Başlangıç / İpuçları / Dünyanın En Hızlı 8 Uçağı

Dünyanın En Hızlı 8 Uçağı

Sukhoi Su-27 Flanker

2.35 makaralı en yüksek hızı, ikiz motor ve şimdiye kadar bir Rus jetinde ilk fly by wire kontrol sistemi ile USSR işçiliğinin en uç noktasına getiriyor. Hava üstünlüğü için F-15 Kartal gibi yeni Amerikan 3.5 gen savaşçılarına karşı inşa edildi. 30 mm’lik bir tabanca ve havadan havaya, ısı arayan, kısa ve orta menzilli füzelere tutabilen 10 dış pilon ile donatıldı. Tüm başarıları ve popülerliği nedeniyle çok farklı özelliklere sahiptir. Flanker’ın ilk uçuşundan 35 yıl sonra bugün bile bazıları en modern olanıdır.

Genel Dinamikler F-111 Aardvark

Bu listedeki dokuz numara, bir savaşçı değil, mak 2.5’de uçabilen bir taktik bombacısıdır. 1998’de emekli edilmeden önce 9 sert nokta ve 2 silah yuvası, birlikte 14.300 kg bomba, nükleer bomba, hava-hava füzeleri veya 2000 yuvarlak makineli tüfek yükleyebildi. Bununla birlikte Aardvark’ın havadaki rolü nedeniyle nadiren silah takıldı. Aardvark, konfigürasyonda değişken taramalı ilk üretim uçağıydı, bu da taşıyıcı bazlı operasyonlar için de test edildi, ancak bu tamamlanmamıştı (ancak bazı başarılı denemeler de vardı).

XB-70 Valkeri

XB-70 Valkyrie, altı motora sahip ve eşzamanlı olarak 240,000 kilogramlık bir uçağı hızlandıran benzersiz bir uçaktaydı. Bu hız, bazı bölgelerde uçakların çerçevesinin 330 ° C’ye kadar ısınmasına neden oldu. Aşırı hız iki nedenden dolayı gerekliydi; 1.si Sovyet pasörlerinden uzaklaşmak ve 2.si düşebilecek nükleer bomba patlamasından kurtulabilmek içindi. 6.900 kilometrelik uçuş için gereken yakıtın Sovyetler Birliği’ne taşınması ve yakıt ikmali yapmadan kaçması ve taşımaya muktedir olan 14 nükleer bombayı barındırabilmesi için büyük ebat (ağırlık) gerekiyordu. Uçağın ilk uçuşu 1964’te yapıldı ve şimdi emekliye ayrıldı, sadece iki tane inşa edildi.

Bell X-2 Starbuster

Starbuster, 1955’te ilk uçuş yapan ve 1956’da emekli olan bir Amerikan araştırma uçağıydı. X-2 programının bir devamıydı ve bu yüzden araştırma alanı, uçak 2.0’ın 2.00’dan daha yüksek hızlarda uçtuğunu görmekti. Anlaşıldığı gibi, herhangi bir silah taşımamaktadır ve hava savunmasına az dirençli bir geri süpürme kanadına sahiptir ve 1956’da 3.196 makinenin çarpıcı hızını elde edebilmiştir. Ancak bu hız elde edilince yakında elde edilmiştir. Pilot Milburn G. Apt, keskin bir dönüş yaptı ve uçaklar kontrolden çıktı. Uçakları kontrol altına alamadı ve tahliye edildi. Ne yazık ki, kaçış butonundan sadece küçük paraşütü açıldı ve çok hızlı bir şekilde yere çarptı. Bu ölümcül kaza Starbuster programını sona erdirdi.

Mikoyan MiG-25 Foxbat

Bu jet, SR-71 ve yüksek hızlı uçuşan gözetleme uçakları gibi soğuk savaş sırasında Amerikan uçaklarını yakalamak için yapılmış bir Sovyet makinesiydi. SR-71’i kesmek için inşa edildiği için, aşırı bir hızın olması gerekiyordu, dolayısıyla onun en üst 3.2 kapasitesidir. Blackbird’den farklı olarak Foxbat, havadan havaya 4 füze özelliğine sahipti, bu da füze keşif uçağı yerine bir kesme aracı yaptı. 1964 ve 1984 yılları arasında 1100’den fazla Foxbats inşa edilmiş, ancak bugün sadece kullanıcıları Rusya, Suriye, Cezayir ve Türkmenistan’tır ve kullanımı sınırlıdır.

Lockheed YF-12

Bu jet, 3.35’lik en yüksek hızdaki bir Amerikan engellezer proto tipiydi. Neredeyse SR-71 Kara Kuşağı’na benziyordu ve Havadan Havaya üç adet füze vardı. SR-71’in SR-71 ile çok yakın görünmesinin nedeni, SR-71’in YF-12’ye dayanıyor olmasıydı ve her ikisinde de aynı tasarımcı, son derece ünlü Clarence ” Kelly ” Johnson vardı. Yalnızca 3 YF-12 bulunuyordu, ancak program en yüksek hız, en yüksek irtifa (her ikisi de daha sonra Blackbird tarafından geçildi) ve en büyük kesmeç kayıtlarıyla tarih kitaplarına geçti.

Lockheed SR-71 Blackbird

1966’da piyasaya sürülmesinden sonra hem USAF hem de NASA tarafından kullanıldı. 32 Kara Kuşu inşa edildi, hepsi keşif ve deneysel araştırma için kullanıldı. Gizli teknolojiye sahipti, ancak eğer düşman kuvvetleri tarafından görülen her şeye rağmen, olağanüstü hızından dolayı atılan müdahaleleri ya da yerden havaya füzeleri atlatabilirdi. Blackbird çok hızlıydı, önündeki havanın kaçması için zaman yoktu, bu yüzden büyük bir basınç oluşturdu ve sıcaklık arttı. Yüzlerce derece yükselebilen hava sıcaklığı metali genişletti, bu nedenle çok küçük parçalarla inşa edildi. Bu nedenle, SR-71 aslında durduğunda yağ sızdırdı.

Kuzey Amerika X-15

Bu uçak, en hızlı insanlı uçak için şimdiki dünya rekoruna sahiptir. Maksimum hızı, pilot William J. ” Pete ” Knight sayesinde 3 Ekim 1967’de ulaşan 6.70 (yaklaşık 7.200 kilometre / saat) kadardır. Bu süper yüksek hızlarda kararlı olmak için büyük bir kama kuyruğu seçmek zorundaydı, ancak bunun dezavantajı daha düşük hızlarda olduğu gibi sürüklenme böyle bir kuyruktan son derece büyüktü. Bu nedenle bir B-52 Stratofortress zorunda taşımak kendi motorlarını tutuşturduğu yere bırakmadan önce yaklaşık 14.000 metre yüksekliğe kadardır. Sadece 15 m uzunluğunda bir rokette oturduğunuzu ve daha sonra düşürülürken gerçekten harika bir his olduğunu düşünün. X-15 böyle aşırı hızlarda kullanıldı, böylece geleneksel yollarla yönlendirilmedi (bir sürgüyü sürükleyerek kullandı), bunun yerine roket iticileri kullandı. Bu, dünya rekorlarından biri olan 100 kilometreden daha yüksek rakımlara ulaşmayı mümkün kıldı.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir