Başlangıç / İpuçları / Düzenli Olarak Et Tüketmenin İnsanlar Açısından 8 Önemli Hususu

Düzenli Olarak Et Tüketmenin İnsanlar Açısından 8 Önemli Hususu

Kilo Alımının Artmasını Sağlar

Yapılan çoğu araştırmaya göre, et tüketen insanların kilo almada daha fazla risk taşıdıklarını belirtilmektedir. Çünkü et, yeterli miktarda protein vererek kas kütlesi kazanabilir. Ancak, aynı zamanda yağ vücudumuza sağlar. Etin içinde bulunan yağların çoğu doymuş yağ olarak düşünülür. Bu durum kesinlikle obezite riskini artıracaktır. Bu nedenle, kilo kaybı diyetindeyseniz eti kesmeniz daha iyi olacaktır.

Tansiyonu Düşürür

Bazı araştırmacılar, vejetaryen ve veganın her ikisine göre nispeten normal bir kan basıncına sahip olduklarını belirttiler. Bunun sebebi, et yiyenlere kıyasla vegan ve vejeteryanin daha fazla meyve ve sebzeye sahip olmalarıdır.

Şeker Hastalığı Riskini Azaltır

Amerika’da yapılan bir araştırma sonucuna göre, 17 yıldan beri haftada bir kez et tüketmenin tip 2 diyabet riskini artırdığını belirtti. Et tüketiminde şeker hastalığı riskinin vejetaryanla karşılaştırıldığında iki kat arttığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle süt protein alımını bitkisel proteine ​​çevirmek şeker hastalığı riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Sindirim Sistemi Sağlığının İyileşmesini Sağlar

Eti daha fazla sebze ile ikame etmek bağırsaklarınıza daha sağlıklı bakteriler sağlayacaktır. Ayrıca kabızlık ve şişme gibi bazı sindirim problemlerinden kaçınacaktır. Sindirim sistemi için yararlı değeri olan tüm sebzeler arasında su ıspanağı ve mor ıspanak bulunur.

Cildi Sağlık Açısından Korur

Et günlük alımını daha fazla sebze ve meyve ile değiştirmek, cildinizin sağlığını kesinlikle artıracaktır. Cildinizi beslerken bir tarafa kırışıklıklar çilleri ve yaşlanmanın bir başka işareti koyarsınız. Et ayrıca, daha fazla yağ üretecek ve deriyi daha da kötüleştireceği için sivilce muayene cildi için iyi olmayan yağ içermektedir.

Vücut Kokusunu Giderir

Et tüketen kişilerin etsiz diyet kullananlara kıyasla daha yoğun ve rahatsız edici vücut kokusu alacağı söylenir. Çünkü ter ile yapılan bitki esaslı alımın kalıntısı daha az yoğun vücut kokusuna sahiptir. Bu sorun için basit bir benzetme, et ve sebze atığı olduğunda etin atık kokusu sebze atığından daha kötü olacağıdır.

Enerji Seviyesini Arttırır

Et yemeyi bıraktığımızda, etten gelen nitrat alımı yerine başka yararlı sebzeleri de ikmal etmeliyiz. Bunlar ıspanak ve her çeşit fasulye olabilir. Sebzeler daha fazla oksijene kan damlasına girmelerine izin verir ve içeriden enerji verir. Aslında, etten vazgeçmenin birçok sağlık yararı vardır.

Kan Kolestrolünü Düşürür

Et ve diğer hayvansal ürünler doymuş yağ içermektedir. Doymuş yağ, kan kolesterol düzeyini yükseltmede ana suçludur. Yüksek kan kolesterol düzeyinin koroner kalp, inme ve yağlı karaciğer gibi diğer ciddi hastalıklara bağlı olduğunu biliyoruz. Tıbbı almak kan kolesterolünüzü düşürebilir. Bununla birlikte, eğer kan kolesterolüne ana katkıda bulunan etten vazgeçerseniz daha az etkili gibi görünür.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir