Başlangıç / İpuçları / Dünyanın En Tuhaf 4 Deniz Canlısı

Dünyanın En Tuhaf 4 Deniz Canlısı

Damla Balığı

Bu damla balığı dünyanın en çirkin ve mutsuz görünüşe sahip olan bir balıktır. Yaklaşık bu canlıların boyları ortalama olarak 25 santimetredir. Bu balık suların genel olarak 900 metre altında yaşamlarını sürdürmektedir. Günün büyük bir bölümünü sakin bir şekilde yüzerek avlarının karşısına çıkmasını beklemektedir. Yani anlayacağımız baya tembel bir hayvan olarak da düşünebiliriz. Yaşamlarını genel olarak Avustralya ve Tazmanya açıklarında sürdürmektedirler.

damla balığı

Dugong

Bu canlı deniz ineği türünden gelmektedir. Başka ismi olarak da deniz domuzu ve deniz ineği olarak da adlandırılmaktadır. Boyları bu canlıların genel olarak 2.7 metreye kadar çıkabilmektedir. Oldukça büyük bir canlı diyebiliriz. Kiloları ise ortalama 250-300 kilo arasında değişmektedir. Bu canlılar genel olarak Hint Okyanusu, Doğu Afrika, Kızıl Deniz, Güneydoğu Asya kıyısı Avustralya kıyıları ve batı Hindistan kıyılarında görülmektedir. Bu hayvanların nesilleri tehlikededir. Bu hayvanların üreme hızları yavaş olduğundan dolayı artık nesilleri tehlikeye girmiştir ve yok olmaya başlamıştır. Günümüzde ortalama 20 bin taneden az olduğu tahmin edilmektedir.

Dev Mürekkep Balığı

Bu görmüş olduğumuz deniz canlısı inanılmaz bir beyin yapısına sahiptir. Koku alma duyuları oldukça gelişmiş deniz canlısıdır ki çok uzun mesafelerden bile avının kokusunu alabilmektedir. Bu deniz canlısının önemli bir özelliği olan ise gözleridir. Bu canlıların gözleri o kadar gelişmiştir ki gözlerinde yaklaşık 70 milyon görme hücresi bulunmaktadır. Ağız bölgesinde bulunan kollar sayesinde avlarını kolaylıkla yakalayıp sıkıca tutmalarına yardımcı olmaktadır. Ağız çevresinde tam olarak on adet kolu bulunmaktadır ve oldukça güçlü kollara sahiptirler.

Engerek Balığı

Bu deniz canlısı ülkemizin derin sularında yaşamaktadır. Bu deniz canlısın oldukça büyük bir ağza sahip olduğunu görüyoruz. Tabi ki de bu kadar büyük bir ağza küçük dişler olamazdı. Bu canlının oldukça uzun ve sivri dişleri vardır. Bizim bu balığı diğer canlılardan kolayca ayırt etmemiz kolaydır. Büyük ağza ve uzun dişlerinin yanında ise birinci yüzgecinin arkasında bulunan arka yüzgeç ışınlarıyla rahatlıkla ayırt edebilir bu balığı diğer balıklardan. Bu engerek balıkları ortalama olarak 30 santimetreye kadar boyları uzamaktadır. Oldukça küçük bir balık gibi duruyor ağzı dışında tabi ki de.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir