Başlangıç / Pırlanta / Doğal Pırlanta İle Sentetik Pırlantayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğal Pırlanta İle Sentetik Pırlantayı Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğal pırlanta ile sentetik pırlantayı nasıl ayırt edebiliriz?

Pırlanta, elmasın 57 fasete (ışığın yansımasını sağlayan açılı yüzeylere verilen isim) sahip özel kesilmiş haline verilen isimdir. Pırlantayı, bu kadar değerli bir ziynet eşyası haline getiren şeylerden bir tanesi elmasın çok sert ve dayanıklı bir taş olmasıdır. Uzun süreli kullanımlarda, hatta bir ömür boyu sağlam kalabilir, solmaz, deforme olmaz, her zaman parlak ve serttir. Bir diğer sebep ise, ışığı çok iyi kırabilen bir taş olmasıdır. Elmas, ışığın kırılmasını sağlayarak, ışıltılı bir görünüm elde eder ve böylece takılarda kullanılmak için ideal bir özelliğe sahip olduğu söylenebilir. Dolayısıyla, yerin altında karbon olarak bulunan yani aslı kömür olan bir madde, oldukça meşakkatli çalışmalar sonucu, muazzam özelliklere sahip olmuş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sentetik pırlanta nedir?

Sentetik pırlanta, laboratuar ortamı içinde, insan eli ile hazırlanmış, elmasın üretilmesi için gereken bütün doğal koşulların insan tarafından sağlanması ile oluşturulan maddeye verilen isimdir. Sentetik elmaslar, yüksek basınç ve yüksek ısı yöntemi ile üretilebilir. Bir de kimyasal buhar biriktirme yöntemi kullanılarak üretilmesi mümkündür. Sentetik pırlanta satmak, pırlanta olmayan bir maddenin pırlanta yerine satılmasıdır ve ciddi bir suçtur. Ancak, sentetik ile hakiki pırlanta arasındaki farkı anlamak oldukça güçtür.

Sentetik pırlanta ile gerçek pırlanta arasındaki farklar nelerdir?

Gerçek pırlanta ile sentetik pırlanta arasında oldukça büyük bir değer farkı vardır. Sentetik pırlanta hakiki pırlanta ile kesinlikle kıyaslama kabul etmez. Sentetik pırlantalar, kullanıma başlandıktan belli bir süre geçtikten sonra parlaklığını kaybetmeye başlarlar ve mat bir görünüm alarak kullanılamaz hal alırlar. Gerçek pırlanta ise ne kadar uzun süre kullanılırsa kullanılsın kesinlikle yapısı bozulmaz ve rengi matlaşmaz. Böylece hakiki pırlantayı bir ömür boyu kullanabilmek mümkündür.

Sentetik pırlanta ile hakiki pırlanta nasıl ayırt edilir?

Doğal pırlanta ile sentetik pırlantayı basit yöntemler ile birbirinden ayırt edebilmek mümkün değildir. Sentetik elmas fikri aslında köken olarak kuyumdan çıkmamıştır ancak kuyumculukta kullanılabilmektedir. Hatta sentetik elmas ile doğal olanı birbirinden ayırt etmek oldukça zor olduğu için kuyumculardan alınan pırlantaların kalitesinde şüpheye düşülmesi normaldir. Bir taşın üzerinde eğer sentetik taş kullanılmış ise bunun kuyumcu tarafından beyan edilmesi gerekir, aksi takdirde ciddi bir suç işlenmiş sayılır. Bir sentetik pırlantayı doğal olanından ayırt edebilmek için profesyonel olmak gerekir. Bunun bir yolu da özel kontrol makineleri ile yapılan testlere başvurmaktır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Pırlanta Nasıl Bir Taştır?

Pırlanta Nasıl Bir Taştır? Dünyanın en değerli taşları arasında yer alan pırlanta, muhteşem bir görünüme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir