Başlangıç / Kolye / Cumhuriyet Altını Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Cumhuriyet Altını Alırken Nelere Dikkat Etmeli?


Cumhuriyet altını alırken nelere dikkat etmeli? Altın, çok eski zamanlardan beri çevredeki herkes tarafından yatırım amaçlı kullanılan değerli bir metaldir. Bunun yanı sıra hediye etmek amacı ile de düğünlerde vs. verilirken, amaç kişiye maddi açıdan bir miktar da olsa katkıda bulunmaktır.

Yatırım için altın alınacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öyle ki, çeyrek altın, bilezik, yarım altın gibi kuyum ürünleri yatırım için pek uygun değildir. Çünkü söz konusu olan bu kuyum ürünlerinde işçilik maliyeti bulunmaktadır. Yani bunlardan birisini almanız halinde geri satarken yüzde otuz civarı bir zarara uğrarsınız. Bu sebepten dolayı da daha çok hediye etmek amaçlı alınan bu altınları yatırım için kullanmamak daha doğru olacaktır.

Yatırım açısından gram altın tercih edilebilir. Çünkü gram altında işçilik maliyeti bulunmaz. Bu sebepten dolayı da satarken çok fazla bir fark olmaz. Uzun vadede çok iyi bir yatırım aracı olan altına yatırım yapmak isteyenler gram altını tercih ederlerse verimli bir yatırım yapmış olacaklardır.

Bunun yanı sıra ise cumhuriyet altını ve de 22 ayar bileziğe yapılan yatırım da oldukça mantıklı olacaktır. Çünkü söz konusu olan bu kuyum ürünleri de gram altın gibi işçilik maliyeti bulunmayan altınlardır. Maliyeti biraz yüksek de olsa alabiliyorsanız bu ürünleri almanız halinde yapmış oluğunuz orta ya da uzun vadeli yatırımlarınızda çok daha yüksek karlar elde edebilirsiniz. Bunların yanı sıra, altınlarınızı yastık altı yapmak yerine bankada bir altın hesabı açmanız halinde de yatırımlarınızın üzerine banka faizi eklenir ve de yine uzun vadede çok güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Altın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Takı olarak alınacak olan altınlarda mutlaka TSE damgası olmalıdır. Almayı düşündüğünüz altının üzerinde bulunmakta olan firma adına, altın ayarına mutlaka bir kontrol yapınız. Altın aldığınız zaman fatura almayı kesinlikle ihmal etmeyiniz. Altın satın alacağınız zaman altının fiyatını, gramajını, işçiliğini öğrenmelisiniz. Yapılan hesabı sizin de kontrol etmenizde fayda var. Altını alırken güvendiğiniz ve de tanıdığınız kuyumculardan almanız çok daha iyi olacaktır.

Cumhuriyet altını alırken dikkat edilecekler

Cumhuriyet altını alırken nelere dikkat etmeli? Cumhuriyet altını alırken mutlaka altın üzerinde bulunmakta olan baskının net olmasına dikkat edin. Kulpu olmayan cumhuriyet altınlarında rengin kızıla dönük olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Cumhuriyet altınlarında yarım ya da çeyrek boyutta ziynet olarak alınanlarda taklit baskılarla karşılaşmak mümkün. Bu sebepten dolayı, bu tarz altın alımı yaparken, gramlarının net olmasına dikkat etmeniz faydanıza olacaktır. Tam olmasına mutlaka dikkat edin. Gramları tam olan cumhuriyet altınlarının tarihinin yeni ya da eski olması çok büyük bir önem taşımamaktadır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir