Başlangıç / Takı / Altın İşlemesi Takı Yapımı

Altın İşlemesi Takı Yapımı

Altın İşlemesi Takı Yapımı

Değerini kaybetmeden varlığını sürdürmeyi başaran altın, en değerli madenlerin başında gelmektedir. Altının gerek ülke, gerekse dünya ekonomisi için önemli bir paya sahip olması altın anlamında ayrı bir sektör oluşmasını sağlamıştır. Altının işlenmesi ustalık gerektiren meslek dalı haline gelmiştir.

Altın İlk Olarak Arıtılır

Madenlerde ulaşılan altın, öncelikle arıtma işlemine tabii tutulmaktadır. Bu işlemle saf altının elde edilmesi amaçlanmaktadır. Başka bir deyişle altın, diğer metaryellerden temizlenmektedir. Takıcılık sektörü açısından bakıldığında altının işlenmesi için, elde edilen maden saf altın konumuna getirildikten sonra külçe haline dönüştürülmektedir. Takı yapımında külçe altınlar kullanılmaktadır. Çok daha ince işçilikler içinse altınlar küçük kağıt parçaları ve ince tel haline getirilmektedir. Takı yapımına geçilmeden önce altının rahat şekilde kullanılabilmesi için, bazı şekillendirmeler yapılmaktadır.

İşlenmeye Hazır Hale Getirilir

Genel hatları ile kullanıma hazır hale getirilen altının, bundan sonraki serüveni ince işçiliğe bırakılmaktadır. Kağıt, tel veya külçe halinde getirilen altın, altın ustalarına teslim edilmektedir. Bu meslek dalında uzmanlaşmış kişiler, el emeği göz nuru ürünleri binbir emekle ortaya koymaktadır. Rahat şekillendirilmesi açısından küçük parçalara ayrılan altın, zorlu bir sürecin sonunda kolye, küpe, yüzük benzeri takılara dönüştürülmektedir. Bu süreç altının müşteriye ulaşması noktasında fiyatlar üzerinde çok etkilidir.

Altının işlenerek tezgahlarda görücüye çıkma süresi uzadıkça altın fiyatları da artmaktadır. Altının işçiliği bu nedenlerden dolayı sektör açısından önemlidir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

İnci nasıl temizlenir?

İncileriniz уıllar bоуu ауnı pаrlаklıktа kаlѕın іѕtіуorѕanız, onlаrа gereken іlgіуі göstеrmеlisiniz. Fеminеnliğin ѕіmgеѕі оlan іncіler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir