Başlangıç / Yaşam / Çileğin İnsan Sağlığı Açısından 5 Önemli Yararı

Çileğin İnsan Sağlığı Açısından 5 Önemli Yararı

Egzotik renklere sahip olan meyvelerin antioksidanlar açısından zengin olduğunu biliyoruz, bu da sağlığımıza büyük destek sağladığı anlamına geliyor. Çilek bu kuralın istisnası değildir; antioksidanlara ek olarak, bu meyvelerin genel sağlığa olan faydalarına katkıda bulunan birçok başka besin, vitamin ve mineraller bulunur. Bu besinler, C vitamini, folik asit, potasyum, manganez, diyet lifi ve magnezyum içerir.

Göz Bakımı Yapar

Gözle ilgili neredeyse tüm sorunların başlıca nedeni, bazı besin maddelerinin eksikliğinden kaynaklanan serbest radikallerin varlığıdır. Artan yaş ve bu koruyucu besin maddelerinin eksikliği ile serbest radikaller gözlere ağır hasar verebilir. Çileklerin tedavi edebileceği bir durum olan oküler basınçtaki bozulmalardır. Oküler basınç gözlerde bulunan basınç anlamına gelir. Bu basınçtaki herhangi bir bozulma gözlere zararlı olabilmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sistemi, vücudumuzun enfeksiyonlara karşı ilk savunma hattı, mikrobik eylem ve diğer potansiyel olarak tehlikeli koşullara karşı koruyucusudur. Çilekte bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaygın olarak görülen öksürük ve soğukluğun tedavisinde yardımcı olur. C vitaminleri de antioksidan olup, vücudumuzda devamlı olarak bulunan hücresel metabolizmanın zararlı yan ürünlerini yani serbest radikalleri nötr bir hale getirir. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin DNA’sını kanserli hücrelere dönüşmesine neden olabileceği gibi daha sonra kalp rahatsızlığı ve çeşitli kanserler dahil bir dizi hastalıkların meydana gelmesine katkı sağlarlar. Tek bir porsiyon çilek, günde C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık % 50’sine sahiptir.

Beyin Fonksiyonunu Artırır

Ne yazık ki, yaşlı insanların bazı aktiviteleri kasları ve kemiklerinde zayıflamalara neden olur. Bunların yanı sıra, hafızalarını ve kontrollerini kaybetmeye başlamaları çok yaygındır. Bu, beynin ve sinir sisteminin doğal ya da erken yaşlanmasına bağlıdır. Aslında, yaşlanmanın belirtilerinden sorumlu serbest radikaller bu sistemlerin her ikisine de olumsuz bir etkisi vardır. Serbest radikallerin aktivitesi nedeniyle beyin dokuları bozulmaya başlar ve sinirler zayıflar. Çileklerin tüketimi sayesinde sağlıklı hücre ve dokulara kavuşmak için kolaylık sağlanmış olur.

Hipertansiyonu Azaltır

Çilek potasyum ve magnezyum içeriği bakımından oldukça zengindir. Her ikisi de sodyumun neden olduğu yüksek tansiyonu düşürmede etkili olmaktadır. Potasyum hipertansiyonu ve arterlerdeki kan damarlarının sertliğini azaltır, böylece kan basıncını düşürür. Vücudun çeşitli yerlerine kan akışını kolaylaştırır ve bunların potansiyellerinin tam olarak çalışmasını sağlar.

Kalp Fonksiyonlarını Geliştirir

Yüksek lif içeriği olan çilekler; vitamin C gibi antioksidanın yüksek seviyeleri ile ideal bir kalp sağlığı paketini oluşturur. Bu sayede arterlerdeki ve damarlardaki kolestrolü etkili bir şekilde azaltır. Çilek kalp kaslarını güçlendirir ve kalbin daha iyi çalışmasına katkı sağlar.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Barut ağcının tedavilerde kullanılmak amacıyla 3 yaşındaki dallarının kabukları toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kabuklar 1 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir