Başlangıç / Kolye / Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul edilen alyans modellerine bakması kaçınılmaz. Bu noktada ister hediye olsun, isterse söz, nişan ya da düğün çiftlerin aklına gelen ilk sorular; Alyans Seçmenin Püf Noktaları Neler?  Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Alyans alırken nelere dikkat edilmelidir? gibi sorular oluyor.

Bugünkü yazımızda sizler ile Alyans seçmenin püf noktalarının neler olduğunu ve alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktaların neler olduğundan bahsedeceğim.  Belki de yüzlerce model arasından seçim yapmak kolay olmayacak çünkü seçtiğiniz alyans hem aşkınızın ve bağlılığınızın simgesi olacak hem de bir ömür boyunca üzerinizde taşıyacağınız bir aksesuar olacak. Yüzlerce model arasından tercih edeceğiniz alyansın hem değer verdiğiniz insanın eline yakışması hem de kullanışlı olması her şeyden öte ortak zevke hitap etmesi doğru alyans modelini seçerken kişiyi en çok zorlayan durum olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada en doğru tercihi yapmak çok önemli. Bu durum can sıkıcı gibi gözükse de sizlere yardımcı olacak bazı püf noktalar bulunmakta ve bunları sizlerle hemen paylaşacağım. Hadi, zaman kaybetmeden bir an evvel başlayalım ne dersiniz?

Alyans Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Öncelikle çiftlerin ortak zevklerine hitap eden modellere bakması gerekmektedir. öyle ki bir ömür boyu beraber takılacak alyanslar aynı zamanda çiftlerin karakterlerini de yansıtacaktır. bu noktada hem erkekler hem de kadınlar için tasarlanıp özel üretilen Çift Alyanslar sizin için doğru tercih olabilir. çiftler için özel üretilen ve ikili set halinde satılan alyanslar hem kişiselleştirilmiştir hem de birbirine çok benzemesi sebebi ile çiftlerin ortak zevkini yansıtır.

son dönemlerde sıklıkla görülen durum, gelin adaylarının alyanslarında bol taşların ve desenlerin kullanılmasıdır. erkek alyans modellerinde ise, taşsı ve sade modeller tercih edilmektedir. farklı ama birbirine uyumlu hale getirilmiş bu alyanslar ile özellikle seçmiş olduğunuz damatlık ve gelinlik kıyafetlerinizdeki uyumu alyanslarınızdaki uyumla taçlandırabilirsiniz.

 Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kişisel zevkleriniz elbette ki önemlidir. Lakin, öncelikli olarak yüzüğün hangi materyalden yapılmış olacağına karar vermek ve renk durumunu belirlemek gerekmektedir. Şık görünen bir alyans seçmek; öte yandan kullanım kolaylığının da olması göz ardı edilmemelidir. Daha çok rahat modellerden tercih edeceğiniz bir alyans modeli, parmağınızı sıkmayacak ve elinizi terletmeyecektir.

İhmal etmemeniz gereken husus, 2019 yılında en fazla dikkat çekecek alyans modellerine kesinlikle bakmanızdır. 2019 Yılının Muhteşem Alyans Modelleri.

– Parmağınızla uyumlu olsun

Günün her anında; yatarken, çalışırken ya da spor yaparken sürekli takacağınız alyansınızın parmağınızı sıkıp kan dolaşımınızı etkilememesi gerekmektedir. öte yandan parmağınıza çok bol gelip parmağınızdan düşme riski taşımamasına da özen gösterin.

– Tahriş Etmesin

Parmağınızı tahriş edecek şekilde tasarlanmış, içerisinde desenler bulunan bir yüzük modelinden kesinlikle kaçının. yüzüğün içerisinde desenler veya motifler olmaması gerekmektedir. aksi halde her el yıkamanızda içlerine biriken sabun artıkları sizi hayli uğraştırabilir. bu sebepten dolayı, beğenerek aldığımız alyans çok fazla canımızı sıkmasın istiyorsak düz ve sade modellerden yana tercihte bulunmamız daha doğru olacaktır.

Alyans seçiminin püf noktaları nelerdir?

Alyans seçiminin püf noktaları nelerdir?

Seçeceğiniz alyansı genelde modası geçmeyecek alyans modelleri arasından aramaya dikkat edin. alacağınız alyansın hem giyim tarzınızı ve karakterinizi hem de yaşınızı yansıtması önemlidir. özellikle kendi işinizde çalışıyorsanız ve resmi kıyafetlerden hoşlanmıyorsanız daha düz, desensiz ve taşsız modeller tarzınızı yansıtmanıza yardımcı olacaktır. daha resmi işlerde çalışanlar, ya da sıkça davetlere veya balo gibi etkinliklere katılanlar için alyansın yanında kullanılacak bir tek taş alyans modeli dikkatlerden kaçmamanızı sağlayacaktır.

Eğer tercih edeceğiniz model Altın alyans modeli ise dikkatli olun. Çünkü altın Alyans fiyatları sadece gramajına göre değişmemektedir. kullanılan işçilik ve Altın alyansın üzerinde bulunan değerli taşların çeşitleri fiyatı belirleyen en önemli husustur. Altın alyans almak istiyorsanız çok sağlam şekilde fiyat araştırması yapmak konu hakkındaki bilgi ve tecrübenizi de arttıracaktır. Tecrübeniz arttıkça aynı altın alyans modelinin kuyumcudan kuyumcuya değiştiğini göreceksiniz.

Siz de “Altın Alyans Kaç Ayar Olmalı” diye mi soruyorsunuz?

Uzun yıllar kullanılacak bir alyansın sağlam olması önem arz etmektedir. Eşiniz ile birlikte altın bir alyans alacağız diyorsanız bu noktada altının ayarının ne olduğu önem arz eder.

Bu sebeple rahatlıkla tercih edeceğiniz bir alyans modelinin 14 ayar olması gerektiğini söyleyebiliriz. çünkü 14 ayar altın hem sertlik bakımından hem sertlik bakımından dayanıklıdır. Kolay yamulmaz, çizilmesi de zordur.  Öte yandan 14 ayar altının en kötü yanı ileride ölçü değişiminin zor olmasıdır. 14 Ayar altın sağlamdır ama esnek değildir.

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

18 ayar altın alyans modelleri de son derece sağlamdır fakat üreticiler bu ayarda çok fazla ürün seçeneği ile karşımıza çıkmazlar. 18 ayar altın alyans modelleri arasında karşınıza sıklıkla sade ve desensiz modeller çıkacaktır.

Eğer Tercihiniz 22 ayar bir altın alyans olacaksa, bu ayardaki alyans modellerinin oldukça esnek olduğunu söyleyebiliriz. esnek olması sebebi ile ölçü değişikliği gerekiyorsa kolayca değişiklik yapılır fakat dayanıklı modeller olmadıkları için çizilmeler ve darbeler karşısında oldukça zayıf kalırlar.

hemen hemen, hiç üretilmeyen model ise 24 ayar altından yapılan modellerdir. çünkü dokuları çok yumuşaktır ve saf altına karşılık gelirler. bu sebeple piyasa araştırması yapıyorsanız ve bir altın alyans modelinin size 24 ayar altın olduğu söyleniyor ise bu duruma şüphe ile bakmanız normalleşir.

Alabileceğiniz Alyans Modelleri Nelerdir?

Son yıllarda yeni evlenecek çiftler için alyans seçimi bir ızdırap haline dönüşebilmektedir. Alyanslarda artan model çeşitliliği yaşanan bu durumun en büyük sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Almayı düşündüğünüz alyans modeli içerisinde kullanılan materyalden rengine; deseninden boyutuna kadar farklı özellikler gösterebilmektedir.

Bu sebeple size önerimiz, öncelikle alacağınız alyans modelinin altın mı ya da gümüş mü olacağına; platin mi veya titanyum mu olacağına karar vererek işe başlamanız. bu tercihi belirledikten sonra renk tercihlerine geçebilir ve istediğiniz alyans modelini araştırabilirsiniz.

Yapacağınız araştırmalarda karşınıza beyaz altın, rose diye tabir edilen pembe altın, sarı altın gibi seçenekler çıkacaktır. Öte yandan altınla bakırın karıştırılması ile elde edilen kırmızı altın sizin için farklı ve modern bir alternatif olabilir.

Son zamanlarda altın ile yüksek oranda gümüşün karıştırılması ile elde edilen ve yeşil altın diye tabir edilen materyalle yapılan alyans modellerinin de revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Bu alyans modelinin en büyük dezavantajı içerisindeki gümüş miktarı sebebi ile ilerleyen zamanlarda kararma yapma olasılığının bulunmasıdır.

Yan yana kullanılan beyaz ve sarı altın alyanslara farklı bir görünüş kazandırmaktadır. Bu şekilde üretilen ve her zevke yönelik kullanım imkanı veren çift alyans modelleri seçenekleri bulunmaktadır. konu hakkında daha fazla fikir sahibi olmak istiyorum diyorsanız GALERİMİZDEN /(alyans modellerimizi  rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Alyans tercihi aslında tamamen sizin zevkleriniz ile ilgilidir. tercihiniz, desensiz ve ince hatlı bir sarı altın Alyans modeli de olabilir. Üzeri taşlı modelleri tercih edebileceğiniz gibi;  daha desenli ve gümüş alyans modellerini de kullanabilirsiniz.  Klasiklerden vazgeçmem diyen bir yapınız varsa eğer, sarı renkli bombeli alyanslar sizin için en uygun Alyans modeli olacaktır. Bu noktada, ‘Bombeli alyans kullanışlı mı?’ acaba diye sorabilirsiniz. bombeli alyans modelleri kendi içerisinde farklılık göstermesi sebebi ile ince yapılı olanları kalın yapılı olanlarına göre daha kullanışlıdır. çünkü ince yapılı bombeli alyans modelleri kalın modellere göre parmakta terleme yapmamaktadır.

Alyans alırken nelere dikkat edilmelidir?

Tercihiniz gümüş bir alyans modeli ise ve gümüş bir alyans satın almak istiyorsanız, piyasada pek çok model olduğunu söyleyebiliriz. düz ya da bombeli; desenli ya da taşlı pek çok model karşınıza çıkacaktır. gümüş zaman içerisinde kararma yapacak olması ve gümüş alyansınıza önem dönem bakım yapmanız gerektiğinin farkında olmalısınız. “Benim tercihim klasik bir model değil daha modern bir alyans istiyorum.” diyorsanız modern tasarımlar ile birleşmiş çelik alyans modelleri ilginizi çekebilir. Dayanıklı bir metal olması sebebi ile kolay çizilmeyeceği gibi gümüş gibi kararma yapmayacak olan çelik alyansları uzun yıllar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Platin Alyans Modelleri ise kuyumcularda çok sık rastlanan modeller değildir. Sert olması sebebi ile işçiliği oldukça zor olan platin doğadaki en sağlam ve parlaklığı ile ön plana çıkan metallerden birisidir. Altın alyans modelleri ile karşılaştırıldığı zaman daha ağır gelirler çizilmeye karşı da oldukça dayanıklı modellerdir. Fiyat bakımından oldukça pahalı olan platin alyans modelleri kuyumcular tarafından da çok fazla tercih edilen modeller değillerdir.

Titanyum ise hem çelik kadar dayanıklı hem de alüminyum kadar hafif bir maddedir. koyu gri bir rengi olan titanyum kesinlikle oksitlenme ya da gümüş gibi kararma da yapmamaktadır. Üzerine altın ya da gümüş ekleme yapıldığı zaman Alyansa dönüştürülebilen titanyum alyans modelleri sizin için farklı bir tarz oluşturabilir.

  Alyans seçerken püf noktalar nelerdir?

Alyans ve Tektaş Uyumu

Tektaş, üç taş ya da son zamanların modası olan beştaş bir modelle takmak istediğin alyansın varsa, Alyans alırken dikkat etmen gereken husus alacağın modelin bu yüzüklere uyumlu olmasıdır. Yıllarca kullanılabilecek olan alyans ve tektaş yüzükler birbirine yakışması ile dikkat çekmektedir.  Ayrı ayrı kullanılabilecek modeller olmalarına karşın birlikte çok şık duran tektaş ve Alyanslar görsel anlamda da kullanıcılarının ellerine zarafet katmaktadır.

Alyans modelleri günlük hayatta kullanılabilen alyanslar olduğu için daha rahat ve kullanışlı olan modeller tercih nedeni olabilir. eğer birazcık şaşa ve parıltılı bir hayat zevkiniz varsa da Tektaş modeller kişiliğinizi yansıtacaktır. özellikle özel günlerde birlikte takılan alyans ve tektaş modelleri birbirini tamamlayıcı modeller olarak karşımıza çıkmaktadır.

eğer alyansınız ve kullandığınız tektaşı birlikte kullanmak istiyorsanız renklerinin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. kullanmakta olduğun alyans modeli beyaz altın ise yanına takacağınız tek taş modelinin de aynı renk harmonisinde olması gerekmektedir.

Alyans ve tektaş uyumu

Alyans’ta Özel Tasarım Seçeneği

Eğer yapmış olduğunuz tüm aramalara karşılık hiç bir yerde istediğiniz alyansı bulamadıysanız ümitsizliğe kapılmayın. Bu noktada özel tasarımcılar en büyük yardımcınız olabilir. Biraz maliyetli olsa da bir çok kuyumcu gezmene ve onca vakit harcamanıza rağmen istediğiniz modeli hala bulamadıysanız buna değecektir.

Sevdiğiniz insanla aranızda olan bir hatıra figür, yazı ya da içerik varsa bunları kullanıp farklı bir tasarım modeli ile istediğiniz alyans modeline kavuşabilirsiniz.  yalnız hatırlatmakta yine de fayda var özel yüzük tasarım süreci birazcık uzun sürmektedir.

bu sebepten dolayıdır ki istediğiniz modeli yüzüğü almak istediğiniz tarihten en az bir ay önce hazırlatmaya başlamanız gerekmektedir.  hani çok farklı ve özel bir alyans ile düğünümde yer alacağım derken düğününü alyanssız geçirmek pek hoş olmayabilir. siz de kendinize özel tasarım alyans istiyorsanız EL İŞÇİLİĞİ ALYANS MODELLERİmize göz atabilirsiniz.

Alyans alırken nelere dikkat edilmelidir?

Alyans Genişletme ve Daraltma İşlemi

eskiden yaşayan insanlar günümüz öncesinde teknoloji bu denli hızla gelişmemişken, almış oldukları alyansı yıllarca takarlardı. o dönemler bu gün ki kadar da bol çeşit ve seçebilecekleri modeller de yoktu.

Şimdilerde ise durumlar biraz farklı. kimi çiftler alyanslarını sıkıldıkları zaman değiştirebilecekleri birer obje olarak görebiliyor. bazı insanlar ise bu konuda biraz daha gelenekçi durumda. almış olduğumuz alyansları yıllarca takmamız gerekiyor, çünkü bizde anısı var düşüncesindeler.

eğer uzun yıllar aynı yüzüğü takmayı düşünenler sınıfındaysanız, geçen yıllarla birlikte parmaklarının boyutunun değişeceğini, parmak genişliğinin artacağını aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. bu sebeple yapılması gereken işlem yüzük genişletme ya da daraltma işlemidir.

Yazdıklarımızdan edindiğimiz bilgiler ışığında Altının diğer elementlere oranla yumuşak bir element olduğunu hepimiz biliyoruz. Günümüzde alyanslar genişletme makineleri sayesinde kolayca ufaltılıp büyütülebiliyor. Genişletmeye uygun bir alyans tercih ederseniz konu ile ilgili bir endişe yaşamanıza gerek yoktur.

her ne kadar genişletme işlemi kolayca yapılsa da bazen yüzüklerde küçültme işlemi yapılmasına da ihtiyaç duyulmaktadır. Nişan töreninde sağ parmağa takılan alyansınız nikahla birlikte sol el parmağına takılıyor. yeni takılan parmağa büyük gelen yüzükler için de küçültme işlemi yapılması gerekmektedir. bütün küçültme işlemleri Küçültme makineleri ile uygulanan pres ile yapılmaktadır.

yazımızın önceki kısımlarında altının ayar özelliğinin altın esnekliğini belirlediğinden bahsetmiştik. Hatırlanacağı üzere altının ayarı arttığı durumlarda daha da esnekleştiği için büyütme ya da küçültme işlemlerini yapmak çok daha rahat olmaktadır. Altın bir alyans tercih edeceksek genişletme ya da daraltma işlemleri yapılabileceğini göz önünde bulundurarak daya yüksek ayarlı altınlar tercihimiz olmalıdır.

Alyans genişletme ve daraltma işlemi

Alyansta genişletme ve daraltma işleminden bahsediyorken, sürekli aklımızda bulunması gereken en önemli konu, bazı alyans modellerinin ölçü değişiminin çok zor olacağıdır. bu modeller genellikle çok fazla deseni olan, taşlı ve motif uyumu olan modellerdir. Belli bir limit oranında bu tarz gümüşlerde daraltma ve genişletme işlemi yapılabilmektedir. Bu sebepten dolayı, dikkat edilmesi gereken husus parmağımıza çok daha uygun yüzük modellerinden seçim yapmamızdır. Çünkü düz ve sadece modeller hem genişletme hem de daraltma işlemlerinde çok daha avantaj sağlamaktadır.

üzerinde ek payı bırakılmış olan desenli alyans modellerinde daraltma ve genişletme işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir. ek yapılan parça kesildikten sonra uygulanan birleştirme işlemi ile alyans parmağımıza uygun bir hale gelecektir.  dikkat edilmesi gereken husus desenin tekrar eden bir motifte olmasıdır. desenli modeldeki yüzüklerde genişletme işlemi yine altının ısıtılarak esnemesi sonucunda yapılmaktadır.

Senin Eline En Çok Yakışacak Model Hangisidir?

Onlarca yüzük arasından bir tercih yapmak istiyorsun lakin beğendiğin alyans modeli eline yakışacak mı? istediğimiz alyansı almadan evvel o modelin eline uygun olup olmadığını düşünme sürecin çok ama çok önemlidir. çünkü her el, her yüzüğü kaldıracak yapıda değildir.

Kuyumcuda görüp vurulduğun ve kullanışlı olduğunu düşündüğün bir alyansı satın almaya karar vermeden önce,düşünmen gereken ilk şey  ellerine gerçekten yakışıp yakışmayacağıdır. Çünkü her yüzük her ele yakışmaz.  eğer parmaklarınız ve elleriniz küçükse büyük bir alyans modeli elinize yakışmayacaktır. doğadaki her durumda olduğu gibi altın oranı (proporsiyon) göz önüne almanız şarttır.

Siz de ‘Kısa parmaklara nasıl yüzük yakışır?” şeklinde soru soranlardansanız sade v zarif görünümlü alyansların bu şekildeki parmaklara çok daha fazla yakışacağını söyleyebiliriz. küçük ellere en çok yakışan modeller ellerin güzelliğini ön plana çıkaracak modellerdir. bu noktada orantıya dikkat!

aslına bakacak olursak aynı durum ince el modeline sahip olanlar için de geçerlidir. Klasik modeller ya da ince bombeli alyans modelleri, ince ve küçük eli olan kişilere daha çok yakışmaktadır. ince çelik bir alyans modeli ya da üzeri parıltılı pırlantalar ile süslü bir model de tercih sebebi olabilir. elleri büyük olanların tercih edeceği modeller ise küçük ele sahip kişilerin aksine, daha kalın daha gösteriş sunan modeller olmalıdır.

Alyans seçmenin püf noktaları nelerdir?

Alyans Alırken Sertifika Neden Önemlidir?

bir kuyumcu ya da mücevher dükkanı kaliteli hizmet verdiğini savunuyorsa, satın alınan alyansın yanında muhakkak ki bir sertifika da vermelidir. bu sertifikanın içeriğinde ürün hakkındaki tüm bilgiler bulunur. ürünün gramajından, almış olduğunuz ürünün ayarına ve hatta aldığınız külçe altın ise numarasına kadar pek çok bilgi bu sertifikanın içerisinde yer alır. almış olduğunuz alyans yanında sertifikasını da almışsanız alyansınızı kolayca koruma altına alabilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda satın almış olduğunuz alyans üzerinde bir değişiklik yapılacak ise, yani bir daraltma ya da genişletme işlemi yapılacaksa elinizdeki sertifika ile ürününüzün bakımını yaptırabilirsiniz. tamirat işlemini isterseniz herhangi bir kuyumcuda isterseniz ürünü almış olduğunuz işletme hizmetinden kolayca yararlanabilirsiniz.

Alyans tercih etme konusundaki püf noktalar hakkındaki bilgileri elimizden geldiğince sizinle paylaştık. umarız ki sizin için aydınlatıcı bir yazı olmuştur. İyi günler ve ömür boyu mutluluklar dileriz….

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Frenk Kimyonu Nedir, Faydaları Nelerdir

Frenk kimyonu çoğunlukla Avrupa, Sibirya, Kafkasya, yakın doğu, Himalayalar, Morokko ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir