Başlangıç / Elmas / Elmas Nasıl Sınıflandırılır?

Elmas Nasıl Sınıflandırılır?

Elmas Nasıl Sınıflandırılır?

Dünyanın en değerli taşlarından biri olan elmasın sınıflandırılması açısından bazı özelliklerine bakılması gerekmektedir. Uzmanlık gerektiren bu ayrıntılar sayesinde elmasın hangi kategoride yer aldığı kolay bir biçimde tespit edilebilmektedir. Uzmanlar, elmasın sınıflandırılması konusunda bireylerin mutlak olarak yeteri düzeyde bilgi birikimine sahip olması gerektiğini, aksi durumda ise mümkünse bir uzmandan destek alması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Elmasın Sınıflandırılması İse Şu Şekilde Sağlanmaktadır;

Yapay Açıdan

Diğer değerli taşlarda olduğu gibi elmasta da sahtelik durumu söz konusu olmaktadır. Elmasın sınıflandırılmasında yapay olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Bu arada yapay elmas, insanlar tarafından oluşturulmaktadır.

Sarı Renkten Beyaz Renge Doğru Sınıflandırılması

Birçok farklı renk tonlarına shaip olan elmasın sınıflandırılmasında sarı renk tonundan beyaz renk tonuna doğru sınıflandırılması yapılmaktadır. Ayrıntılarının fazla olması sayesinde bu sınıflandırma yalnızca uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Karbon İzlerinden

Doğanın bir ürünü olması sayesinde elmasta mutlak olarak karbon izleri yer almaktadır. Dolaysıyla elma yüzeyinde meydana gelen karbon izlerine bakılarak elmasın sınıflandırılması yapılabilmektedir.

İyi Bir Elmasta Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

İyi bir elmasın mutlak olarak taşıması gereken bazı nitelikleri bulunmaktadır. Bu nitelikler ise şunlardır;

Karat Ağırlığı

Pırlantada olduğu gibi elmasta da karat ağırlığı mutlak olarak bulunmaktadır. İyi bir elmasın karat ağırlığı 5/1 olması gerekmektedir.

Kesimi

Kesiminin iyi düzeyde yapılması, elmasın değeri ve fiyatının da yüksek olmasını sağlamaktadır. Bu bakımdan iyi bir elmasta bulunması gereken özelliklerden biri de iyi bir kesime sahip olmasıdır.

Elmas Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar Nelerdir?

Elmas satın alırken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu detaylar ise şunlardır;

Parlıklığı

İyi bir kesim işleminden geçen elmasın muhteşem bir parlaklığa sahip olması söz konusudur. Bu bakımdan elmas satın alırken parlaklığına bakılmalı ve diğer elmaslar ile karşılaştırılmalıdır.

Sertifika Belgesi

Elmas satın alırken mutlak olarak sertifika belgesi ile birlikte satın alınmalıdır. Çünkü, sertifika belgesi içerisinde elmas hakkında detaylı olarak bilgiler sunulmaktadır.

Güvenilir Firma Tercih Edilmeli

Elmas satın alırken mutlak olarak güvenilir bir firma tercih edilmelidir. Elmasın sonraki dönemlerde aynı firmaya satılması, iade edilmesi veya değiştirilmesi açısından güvenilir firma tercih edilmesi önem arz etmektedir.

Uzmandan Destek Alınmalı

Elmas hakkında yeteri kadar bilgi birikimine sahip olunamaması açısından mümkünse bir uzmandan destek alınmasında faydalar bulunmaktadır. Satın alınmak istenen elmasın daha detaylı bir biçimde incelenmesi, elmasın sertifika belgesinin hangi tarihte oluşturulduğu ve hangi firma tarafından oluşturulduğu hakkında uzmanınız sizlere daha detaylı bilgiler sunabilmektedir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Hangi dönemlerde altın yatırımı yapılır ?

Altına yatırımı yapmak için insanların birden fazla seçeneği vardır. Kuyumcudan satın alınıp ve yastık altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir