Başlangıç / Kolye / Alyansın Ölçüsünü Değiştirmek Mümkün mü?

Alyansın Ölçüsünü Değiştirmek Mümkün mü?

Alyansın ölçüsünü değiştirmek mümkün mü? Alyans alırken yapılan hatalar ya da yanlış ölçümler söz konusu yüzükler üzerinde değişiklikler yapmayı gerektirebiliyor. Bazen de zamanla parmaklardaki değişim sonucu ölçüler değişebiliyor. Böyle durumlarda yüzük ölçülerini değiştirme için kuyumcuya başvurulduğu görülüyor.

Alyans Ölçüsünü Değiştirme İşlemi

Alyansın ölçülerini değiştirme işlemi bazı durumlarda zor olsa da mümkündür. Alyans ölçülerini değiştirme konusu karşımıza iki şekilde çıkıyor. Ya küçük ebatlardaki alyansların büyütülmesi talebinde bulunuluyor. Ya da büyük ebatlı alyansın küçültülmesi isteniyor. Bu işlemlerin yapılmasında en önemli etken alyansın özelliğidir. Bazı alyanslar son derece sade ve düz modelde iken bazı alyans modelleri de tam tersi bir şekilde taşlı ve çok desenli olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki durum yüzüklerin ölçüsünde oynama yaparken önemli etkiler yapıyor. Bu konuda en kolayı düz ve sade yüzük modellerinin ebatlarında oynama yapmaktır. Çünkü desenli ve taşlı modellerin kesilip tekrardan motiflerin aynı şekilde birleştirilmesi zor olabiliyor. Düz modellerde ise desen olmadığından kolayca birleştirme yapılabiliyor.

Desenli modellerin kesim ve yapıştırma işleminde alyansın modeli bozulabiliyor. Büyütme işleminde esnetme makinesi kullanılıyor. Böylelikle altın da bir zarara uğramamış oluyor. Altının yumuşaklığı bu konuda önemli bir etkendir. Küçültme işleminde de yine esnetme makineleri yardımıyla işlemler gerçekleştiriliyor. Altının yumuşak olması bu konuda da işe yarıyor. Bu sefer pres sistemi de kullanılıyor. Bu konuda da altın üzerindeki taş ve desenlerin, motiflerin korunması zor bir iş olduğundan oldukça dikkatli olunmalıdır.

Alyansın Ölçüleri Nasıl Alınır?

Alyans seçerken dikkat edeceğiniz ilk detay alyansın ölçüleridir. Çünkü ne kadar şık olursa olsun parmağınızda durmadıktan sonra bir anlamı kalmıyor. Siz de model seçtikten sonra ölçü konusuna dikkat etmelisiniz. Eğer yüzüğünüzü bir kuyumcudan alacaksanız zaten profesyonel ölçüm aletleri kullanılacağından sorunsuz bir şekilde yüzüğünüzü seçip yaptırabilirsiniz. Ama yüzük seçimini evde ve internet başında yapacaksanız sonradan sorun yaşayabilirsiniz. Böyle bir sorunla karşılaşmamanız için size doğru yüzük ölçüsünün nasıl alınacağı konusunda bilgi verelim.

Alyansın ölçüsünü değiştirmek mümkün mü?

Evet, bu soruyu soruyorsanız muhtemelen yanlış ölçülerde bir yüzük seçimi yapmışsınız demektir. O zaman size doğru ölçü nasıl alınır diye fikir verelim. Öncelikle elinize bir ip alın ve yüzük parmağınızın etrafını dolaştırın. İplerin her iki ucunu birleştirin ve birleştirdiğiniz bu noktaları işaretleyin. Bundan sonra da bu iki işaretli noktaların arasını bir cetvel yardımıyla ölçün. Önemli olan ölçtüğünüz aracın mm cinsinden ölçüm yapabilmesidir.

Çünkü yüzük ölçüleri bu şekilde veriliyor. Bu ölçüyü internet ortamındaki yüzüğün ölçüleriyle karşılaştırıp yüzük satın alabilirsiniz.

Diğer bir yöntem de kullanılan herhangi bir yüzükten faydalanmaktır. Kullanılan bir yüzük parmaktan çıkarılır ve bir zemine yerleştirilir. Burada yüzüğün arasındaki en geniş boşluk ölçülür. Bu ölçüm yüzük ölçüsünü verir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir