Başlangıç / Elmas / Elmasın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Elmasın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Elmasın Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Dünyanın en değerli taşlarından biri olan elmasın gerçek olduğunu anlamak için bazı ayrıntılara bakılması gerekmektedir.Unutulmamalıdır ki, gerçek elmaslar yalnızca bir başka elmas tarafından çizilebilmektedir. Bu bakımdan satın almak istediğiniz bir elmasın gerçek olup olmadığını kolayca anlamanız açısından ilk olarak elması, kesici bir alet ile çizmeyi deneyin, eğer elmas çiziliyorsa, bu onun gerçek olmadığını göstermektedir.

Elmasın Gerçek Olup Olmadığına Bakabilmeniz Açısından Yapmanız Gereken Diğer Uygulamalar İse Şunlardır;

Karbon İzlerinin Bulunması Gerekir

  • Hakiki elmasların yüzey kısmında mutlak olarak karbon izleri bulunmaktadır. Fakat bu ayrıntıyı fark edebilmeniz güç olabilmektedir. Karbon izlerinin kolayca fark edilmesi genellikle uzmanlık gerektirmektedir.

Kağıt Üzerine Çizgi Çizme Yöntemi

  • Elmasın gerçek olup olmadığını kolayca anlayabilmeniz açısından bir kağıt üzerine çizgi çizip, çizginin üzerine elması koyun, bu durumda çizgi görünmüyorsa, elmasın gerçek olduğu kanaatine varabilirsiniz, çizgi göründüğü takdirde ise elmasın sahte olduğu kanaatine varabilirsiniz.

Güvenilir Firmadan Satın Alınmalı

  • Elmasın gerçek olduğunun tam kanaatine varılabilmesi açısından mutlak olarak güvenilir olan firmadan satın alınmalı ve firmadan satın alınan elmas ile birlikte ürünün sertifika belgesinin de talep edilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, sertifikasız satın alınan elmasların garanti kapsamı dışında kalması söz konusu olmakta ve bu durumda satın alınan elmasın sahte olması durumunda satıcı firmaya tekrar iade edilmesi durumu söz konusu olamamaktadır.

Işıltılı Parlaklık

  • Gerçek elmas, ışıltılı bir parlaklığa sahiptir. Öyle ki, karanlık bir ortamda dahi hafif loş bir ışıkta ışıl ışıl parlamaktadır. Bu durumun görülmesi durumunda elmasın gerçek olduğu söz konusu olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki, sahte elmas her ne kadar parlaksı bir ışıltıya sahip olsa da, ışıltısında dahi bir sahtelik durumu söz konusudur.

Elması Ancak Elmas Keser

  • Elmasın belirgin özelliklerinden biri de, yalnızca başka bir elmas tarafından kesilmesidir. Bu bakımdan cam, bıçak gibi kesici aletler gerçek elması kesinlikle kesememektedir.Ancak elmas ile yakutu, camı kolayca çizebilirsiniz.

Elmas Nereden Satın Alınabilir?

Elmas satın alınmadan önce mutlak olarak güvenilir satıcı firmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Elmas satın alırken ayrıca ürün hakkında satıcı firmadan detaylı bilgiler talep edilmeli ve ürün sertifikası da ürün ile birlite mutlak olarak alınmalıdır. Elmas satışı yapan güvenilir kuyumculardan, sarraflardan ve takı tasarım mağazaları üzerinden satın alınabilmektedir.

Ayrıca, elmas internet dünyası üzerinden satın alınmamasına özen gösterilmelidir. Maalesef ki internet dünyası üzerinden sahte elmas satışları yoğun olarak yapılabilmektedir. Bu olumsuz duruma maruz kalınmaması açısından internet dünyasında güvenilir firmalardan elmas satın alınmasına özen gösterilmelidir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Hangi dönemlerde altın yatırımı yapılır ?

Altına yatırımı yapmak için insanların birden fazla seçeneği vardır. Kuyumcudan satın alınıp ve yastık altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir