Başlangıç / Takı / Alyans İçin Ölçü Nasıl Alınır ?

Alyans İçin Ölçü Nasıl Alınır ?

Alyans için parmak ölçüsü almak adına pek çok yöntem bulunmaktadır. Kuyumcuya gidildiğinde parmak ölçümü rahatlıkla yapılabilmektedir fakat internetten sipariş verilecekse ya da yüzük başka birine sürpriz olarak alınacaksa mecburen yüzük ölçüm metotları kullanılmak zorunda kalınır. En doğru ya da doğruya yakın sonucu veren ölçüm metotları; parmak ölçüsünü almak, daha önce kullanılan bir yüzüğün çapını ölçmek, yüzük ölçer metodu, ölçü çemberi metodu ve profesyonel ölçüm metodu.

  • Parmak ölçüsü alma metodunda gerekenler bir ip ya da şerit ve cetveldir. Alyansın alınacağı kişi parmağına bir ipi ya da şeridi yüzükmüş gibi dolar. Daha sonra milimetrik kaydırma bile yapmayacak şekilde tam olarak işaretler. İp ya da şerit daha sonra açılır ve cetvelin üzerinde ölçüsü alınır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta cetvelin milimetrik ölçüm yapan cetvel olmasıdır. Milimetrik ölçüm yapılmadığı takdirde numara yanlış çıkacaktır.
  • Daha önce kullanılan bir yüzüğün ölçüsünü almak ise parmağı ölçmekten daha kesin sonuç vermektedir. Nedeni ise parmağın sıkılarak ölçülmesi sonucunda çıkan numara küçük olabilir. Ya da geniş bırakılarak ölçülmesi sonucu büyük bir numara çıkabilir. Parmağa tam oturan yüzüğün ölçüsü alındığında ise tam sonuca ulaşılır.
  • Yüzük ölçer metodunda internetten yüzük ölçer resminin çıktısını almak gerekir. Daha sonra işaretlenen yerden kemer deliği gibi düşünülerek kesilmesi gerekir. Daha sonra alyansın takılacağı parmağın etrafından kemer gibi kesilen şerit geçirilir. Parmağı tam sardığında ise parmağın ölçüsü ortaya çıkmış olur. Burada önemli olan nokta parmağı çok sıkmaması ve şeridin üzerindeki rakamların kişinin görebileceği yerde olmasıdır.
  • Ölçü çemberi yönteminde ölçü çemberi kağıdı temin edilir. Bu ölçü çemberi kağıdında bütün yüzük numaraları çemberler şeklinde yer alır. Daha önce parmağa takılan bir yüzük yardımı ile bu kağıttaki çemberler tek tek denenir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, deneme yapılan yüzüğün sadece iç çemberi ile deneme yapmaktır. Yüzüklerin kalınlıkları değişebildiği için yüzüğün dış çemberi ile ölçüm yapmak hatalı sonuca ulaşmaya neden olacaktır.
  • Yüzük ölçüsünün öğrenilebileceği en garanti şey ise bir kuyumcuya ya da takı mağazasına gitmektir. Sadece oradan alış veriş yapmak adına değil, parmak ölçüsünü genel olarak bilmek adına ölçüm yaptırılabilir. Takıcı ve kuyumcularda üzerinde parmak ölçülerinin yer aldığı boy boy alyansların bulunduğu bir anahtar vardır. Bu sayede parmak ölçüsü net olarak öğrenilir ve her yüzük alımında kullanılabilir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

İnci nasıl temizlenir?

İncileriniz уıllar bоуu ауnı pаrlаklıktа kаlѕın іѕtіуorѕanız, onlаrа gereken іlgіуі göstеrmеlisiniz. Fеminеnliğin ѕіmgеѕі оlan іncіler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir