Başlangıç / İpuçları / Adaçayı Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Adaçayı Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Doğa şifalıdır. Birçok bitkinin yaprakları, dalları, kökleri, tohumları, soğanlı kısımları şifa verici olarak tüketilir. Beslenmemizde de bitkilerin önemi büyüktür. Beslenmede olduğu kadar içecek konusunda da şanslı olduğumuz söylenebilir. En çok tüketilen içecek siyah çay olsa da kahve, ıhlamur ve adaçayı onu takip etmektedir. Kış aylarında ıhlamur ve adaçayının adı her zamankinden daha fazla duyulur. İçimi hoş, tadı biraz buruk, hafif acımsı olan adaçayının tüketilmekte olan birkaç türü bulunmaktadır.

Taze yaprakları veya kurutulmuş yaprakları kullanılabilen adaçayı, çay olarak hazırlanacağı zaman kaynar suya atılarak 5–6 dakika demlenmeye bırakılır ve ocaktan indirilir. Damak zevkine göre bal veya şekerle tatlandırıp içine limon da sıkılabilir. Bu denli çok tüketilen adaçayının faydaları nedir, derseniz tek bir cevap bulamazsınız. Birçok sebeple kullanılan adaçayı en çok da soğuk algınlıklarında ve boğaz ağrılarında kullanılmaktadır. Soğuk algınlığında oldukça etkili olmasının sebebi güçlü antioksidanlar içermesidir.

Ağız sağlığını koruyucu, diş eti apselerini giderici, diş beyazlatıcı amaçla içilebildiği gibi gargara yapılarak, ağız çalkalanarak da kullanılabilmektedir. Gargara yapılacak adaçayı ya çok ılık ya da soğuk olmalıdır. Yüz yıkama suyu olarak kullanıldığında sivilcelere iyi gelebilen adaçayı ile çok terleyen bölgelerin silinmesi veya yıkanması ter kokusunu önleyebilmektedir. Adaçayının faydaları çok olsa da doktor kontrolü olmadan hiçbir bitki veya tohum fazla miktarda ve uzun süre kullanılmamalıdır. Özellikle hamilelerde ve gebelerde fazla kullanılması yan etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Semizotunun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Yaz aylarında en çok tüketilen yeşil sebzelerden biride semizotudur. Adını taşıyan semizotugiller ailesinin üyesidir. Semizotu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir