Başlangıç / Kolye / Alyans Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Alyans Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Alyanslar nişan, düğün ve özel günlerin vazgeçilmez parçalarıdır. Çiftlerin birbirlerine bağlılığının simgesi olan alyansların değerinin nasıl belirlendiğini biliyor musunuz? Severek seçtiğiniz bu takılar hakkında “Alyans fiyatları nasıl belirlenir?” gibi bir soru varsa zihninizde makalemizin devamında bu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Alyans Değerini Belirleyen Ölçütler

Alyans değerleri ağırlık, piyasa değeri ve işçilik gibi çeşitli faktörlerden etkilenmektedir.

 Ağırlığı: Alyans fiyatları belirlenirken altın ağırlığı ön planda tutulmaktadır. Çünkü alınan alyans ve diğer takıların fiyatları öncelikle altın ağırlığına bağlı olarak belirleniyor. Seçtiğiniz alyans ne kadar ağırsa ve altın içeriyorsa o denli pahalı olacak yani fiyat artırımı yapılacak demektir.

Alyans İşçiliği:Altın fiyatları belirlenirken diğer önemli bir konu da alyans üzerindeki işçiliktir. Alyans için harcanan emek ve üzerindeki işçilik ne kadar çoksa o kadar fiyatın da arttığını görüyoruz. Bazı durumlarda ince detaylar ve işçiliklerle karşılaşabiliyoruz. Haliyle bu şekilde üretilen ve piyasaya sunulan bir alyansın daha pahalı olması bekleniyor. Çünkü el işi ve işçiliği her zaman pahalıdır. Çok zor ve çok ince detaylar göz önünde bulundurularak az ama kaliteli işler ortaya koymak amaçlanır. Bu durumda el işçiliği hangi alyans modelinde daha fazla ise o alyansın daha pahalı olması beklenir. İşçilik altın fiyatları üzerinde %20 ile %100 arasında bir etkiye sahip olduğundan önemli bir detay ve etken olarak biliniyor. En pahalı alyanslar bol desen ve taşın kullanıldığı alyans modelleridir.

Kullanılan Teknolojinin Maliyeti: Seçtiğiniz alyansın fiyatının nasıl belirlendiği merak ediyorsanız ve “Alyans fiyatları nasıl belirlenir?”, gibi bir soru kafanızda belirdiyse üçüncü önemli konunun kullanılan teknolojinin maliyeti olduğunu bilmelisiniz. Çünkü altın işçiliği sırasında çeşitli teknolojilerden yararlanılıyor. Bu sırada maliyette de değişmeler gözleniyor. Kimi sade desenli alyanslarda daha az işçilik ve daha az teknoloji gerekebiliyor. Ama bazıları var ki daha zor, daha karmaşık ve uzun süren işçiliklerden sonra ortaya bir alyans modeli çıkıyor. İşte bu işçilikler için kullanılan teknolojinin de bir maliyeti oluyor. Bu da alyans fiyatlarında belirleyici noktalardan biri olmaktadır.

Alyans İşçilik Süresi: Alyans üzerindeki işçiliğin türü kadar işçiliğin süresi de fiyatları belirlemede önemli bir etkendir.

Alyans Fiyatlarını Belirlemede Kullanılan Formül

Alyans fiyatlarını belirlerken bütün yukarıdaki aşamalar ve verilen emek dikkate alınıyor. Ama alyansın işçiliğine ve son haline gelmesine kadar verilen emeğin eklenmesi hususu en son merhaledir. Yani ilk olarak standart bir formülden yararlanılmaktadır. İşte o formül: Altının günlük fiyatı x gram ağırlığı + işçilik veemek maliyeti = alyans fiyatları

Yani alyans fiyatları belirlenirken altının piyasa değeri göz önünde bulunduruluyor. Bu piyasa değeri ile elde edilen alyansın ağırlığı çarpılıyor. Altının gram ağırlığının değeri ile alyansın toplam gram ağırlığı çapıldığında ortaya bir değer çıkıyor. Ama bu tutar alyansın net olarak değerini belirlemeye yetmiyor. Sırada işçilik, emek ve kullanılan teknolojinin maliyeti var. Bunlar da eklenince alyansın toplam değeri ortaya çıkıyor.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Alyans seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Özellikle aşık olan insanların bağlılığın simgesi olarak kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir