Başlangıç / Kolye / Boncuklu Bileklik Nasıl Yapılır?

Boncuklu Bileklik Nasıl Yapılır?


Çocukluğunu iyi hatırlayanlar varsa özellikle kızların takı toka, boncuk işlerine ne kadar meraklı olduklarını da hatırlar. Annemizin malzemelerinden aşırarak elde ettiğimiz boncukları bulduğumuz herhangi bir ipe dizer, sonra mahalle arasında sokak ortasında serdiğimiz bezin üstüne bir güzel özenle yerleştirir, en yakın arkadaşımızla satıcılık oynar ya da yoldan geçenlere vermeye çalışırdık. Çocukken el becerileri konusunda biraz daha yatkın ve hevesli olduğumuzu kimse inkar edemez. Büyüdükçe ise aksesuarlara olan ilgili giderek artsa da, sahip olunan para miktarı da arttığı için kendimiz uğraşıp yapmak yerine tonlarca para saçıp bir sürü takı alıyoruz. Aslında aldığımız nerdeyse bütün takıları çok az bir malzemeyle kendi kendimize yapmamız da mümkün. Ama işe önce en kolayından başlayalım. Mesela bir bileklik. Eliniz alıştıkça daha çeşitli takıları da yapabildiğinizi göreceksiniz. Peki, boncuklu bileklik nasıl yapılır?

Malzeme alışverişi yapın

Evinizde yeterli malzeme olsa dahi eminiz ki bunları birbirine uyuşturmakta zorlanacak, başlangıç için hoşunuza giden bir tasarım oluşturamayacaksınız. Hem hazırlayacağınız takılar için alışverişe çıkıp zevklerinize uygun malzemeler almak da sizi fazlasıyla motive edecek, şevkinizi artıracak. Başlangıç olarak basit bir bileklik yapmak için tek almanız gerekenler yeterli uzunlukta uygun bir ip, zevkinize göre dilediğiniz sayıda boncuk, halka gibi eklemeler ve bilekliğin başlangıç ve bitiş noktasını birleştirmek için kullanacağınız klipsler.

Eğer cildiniz hassas bir ciltse naylon içerikli ipler teninizde alerjiye sebep olacağından belki boncuklarınızın büyüklük ve ağırlığına uygun kalınlıkta misinaları da tercih edebilirsiniz. Hem bizden söylemesi, şeffaf olması sebebiyle misina çok daha şık durmakta.

Nasıl bir model istediğinize karar verin

Boncuklu bileklik nasıl yapılır konusunda ilk ve en önemli adım aslında yapmayı planladığınız modele karar vermektir. Biliyoruz, bu derya deniz içerisinde hangi modeli yapacağınızda karar kılmak oldukça zor. Ancak unutmayın ki karar vermek de başarmanın yarısıdır. Başlangıç olarak sizi çok zorlamayacak, girintili çıkıntılı yerine düz ve sade modelleri tercih edebilirsiniz. Hem seçtiğiniz gösterişli boncuklarla bilekliğiniz sandığınızdan çok daha göz alıcı duracak.

Sıra geldi malzemeleri birleştirmeye

Bileğinizin genişliğini ölçmeyi unutmayın. Boncuklar takıldıktan sonra ip ya da misine, hangisini kullanacaksanız, boyunun kestiğiniz uzunluktan biraz daha kısa olacağını aklınızda bulundurarak bilek ölçünüzden birkaç santim daha uzun bir şekilde ipinizden kesin. Boncuklarınız yeterli büyüklükte deliklere sahipse elinizde kolay ve hızlı bir şekilde ipe geçirebilirsiniz. Ama delikler çok darsa ip ya da misinanızı ince bir iğneye takıp, ipi boncukların içinden geçirmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Boncukları ipe dizdiniz. Bilekliğinizi bitirmek için son bir adım daha gerekli. Kopçalı ya da halka şeklinde klipslerden iki tanesi de birini ipin bir ucuna, diğerini öteki ucuna ince takı pensesi kullanarak sabitleyin ve bilekliğinizi güle güle kullanmaya başlayın.

 

Zarif Bir Hediye İçin Gümüş Bileklik

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir