Başlangıç / Yaşam / Cevizin Olağanüstü 7 Faydası

Cevizin Olağanüstü 7 Faydası

Kalp Sağlığına Katkı Yapar

Kalp hastalığı veya kardiyovasküler hastalık, kalp ve kan damarlarıyla ilgili kronik hastalıklar için kullanılan geniş bir terimdir. Birçok durumda kalp hastalığı gibi durumlar, fındık yiyerek sağlıklı bir şekilde kalp rahatsızlıkları önlenebilmektedir.

Yapılan birçok araştırmaya göre, insanlar ceviz yiyerek kalp hastalığına yönelik risk faktörlerine karşı mücadele edebileceğini göstermiştir. Yani sonuç olarak; ceviz zengin bir antioksidan ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Ayrıca, diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları ile kombine edildiğinde, kalp hastalığı için birçok risk faktörünü azaltabilmektedir.

Kanseri Önlemeyi Sağlar

Kanser, anormal hücre büyümesi ile karakterize olan bir grup hastalıktır. Sağlıklı beslenme, egzersiz yapma ve sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarını önleme yoluyla birçok kanser türünün önüne geçilmektedir.

Cevizler zengin yararlı bitki bileşiklerinin kaynağı oldukları için kanser önleyici bir diyetin etkili bir parçası da olabilmektedir.

Beyin Sağlığına Katkı Yapar

Yapılan birkaç araştırmaya göre, cevizlerin beyindeki fonksiyonları geliştirdiğine saptanılmıştır. Ayrıca, cevizlerin depresyon ve yaşla ilişkili beyin fonksiyonlarındaki düşüş ile yardımcı olabileceğini de göstermektedir. Yaşlılar üzerine yapılan bir araştırma, cevizlerin düzenli olarak tüketilmesiyle belirgin bir halde hafıza geliştirmeyle bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır.

Yapılan çalışmalar gözlemsel niteliktedir ve bu nedenle cevizlerin beyin fonksiyonlarında gelişme nedeni olduğunu kanıtlayamamaktadır. Ceviz yemenin etkisini doğrudan araştıran çalışmalarla daha güçlü kanıtlar sağlanmaktadır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Cevizlerin içinde bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutan ve hastalıkların başlamasını önleyen yüksek antioksidan miktarı vardır. Kendinizi sapasağlam bir kişi olarak görmek istiyorsanız yemek sonrasında ceviz tüketimine özen göstermelisiniz.

Kemiklerin Sağlıklı Olmasını Sağlar

Ceviz, alfa linolenik asit olarak adlandırılan önemli bir yağ asidi içerir. Bu alfa linolenik asit ile bileşikleri daha kuvvetli ve daha sağlıklı kemikler ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, ceviz içerisinde bulunan omega-3 yağ asitlerini alırken iltihaplanma azalır ve bu da kemikleri daha uzun süre kuvvetlendirmekle ilgili bir gelişme olarak görülmektedir.

Uykuya ve Strese İyi Gelir

Cevizin içerisinde melatonin hormonu vardır. Bu hormon, kişinin daha iyi uyku düzenine sahip olmasını sağlar. Ayrıca, omega-3 yağ asitleri kan basıncını düşük tutmakta ve stresin hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

Kabızlık ve Sindirim Sistemine Yararı Oldukça Fazladır

Ceviz lifler açısından oldukça zengindir ve sindirim sistemlerimizin düzgün çalışması için harika bir yardımcıdır. Genellikle insanlar bağırsaklarının sağlam çalışmasını sağlamak amacıyla günlük olarak bol miktarda liflere gereklilik duyarlar. Genellikle, et ve süt ürünlerinin bulunduğu yaygın protein kaynakları lif içermez. Her gün ceviz yemek sindirim problemlerinizde size yardımcı olmaktadır ve bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Barut ağcının tedavilerde kullanılmak amacıyla 3 yaşındaki dallarının kabukları toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kabuklar 1 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir