Başlangıç / İpuçları / Dünyanın Yaşamış Olan En Yaşlı 8 Hayvanı

Dünyanın Yaşamış Olan En Yaşlı 8 Hayvanı

Adwaita ( Kaplumbağa )

Kaplumbağaların ömrü biliniyor, ancak Hindistan’ın Alipore Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan bir kaplumbağa 250 yıldır ayakta kalmayacak bir rekora imza attı. Adwaita’nın hayatı 1700’lü yıllarda Seyşeller Adaları’nda yakalandı ve Doğu Hindistan Şirketi’nden İngiliz general Robert Clive’e verildi. Clive, Adwaita’yı 1875 yılında hayvanat bahçesine bağışlamadan evcil hayvan olarak tuttu. 125 yıldan uzun süredir aynı hayvanat bahçesi içerisinde, 2006’da vefatına kadar yaşıyordu. Adwaita’nın kabuğu daha sonra yaşını teyit etmek için karbonla tarihlendirildi.

Tiffany ( Kedi )

Dünyanın en eski yaşayan kedisi Tiffany, 2015 yılında daha önce 27 yaşında öldü ve Guinness hala en yaşlı kedi türü için bir halefi doğrulamadı. Ancak 27 yaşında, 38 yaşında yaşayan en eski kediyle karşılaştırıldığında hiçbir şey yok. Krem puf sahibi, Jake Perry ve Granpa adlı başka bir kedi ile Austin’de yaşıyordu. Öldüğü sırada Granpa dünyanın en eski kedi ismini elinde tuttu, ancak bir kez Krem Puf 34 yıldan beri yaşadı ve unvanı aldı. Dünyanın en eski kedilerinden ikisinin aynı kişiye ait olduğu için birçok Perry’nin ( pastırma, yumurta ve brokoli dahil ) olağandışı yiyecek tercihi, kediciklerinin bu kadar uzun süre hayatta kalmasına yardım etti.

Max ( Köpek )

Şimdiye kadar 30 yaşında yaşayan bir köpeğe ilişkin kesin bir rapor bulunmamakla birlikte, Max 29 yıl 282 günde oldukça yakındı. Sevimli beagle,daschund, terrier karışımı 1983’te doğdu ve kısa süre sonra uzun vadeli sahibi Janelle Derouen tarafından kabul edildi. Veteriner kayıtları, Derouen’in iddiasını kanıtladı ve şimdilik Max, dünyanın en eski köpeği unvanını elinde tutuyor.

Billy ( At )

1760’da doğan Yaşlı Billy, ortalama atın ömrünün iki katından fazla etkileyici bir altmış iki yaşında yaşıyordu. Billy boş zaman yaşamadı, hayatının büyük bölümünü mavna atı olarak geçirdi. Yaşlanmaya başlarken sırtı bükülmüş ve kemikleri cildi boyunca çıkıntı yapmaya başlamıştı. Ne olursa olsun, biraz yerel bir ünlüye dönüştü. 60 yaşlarındaki bir litografide tasvir edildi ve ayrıca W. Taylor adlı bir sanatçı tarafından boyandı. Billy’nin kurbağası atı olduğu söyleniyordu ve kahverengi bir ceket vardı ki, beyaz bir alev vardı. Ölümünden sonra kafatası ikiye bölündü, bir tanesi yarılandı ve diğer biri çıplak kaldı. Kafatasının iki yarısı artık Manchester Müzesi’nde ve Cecil Higgins Sanat Galerisi ve Bedford Müzesi’nde sergileniyor.

George ( Istakoz )

Balıkçılar, 2008’de Newfoundland sahilinde Istakoz George’u ele geçirdi. Etkileyici boyutu sayesinde 100 dolarlık City Crab and Seafood’e satıldı. Bu ıstakoz tam tamına 20 kiloydu. Restoranın menajeri Keith Valenti, George’un asla yırtılması gerektiği anlamına gelmediğini ancak bir maskot ve evcil hayvan olarak hizmet ettiğini söyledi; çünkü ıstakozun büyük miktarı meraklı ziyaretçilerini restorana çekti. George, restoranda on gün boyunca yaşıyordu. Peta’daki protestocular onu City Crab’i vahşi doğaya geri döndürmeye ikna ettiler. Peta, George’un özgürlüğüne özel bir ilgi duydu çünkü bir kabuklunun boyutu yaşıyla ilişkiliydi ve 20 kiloda, ıstakozun 140 yaşında olduğunu tahmin ettiler. Vahşi doğada serbest bırakıldığından beri, hala yaşayıp yaşamadığını bilmek imkansızdır.

Lin Wang ( Fil )

Bir fil asla yaşadıklarını unutmaz. Lin Wang’ın hatırlaması gereken çok şey vardı. Bir filin ortalama ömrü 50 civarındayken, Lin Wang 2003 yılında hayatını kaybetmeden önce 86 yaşında olgun yaşta kurtuldu. II. Dünya Savaşı sırasında Japonlar filleri nakliye ve büyük topçu parçaları çekmek için kullandılar. Lin Wang, 1943’te bir Japon kampından yakalandı ve savaşın geri kalan kısmında Çin geleceği gücünü desteklemek için kullanıldı. 1952’de Lin Wang, hayat boyu arkadaşı Malan ile tanıştırıldığı Taipei Hayvanat Bahçesi’ne hediye edildi. Hayvanat bahçesindeki en ünlü cazibe merkezi haline geldi ve ziyaretçiler tarafından sevimli bir şekilde ” Büyükbaba Lin Wang ” adı verildi. 2003 yılında öldüğünde, anma töreni haftalarca sürdü ve on binlerce ziyaretçiyi cezbetti.

Tuatara ( Kertenkele )

Tuatara uzun ömürlü olduğu için düzenli olarak 100 yıldan fazla yaşıyor. En eski belgeli tuatara Yeni Zelanda’nın Southland Müzesinde oturan bir kişidedir. Şu anda 117 yaşında olan ve son zamanlarda ilk bebek yavrusu olan 111 yaşındaki başka bir yaşlı tuatara da yaşamaktadır.

Goldie ( Altın Balığı )

Çoğu çocuk balığı, yerel fuarlarda çocukların kazandıkları bir ya da iki ay içinde küpleri üzerinde kaybolurken, Goldie özel bir balıktı. 1960’da Pauline Evans’ın annesine ödül olarak verilen 45 yıl sonra hayatını kaybetti. Pauline’in ailesi öldüğünde 90’lı yılların sonlarında, balıkları miras aldı ve Goldie nihayet 2005’te geçene kadar balığına devam etti. Goldie, 43 yaşındayken Kuzey Yorkshire’dan Tish’ı geçtiğinde en eski balık unvanı aldı. Maalesef, Guinness’in yaşlarını doğrulayamadığı için, Tish ve Goldie balıkların ne zaman kazandıklarını belgeleyen kayıtlar bulunmadığından gayri resmi unvan olarak kaldılar. Ne kadar resmiyete dökülmemiş olsa da dünyada yaşamış olan en eski balık türü olarak bilinmektedir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir