaları çok fazla patlamaya devam ettikleri için depolama açısından da mükemmel. Gümüş göğüs parçaları hizmet veren bir çekmece yoksa, sadece anti-solma bez veya şeritlerin bir parça dolayabilirsiniz  ve düzenli bir kutuya koymak.

 

 

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

İnci nasıl temizlenir?

İncileriniz уıllar bоуu ауnı pаrlаklıktа kаlѕın іѕtіуorѕanız, onlаrа gereken іlgіуі göstеrmеlisiniz. Fеminеnliğin ѕіmgеѕі оlan іncіler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir