Başlangıç / Yaşam / Deniz Altındaki 5 Çirkin Yaratık

Deniz Altındaki 5 Çirkin Yaratık

Ahtapot Mımıçı

Taklit ahtapot, kaydedilen 15 farklı türün görünümünü ve davranış biçimlerini alıp hayvan dünyasının en üstün hileci yapabiliyor. Resmi olarak 1998’de keşfedilen mimik ahtapot, küçük balık ve yengeçleri besleyen Güney Doğu Asya’nın tropik sularında yüzüyor. Diğer birçok ahtapot türü gibi, taklit de çevresine uyacak şekilde rengini ve dokusunu değiştirebilir. Bununla birlikte, gerçekten onu ayıran şey, yediğinden kaçınmaya çalışırken ve potansiyel yemeklerde kızıştırmaya çalışırken gerçekte ne kadar iyi bir oyuncu olduğudur.

Gulper Eyel ( Yılanbalığı )

Gezegende en tuhaf görünüşlü yaratık olmak için en önemli aday olan gulper yılanbalığı 3-6 fit uzunluğa (1-2 m) kadar çıkıyor ve kendisinden daha büyük bir av yemesine olanak tanıyan büyük bir pelikan ağzına sahip. Gulper yılan balığı, 3000 metre derinliğe kadar uzanan derin deniz merakının tanımıdır. Bununla birlikte ağız büyüklüğüne rağmen çok küçük dişleri vardır, bu yüzden genel olarak gulper yılan çiğnemekten daha fazla ısırmaya çalışmaz.

Devasa Kalamar

Daha ünlü dev kalamarla karıştırılmamak için muazzam kalamar, kuzeninin emici ve küçük dişlerinin aksine dönen kancalarla kaplı olan daha kısa dokunaçlarla daha büyüktür. Bu gizemli canlı nadiren filme çekildi, çünkü genellikle dünyanın hiçbir noktasına gelmiyor ve dünyanın Antarktik bölgesindeki en az 2000 metre derinlikte yaşıyor. Bilim adamları kesin olarak bilmese de, devasa kalamarların 14 metrelik uzunluklara ulaşabileceği ve dünyanın en büyük omurgasız hayvanı haline geldiği düşünülüyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük gözlerine sahipler, çapı bir ayak kadar genişliyorlar.

Blobfish

Bu uygun adlandırılmış balık, yaklaşık 800 metre derinlikte yaşayan Avustralya ve Tazmanya kıyılarında evini kapatıyor. İçinde yüzen suyun derinlikleri göz önüne alındığında, kuşburnu balıkların çoğu yüzme havuzuna sahip değildir. Yüzme yapan bir organ, ancak daha derin su basınçlarında verimsizdir. Bunun yerine, cildi sudan biraz daha yoğun olan jelatinimsi bir kütleden oluşur ve okyanus tabanının üzerinde az güçlükle yüzmesini sağlar. Bu yaratık 30 santimetre uzunluğa kadar büyür, başta deniz kestanesi ve yumuşakçalar tarafından yüzerler. Bozkır balığı, popüler çizgi roman karakterine benzemek için ” Ziggy balığı ” olarak da adlandırılır.

Dil Yiyen Louse

Okyanusta en garip ve en büyük canavar olma unvanını kazananlar, dil yiyen Louse hayvanlarıdır. Bu parazit kabuklular birincil kurbanın diline, saplanan gül balığı mandalı üzerine oturur ve gitmesine izin vermez. Bir zamanlar Louse, organ atık kalana dek dilin kanı emer. Böyle olduğunda, balı esasen yeni dile gelir ve vücudunu eski organın saplamasıyla birleştirir. Daha sonra, bıçağın tamamen yutmadığı yiyecek kalıntılarına beslenir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Barut ağcının tedavilerde kullanılmak amacıyla 3 yaşındaki dallarının kabukları toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kabuklar 1 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir