Başlangıç / Kolye / Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir ?

Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir ?


Gerçek inciye ulaşma ihtimaliniz günümüzde ne yazık ki daha da fazla zayıflamıştır. Özellikle son beş yılda ortaya çıkmış olan konserve içerisindeki kabuğunu kendiniz açabileceğiniz istiridye içinde yetiştirilmiş suni inciler ve yanında verilen inciyi koyabileceğiniz kolye aparatı hem tüm kadınların hem de annelerini, sevgililerini, eşlerini sürpriz yapıp mutlu etmek isteyen erkeklerin oldukça ilgisini çekince üretici ve ithalatçı da rotayı doğal olarak gerçek inciden sahte inciye çevirmiş durumda. Eh arz talep meselesi malum. Tüketici neyi tercih eder ve talep ederse, üretici de kendisi de para kazanabilmek adına o talebe karşılık verecek ürünler üretir ya da sağlar. Ancak siz yine de gerçek inci almak ve kullanmaktan yanaysanız gerçek inci nasıl ayırt edilir, bazı püf noktalarını bilmenizde yarar var.

İncinizin dış yüzeyini kazıyın

İnci biraz zarar görebilir ancak gerçek inci ile sahte inci arasındaki farkın anlaşılabilmesi için en basit yöntemlerden biri incinin dış yüzeyini kazıma yöntemidir. Gerçek incinin doğal yollarla istiridye adlı deniz canlısı tarafından oluşturulduğunu unutmayın. Özellikle canlının kendisi tarafından iç kabukta salgılanan sıvı sayesinde incinin yapısı da doğal mineraller olan kalsiyum ve karbonatın bir araya gelmiş halinden oluşur. Dolayısıyla kazıdığınızda dökülen kısımların doğal olduğunu fark etmeniz gerekir. Kazımak için bir rendeden ya da bıçak ucundan yardım alabilirsiniz. Rende ile kazımanız kendinize zarar vermemek ve daha kolay bir şekilde halletmek adına çok daha doğru bir seçim olacaktır. Kazımaya başladığınızda eğer inciniz gerçek ise dış yüzeyle alttan ortaya çıkmaya başlayan yüzeyin aynı maddeye sahip olduğunu göreceksiniz. Sahte, suni inciler ya da plastikler kazımaya başladığınız anda yüksek bir deformasyona uğrayacak ve alttan çıkan tabakanın da üst kısımla hiçbir alakasının olmadığını göreceksiniz.

Biraz çılgın bir yöntem ama incinizi yakın

Gerçek inci nasıl ayırt edilir öğrenmek istiyorsanız aslında kazımaktan çok daha pratik ancak biraz çılgın ve tehlikeli bir yöntem var. Hiç kazımakla etmekle uğraşmadan, hem de kazırken kendinize zarar verme ihtimalinizi ortadan kaldırarak incinizi direkt olarak yakmayı deneyebilirsiniz. Eğer inciniz gerçekse çok şanslısınız. Bu yöntem sayesinde kazımaya kıyasla incinizin hiçbir zarar görmeden aynı kaldığını göreceksiniz. Hem gerçekliğinden emin olacaksınız hem de inciniz aynı kalacak. Bir taşla iki kuş! Çünkü gerçek inci yanmaz. Ancak eğer inciniz sahteyse ateşle temas ettiği anda erimeye başladığını, renginin karardığını ve etrafa çok kötü bir koku yayıldığını fark edeceksiniz.

Her iki yöntem de evinizde tek başınıza deneyebileceğiniz oldukça pratik yöntemler. Bu yollarla incinizin gerçek olup olmadığını ayırt edebilir, içinizdeki şüpheyi giderebilir, buna göre ödediğiniz paranın da muhakemesini yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz hiç kazımakla uğraşmayıp yakmayı tercih edin. Bakarsın şansınız yaver gider de incinize hiçbir şey olmaz.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir