Başlangıç / Yaşam / Abajur Temizliği Nasıl Yapılır Abajur Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Abajur Temizliği Nasıl Yapılır Abajur Bakımı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ev ışıklandırmasında avizeler kadar abajurların da özel bir yeri vardır. Oturma odaları, salonlar ve yatak odalarında kullanılan abajurlar farklı malzemelerle yapıldığından temizliği ve bakımı da farklı olmalıdır. Tozlanıp sararan, kirlenen abajurların temizliği dokularını bozmayacak şekilde yapılmalıdır. Hangi çeşide sahip olunursa olunsun her abajurun bakımı için yöntemler, püf noktaları bulunmaktadır. Şimdi, abajur bakımı yapmanın püf noktaları nelerdir, diyenlerin bilgi dağarcığını geliştirmeye çalışalım.

Kumaş kaplamalı abajur temizliği

Kumaş kaplamalı abajur temizliği, yıkanabilmesinden ötürü diğerlerinden daha basittir. Dikiş yerlerine dikkat edilerek ılık su ve sabunla ya da köpürtülen deterjanla yıkanmalıdır. Yıkadıktan sonra suları süzdürülüp kalanı da bir havluyla alınmalı, hızlı kuruması sağlanmalıdır.

Parşömenden yapılmış abajurların temizliği

Bu çeşit abajurların temiz tutulabilmesi için tozunu almak, ara sıra nemli bezle silmek yeterli olacaktır.

Cam elyaftan ya da plastikten yapılmış abajurlar

Bu cins abajurların da bakım ve temizlikleri kolaydır. Ilık sabunlu suyla yıkanıp kurutulduktan sonra özel spreyler sıkılıp nemli bezle ovularak bakımı tamamlanabilmektedir.

Pandantif ve balonlu abajurlarda temizlik

Islatılmaması gereken abajur çeşitlerindendir. Yere gazete kâğıdı ya da geniş bir bez serilerek tozları alınmalı, talk pudrası serpilmelidir. Normal olarak nasıl katlanıyorsa öylece, çok sıkmadan beze sarılmalı, bir gün bekletilmelidir. Ertesi gün açılarak pudraları temizlenmeli ve tozu tekrar alınmalıdır.

Hakkında: admin

Bunu Okudunuz mu?

Barut Ağacı Kabuğu Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Barut ağcının tedavilerde kullanılmak amacıyla 3 yaşındaki dallarının kabukları toplanıp kurutulmaktadır. Kurutulan kabuklar 1 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir